Sava teče kroz četiri države, a sastavnica brodskog identiteta su splavari i prirodna plaža Poloj. Austrougarska tvrđava i obnovljena kapelica slavnog Lucasa von Hildebrandta, s kojima Brod savršeno nema pojma što bi, mogu biti dobra komponenta vizualnog identiteta, no najvažniji u građi brodskog hrvatskog identiteta su franjevačka crkva i samostan. Oni su i u duhovnom, i u materijalnom, i u kulturnom smislu prva i najvažnija identitetska odrednica Broda. Tvrđava je austrougarski arhitektonski ostatak i dok u njoj ne bude hrvatski muzej Vojne krajine, ona je samo spomenik interesantan po tome što je to jedina fortifikacija u Europi koja nije štitila stanovništvo grada nego mu je uporno rušila kuće i objekte koji su joj smetali. Prave brodske identitetske priče su: Vojna krajina (kao jedinstven sustav na svijetu u kojem je muško stanovništvo bilo doživotni vojni obveznik, a rigidnost i okrutnost vojnog režima brutalni), Trg Ivane Brlić-Mažuranić (ljepši i veći od zagrebačkog Trga bana Jelačića) i uz veliku književnicu Ivanu Brlić-Mažuranić, planetarno slavna balerina Mia Čorak Slavenska i svjetski najpoznatija Hrvatica 20. stoljeća...
Dalje. U svim europskim normalnim gradovima logotip je riješen grbom. Pa tako Den Haag, na primjer, ima u grbu istu pticu kao i Brod. I to mu je i logotip. Brod ima svoj povijesni grb, no on je „modificiran“ u kontrarevolucionarnom zanosu devedesetih. Kobajage iz heraldičkih (hrvatski grboznanstvenih) poriva. Uz taj, već postojeći grb, brodska Turistička zajednica naručila je i „vizualni identitet“ turističkog imidža Broda s kojim su se zabavljali zagrebački studenti Grafičkog fakulteta. Prosudbena komisija odabrala je Brodu rješenje u kojem četiri, raznobojno izblijedjela infatilna papirnata brodića, poslagana u obliku tvrđavskih bedema, simboliziraju turistički imidž Broda, tj. „...simboliziraju brodsku povijest i kulturu, druželjubive ljude, prepoznatljivu atmosferu i prirodne značajke prostora...“ (zagrebački Institut za turizam i mudroslovlje). Ajde, uz sve ostale ludosti prošlo bi nezapaženo i ovo. Ali, što? Te papirnate brodiće zagrebački studenti „skinuli“ su, da ne kažem ukrali, iz Budimpešte. Ondje Dunavom plove obojani turistički brodići isti kao i oni koje od papira prave djeca u vrtiću. Za provjeru ne treba do Budimpešte. U njemačko-srpskom filmu Normalni ljudi, snimljenom 2001., u završnoj sceni Dunavom plove turistički brodići iz slavonskobrodskog identitetlijskog dosega.
Pripisak
I kao što o koječemu nemaju pojma u brodskoj Turističkoj zajednici nemaju pojma ni da im je upravo minula šezdeset godišnjica osnivanja i postojanja. A možda i ne žele kontinuitet s mračnom Jugoslavijom u kojoj su osnovani i u kojoj je Slavonski Brod imao i do 120 tisuća turističkih noćenja za razliku od današnjih dvadesetak tisuća. I još nešto. Kad je ostvarivano tih 120 tisuća noćenja, u Turističkoj zajednici (to sam već negdje i napisao) i u njenom birou bilo je ukupno dvoje zaposlenih, od kojih je jedan bio penzioner koji je radio samo pola radnog vremena.
Broj noćenja je, možda, i najvažniji pokazatelj uspješnosti turističkih pregnuća. Na primjer, isto kontinentalne Fužine imaju tisuću stanovnika i trideset tisuća noćenja godišnje. Da bi Slavonski Brod dostigao Fužine trebao bi udeseterostručiti broj noćenja. S optimizmom i poletom narečene ekipe to će biti sitnica. Jedini problem imati će brodski gradonačelnik koji, momentalno, svakog turistu koji slučajno zaluta u Brod prima osobno u svom kabinetu i dariva ga vrećicom sa značajkastim poklonima.
_____________________________________________________________________________
1Obrati pažnju na onu horoz rodu na putu prema željezničkom kolodvoru.