Prvo, stavila je svoj potpis pod uredništvo brošure o izlaganju na stručnom skupu Zbirka Domovinskog rata, a s tom Zbirkom savršeno nema veze jer je inicijator, osnivač i potpisnik Zbirke – Ivan Stipić.
Potkrjepa i izvori:
(Ružica)
Zbirka Domovinskog rata Gradske knjižnice Slavonski Brod – kultura sjećanja (Gradska knjižnica Slavonski Brod, 15. travnja 2019., https://www.facebook.com/knjiznicasb/?rc=p)
(Stipić)
„Ravnatelj GKSB je (…) osmislio i dao u provedbu formiranje zasebne zbirke 'Zbirke Domovinskog rata'“ (vidi: Izvješće o radu Gradske knjižnice Slavonski Brod, 1.siječnja – 31. prosinca 2014., dostupno na službenim stranicama Grada Slavonskog Broda)
Drugo, pjesničke večeri KLD Berislavić u Knjižnici srijedom navečer imaju puno dužu tradiciju od Ružičinog mandata, a predstavljaju se javnosti kao novo ustanovljeno druženje pjesnika na inicijativu nove uprave?! Naime, (za vrijeme Stipićevog mandata, duže od godinu dana) program druženja dogovoren je između Stipića i Ivice Odobašića koji, zajedno s Berislavićima o tome „mudro šuti“ kao što o istome „mudro laže“ Knjižnica u medijima i na svojim stranicama (Facebook, GKSB)
Potkrjepa i izvori:
(Ružica)
Gradska knjižnica Slavonski Brod i Književno likovno društvo Berislavići Slavonski Brod priređuju večeri poezije koje će se održavati svake srijede u prostorijama Gradske knjižnice, a namijenjene su svima koji čitaju ili pišu poeziju. Prva večer poezije u srijedu 9. siječnja u 18,00 sati u Gradskoj knjižnici Slavonski Brod, Trg Stjepana Miletića 12“ ;
„Pjesničko veče (Gradska knjižnica Slavonski Brod, 28. svibnja 2019., „U srijedu, 29. svibnja 2019 .godine u suradnji s KLD Berislavić održat će se 18. po redu pjesničko veče u Gradskoj knjižnici u 18,00 sati.“
https://www.facebook.com/knjiznicasb/?rc=p
(Stipić)
– bez potkrjepe jer svi (Odobašić, Berislavići, knjižničari) mudro ćute!
Treće, svaki školovani knjižničar trebao bi znati ponešto i o autorskim pravima koje urednik (i autor) on line repozitorija ima kao i o opsegu tih prava. No, Ruža 2018. godine šalje Gorana Vučkovića, administratora na projektu, da bez znanja i pitanja autora repozitorija isti predstavlja na 3. Okruglom stolu: Zavičajni fondovi i zbirke u knjižnicama panonskog prostora: mjesta susreta i suradnje, koji je održan u Osijeku. Koliko je posla na Stipićevom projektu digitalizacije učinjeno nakon njega? U Repozitorij je kroz više od godinu i pol dana pridodana samo jedna poklonjena, već digitalizirana, knjiga.
Potkrjepa i izvori:
(Ružica)
Održan 3. Okrugli stol: Zavičajni fondovi i zbirke u knjižnicama panonskog prostora: mjesta susreta i suradnje (Novosti, Hrvatsko knjižničarsko društvo, broj 79, listopad 2018. :: Skupovi u zemlji i inozemstvu, https://www.hkdrustvo.hr/hkdnovosti/clanak/1559 )
„Goran Vučković (Gradska knjižnica Slavonski Brod): Brodensia – digitalni repozitorij brodske baštine;“
(Stipić)
„Na inicijativu ravnatelja, a u suradnji s radnikom Goranom Vučićem, dipl. knjižničarom za Spomendan knjižnice (26.05.2016.), a povodom Dana grada Slavonskog Broda korisnicima knjižnice i drugim zainteresiranim predstavljena je Web stranica www.brodensia.hr s preko 70 naslova digitalizirane brodske baštine kao začetak projekta kojim bi se svima zainteresiranima činila dostupna stara tiskana građa grada Slavonskog Broda i okolice.“ (vidjeti: Izvješće o radu Gradsko knjižnice Slavonski Brod, 1. siječnja – 31. prosinca 2016., dostupno na službenim stranicama Grada Slavonskog Broda; vidjeti također novinska izvješća na: http://www.usvijetubajki.org/vijesti/156-predavanje-o-zbirci-brodensia;
https://slavonski-brod.hr/sjednice/sjednica5309102017/43%20-%20Izvjesce_gradska_knjiznica_2017.pdf ;
http://www.glas-slavonije.hr/299301/5/Nagradjeni-mali-umjetnici-i-pisci-inspirirani-djelima-I-B-Mazuranic ;
video priloge na: https://www.youtube.com/watch?v=IH0FypSuZ1Q;
https://www.youtube.com/watch?v=MWcN3IMNau8
Što je sve u postupku digitalizacije učinjeno do 2016. godine vidljivo je i u znanstvenom radu objavljenom 2017.: Katarina Škrabo, Radovan Vrana, Digitalne zbirke u narodnim knjižnicama u Hrvatskoj / Digital collections in public libraries in Croatia (Vjesnik bibliotekara Hrvatske 60, 1(2017)) „Klikom na Brodensiu imamo pristup zbirci časopisa i knjiga. Stranica je dobro organizirana i vizualno dotjerana. U zbirci časopisa možemo pristupiti Prilozima za upoznavanje Broda i okolice I. Časopis se može pregledavati na internetskoj stranici, a možemo ga i automatski pohraniti na računalo te sadrži metapodatke. Od knjiga su digitalizirana ukupno 72 naslova koje možemo pretraživati po naslovu i autoru.“
Četvrto, Ružica Bobovečki s Veleučilištem u Brodu pompozno potpisuje Sporazum o suradnji 1. srpnja 2019., a da se prethodno nije očitovala niti je stavila (a ni spomenula kao da ga nije bilo) van snage Sporazum o suradnji s Veleučilištem koji je Stipić sklopio davne 2012. godine.
Potkrjepa i izvori:
(Ružica) https://www.sbplus.hr/slavonski_brod/obrazovanje/visoko/dogovor_slavonskobrodske_gradske_knjiznice_i_veleucilista.aspx#.XSoUCOgzbIU
Željka Gavranović, Na korist studenata : Dogovor slavonskobrodske Gradske knjižnice i Veleučilišta , Slavonski Brod – „Veleučilište u Slavonskom Brodu i Gradska knjižnica Slavonski Brod sklopili su 1. srpnja 2019. godine Sporazum o suradnji kojim se uređuju međusobna prava i obveze između te dvije ustanove, a potpisali su ga ravnateljica Gradske knjižnice Slavonski Brod, Ružica Bobovečki te dekan slavonskobrodskog Veleučilišta, Krunoslav Mirosavljević.“
O istom su se oglasili i u tjedniku Posavska Hrvatska:
Posavska Hrvatska, Povlastice studentima (broj od 12. srpnja 2019.)
„Veleučilište u Slavonskom Brodu i Gradska knjižnica Slavonski Brod su 1. srpnja sklopili godine Sporazum o suradnji kojim se uređuju međusobna prava i obveze između Veleučilišta i Gradske knjižnice u korištenju knjižnične građe za potrebe studenata stručnih studija i zaposlenika Veleučilišta.“
(Stipić)
A ovako je pisala Posavska Hrvatska prije šest i sedam godina: Posavska Hrvatska, Noć knjige (broj od 27. 04. 2012.) „U Noći knjige otvorena je novoopremljena i novouređena Studijska čitaonica u suradnji s Veleučilištem Slavonski Brod u kojoj će nesmetano moći raditi učenici, studenti i znanstvenici, istaknuo je ravnatelj Ivan Stipić. Dekan Veleučilišta Antun Stoić je podsjetio da u Brodu trenutno studira oko 2000 mladih i da će im ovakav prostor dobro doći za istraživanje domaćih i svjetskih baza podataka, dok je gradonačelnik Mirko Duspara otvorio Studijsku čitaonicu ističući kako se nada da će biti dobro iskorištena“
Posavska Hrvatska, Kultura učenja počinje u knjižnici (broj od 30.08.2013.) „Odjel Gradske knjižnice Slavonski Brod uredio je i opremio poseban dio za studente – oazu mira i rada. Ispitni rokovi uskoro počinju, učenje je u punom jeku...(…) Ideju smo realizirali još prije dvije godine s namjerom da slavonskobrodski studenti imaju prostor za neometani rad. Potpisana je i suradnja s Veleučilištem, no studenti koji studiraju u Slavonskom Brodu puno su rjeđi u studentskoj čitaonici od studenata Brođana koji studiraju u drugim gradovima. Naravno, ovo je pozivnica svima! Prostor je djelomično informatički opremljen, imamo 16 stolova za učenje (iako bude 25 studenata), sva literatura i tisak su nadohvat ruke, a radno vrijeme je kao i radno vrijeme knjižnice. Nadamo se da će ovo biti dobar poticaj da naši studenti razviju kulturu dolaska i učenja u gradskoj knjižnici, što je praksa u svim sveučilišnim gradovima gdje knjižnica studentima postaje drugi dom, rekao je ravnatelj Ivan Stipić.(…) Bolje nego kod kuće (…) Zvonimir Ostojić: Student sam druge godine Strojarskog fakulteta u Zagrebu. Prijatelj mi je dao ideju da dođemo učiti ovdje. Dosta je mirno, puno bolje nego kod kuće. Ovdje učim već tri tjedna, a koliko je efikasno vidjet ću nakon ispitnih rokova. Zrinka Kampić: U Osijeku studiram pravo, na trećoj sam godini. Ostali su mi neki ispiti za jesenski rok, a ovdje mi je lakše učiti, sviđa mi se radna atmosfera i skora sam svaki dan tu. Anja Bencun: Studiram predškolski odgoj na Učiteljskoj akademiji u Slavonskom Brodu. Imam dosta gradiva, kod kuće nemam mira pa sam odlučila doći u knjižnicu.“
Peto, prešućuje se i promovira kao Ružičina zasluga odobrenje popusta u iznosu od 50% za studente Veleučilišta kao i svih ostalih studenata.
Potkrjepa i izvori:
(Ružica) https://www.sbplus.hr/slavonski_brod/obrazovanje/visoko/dogovor_slavonskobrodske_gradske_knjiznice_i_veleucilista.aspx#.XSoUCOgzbIU
Željka Gavranović, Na korist studenata: Dogovor slavonskobrodske Gradske knjižnice i Veleučilišta: „Tako, prema novopotpisanom ugovoru, pravo na povlaštenu članarinu, u 50-postotnom iznosu godišnje članarine, odsad imaju svi studenti Veleučilišta i to tijekom čitavog vrijeme trajanja studija.(…) - To će, zasigurno, doprinijeti njihovom akademskom i intelektualnom razvoju. I Gradska knjižnica i Veleučilište ovim sporazumom doprinose osobnom razvoju pojedinca i našeg društva u cjelini, ističući svoju društvenu odgovornost i ulogu u zajednici. Nova cijena studentskih članarina vrijedi i za sve ostale studente, neovisno o tomu studiraju li u Slavonskom Brodu ili drugdje, …“
https://sbplus.hr/slavonski_brod/politika/upravasamouprava/velike_promjene_u_slavonskobrodskoj_knjiznici.aspx#.XSoWdegzbIV (17. VI 2019.)
Željka Gavranović, Dobrodošle novosti: Velike promjene u slavonskobrodskoj Knjižnici „Nove vrste članarina, smanjena cijena za pojedine kategorije korisnika, čitač za slabovidne i druge uvedene novine za SBplus predstavila je ravnateljica Knjižnice. Saznajte o čemu je riječ.(…) Prvenstveno se one tiču članarina koje pri redovnom učlanjenju iznose osamdeset kuna, a upola manje odsad će plaćati (…) i svi studenti, bez obzira na to studiraju li u Slavonskom Brodu ili nekom drugom gradu.
O istom su se oglasili i u tjedniku Posavska Hrvatska:
Posavska Hrvatska, Povlastice studentima (broj od 12. srpnja 2019.): „Pravo na povlaštenu članarinu (50% iznosa godišnje članarine) svim studentima Veleučilišta pripada kroz cijelo vrijeme trajanja studija.“
(Stipić)
A ovako je pisala Posavska Hrvatska prije šest i četiri godine:
Posavska Hrvatska, Kultura učenja počinje u knjižnici (broj od 30.08.2013.): „Osim pristupačnog i ugodnog prostora, idealnog za učenje, studentima iz Slavonskog Broda Gradska knjižnica daje i 50 posto popusta na članarinu.“
Posavska Hrvatska, U knjižnicu navrati, pola članarine plati: Akcija Gradske knjižnice Slavonski Brod (broj od 27. 11. 2015.): „U „mjesecu darivanja“, ističe ravnatelj Ivan Stipić, odlučili su darivati svoje nove korisnike i od 1. do 31. prosinca omogućiti im da se učlane u Gradsku knjižnicu Slavonski Brod pod iznimno povoljnim uvjetima, plaćajući pedeset posto cijene godišnje članarine.
Podsjetimo, godišnja članarina u Gradskoj knjižnici iznosi 80 kuna, pa će novi korisnici koji se učlane tijekom prosinca, koliko traje akcija „U Knjižnicu navrati, pola članarine plati“, platiti svega 40 kuna. Istu povlaštenu cijenu, 40 kuna, za godišnju članarinu već dvije godine plaćaju i svi studenti, a iz Gradske knjižnice najavljuju i novine u članstvu na Dječjem odjelu.“
a Grad Slavonski Brod bilježi to ovako: „Svi studenti Veleučilišta u Brodu, Sporazumom o suradnji dobili su mogućnost korištenja knjižničnih usluga uz 50% nižu cijenu članarine za sve vrijeme trajanja redovnog studija.“ (vidi: Izvješće o radu Gradske knjižnice Slavonski Brod, 1. siječnja – 30. lipnja 2012., dostupno na stranicama Grada Slavonskog Broda). I ovako: „Knjižničnu građu kroz različite oblike socijalnog pristupa mogu koristiti određene kategorije korisnika po posebnim uvjetima: oslobođeni od plaćanja članarine su: obitelji sa šestero i više djece, samohrani roditelji s troje i više djece i počasni članovi knjižnice (umirovljeni djelatnici, korisnici korisničkih usluga u stažu od preko 45 godina); djelomično oslobođeni (50%) članarine su studenti.“ (vidi: Izvješće o radu Gradske knjižnice Slavonski Brod, 1. siječnja – 31. prosinca 2016., dostupno na službenim stranicama Grada Slavonskog Broda)
Šesto, trebala bi poduka iz knjižničarske struke kao i iz pozitivnih propisa RH (Zakon o knjižnicama) kako bi Ružica Bobovečki saznala da postoji obvezni primjerak koji je svaki nakladnik na području BPŽ dužan bez naknade predati Gradskoj knjižnici Slavonski Brod i kako bi ona, ali i nakladnik (VUB) znali da ugovor (Sporazum) dviju ustanova ne može derogirati zakon! Usput, na pismenoj „provjeri znanja - testiranju“ za mjesto ravnateljice Ružica je izvrsno riješila pitanja iz Zakona o knjižnicama kojim je sve to propisano!
Potkrjepa i izvori:
(Ružica)
https://www.sbplus.hr/slavonski_brod/obrazovanje/visoko/dogovor_slavonskobrodske_gradske_knjiznice_i_veleucilista.aspx#.XSoUCOgzbIU
Željka Gavranović, Na korist studenata : Dogovor slavonskobrodske Gradske knjižnice i Veleučilišta: „Ovim uspješnim dogovorom, osim toga, Veleučilište se obvezalo besplatno ustupiti Gradskoj knjižnici u vlasništvo po jedan primjerak tiskane i/ili elektronske publikacije u svom izdanju.“
O istom su se oglasili i u tjedniku Posavska Hrvatska: Posavska Hrvatska, Povlastice studentima (broj od 12. srpnja 2019.): „Osim toga, Veleučilište se obvezalo besplatno ustupiti po jedan primjerak tiskane i/ili elektronske publikacije u svom izdanju, što znači da će studentima u gradskoj knjižnici biti dostupna sva izdanja Veleučilišta, što je važno za pripremu ispita.“
(Stipić)
Zakon o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti (NN 17/19): X. obvezni primjerak: Članak 37: Pod obveznim primjerkom, bez obzira na medij, podrazumijevaju se sljedeće vrste publikacija: knjige, serijske publikacije (novine, časopisi, zbornici radova, godišnjaci i slično), službene publikacije, glazbene zvučne snimke, neglazbene zvučne snimke, glazbene note, zemljopisne i druge karte, slikovna djela (reprodukcije slikovnih umjetničkih djela, plakati, razglednice i slično), multimedija, kompleti, mikrooblici, sitni tisak (brošure, letci, tiskanice, prospekti, katalozi, programi, kalendari i slično), online publikacije (e-knjige, e-serijske publikacije, mrežne stranice i dr.). Članak 39.: Svaki nakladnik dužan je u roku iz stavka 1. ovoga članka dostaviti još po jedan primjerak građe matičnoj knjižnici na području županije na kojoj je njegovo sjedište radi stvaranja zavičajne zbirke. Tiskar s područja jedne županije koji tiska za nakladnika iz druge županije dužan je u istom roku jedan primjerak dostaviti matičnoj knjižnici na području županije na kojoj je njegovo sjedište.
Obvezni primjerci moraju biti ispravni i potpuni, u obliku u kojem su namijenjeni prodaji i raspačavanju.
Sedmo, u knjižnici izložena prva brodska kamera bez spomena njezina vlasništva i načina pohrane u Knjižnici. Razlog: nije dobro spominjati bivšeg ravnatelja pa nećemo na otvorenje pozvati ni donatora kamere i prvog brodskog snimatelja gospodina Đurakovića kako ne bi nešto krivo kazao (lanuo)!
Potkrjepa i izvori:
(Ružica)
https://sbplus.hr/slavonski_brod/kultura/ovo_je_prva_kamera_kojom_se_iz_broda_izvjestavalo_u_zagreb.aspx?fbclid=IwAR3rubWshXRZe4yQ3ltc8M744EolKhzCU3nnhcixQjoXhq4HyFQsBdZZeSI#.XSxc7ugzbIX (2. VII 2019.)
Željka Gavranović, Tajnoviti Brođani izložili svoje blago. Ovo je prva kamera kojom se iz Broda izvještavalo u Zagreb: „Ponosni smo što u našem gradu postoje kolekcionari, sakupljači, osobe koje su čuvari ovako velikog i materijalnog i duhovnog blaga. - za SBplus kazala je Ružica Bobovečki, ravnateljica Gradske knjižnice Slavonski Brod.(…) Uz njih su izloženi i opisi bitnih povijesnih trenutaka. Tako saznajemo kako sredinom 1964. godine, urednik lista Đuro Đaković, Marko Singer, zajedno sa suradnicima počinje informiranje građana Slavonskog Broda putem Radiotelevizije Zagreb (sada HRT). Već sredinom sljedeće godine, redakcija kupuje Bolex kameru i tada počinje profesionalno i kontinuirano medijsko izvještavanje iz grada uz rijeku Savu. Upravo je tu prvu snimateljsku kameru moguće vidjeti na ovoj izložbi.(…) Prvi su snimatelji u Slavonskom Brodu bili Nikola Đuraković i Slavko Tomičević, a potom i Ivo Brezić koji je nastavio samostalan rad s Televizijom po otvaranju vlastite fotografske radnje. Nakon Domovinskog rata osnovano je i dopisništvo HRT-a u Slavonskom Brodu.“
(Stipić)
Prvu brodsku kameru Gradskoj knjižnici Slavonski Brod, prije skoro 10-ak godina, na inicijativu Ivana Stipića (tadašnjeg ravnatelja Knjižnice) Gradskoj knjižnici Slavonski Brod darovao je nekadašnji „šef Đurine Propagande“ gosp. Nikola Đuraković zajedno s plastificiranim kratkim opisom njezine povijesti. Ni Nikola Đuraković ni Ivan Stipić nisu pozvani na otvorenje izložbe!
Osmo, zaboravljivost ravnateljice vidljiva je i u medijskoj kampanji u svezi Knjižničnih novina vezanih za korištenje usluga za slijepe i slabovidne osobe. Naime, nije nikakva „dobrodošla novost“ instalacija uređaja za slijepe i slabovidne osobe jer je isti (do siječnja 2018. i naprasnog zatvaranja Studijske čitaonice) bio instaliran i dostupan u Studijskoj čitaonici!
Potkrjepa i izvori:
(Ružica)
https://sbplus.hr/slavonski_brod/politika/upravasamouprava/velike_promjene_u_slavonskobrodskoj_knjiznici.aspx#.XSoWdegzbIV (17. VI 2019.)
Željka Gavranović, Dobrodošle novosti: Velike promjene u slavonskobrodskoj Knjižnici : Niz dobrih aktivnosti nastavit će se i tijekom ljeta. „Osim toga, sretni smo što ćemo i našim slabovidnim korisnicima pomoći tako što ćemo im omogućiti lakše čitanje pomoću dostupnog čitača za povećavanje tiska. - dodala je Bobovečki.“
(Stipić)
„U sklopu obilježavanja Noći knjige Gradska knjižnica je za svoje korisnike otvorila novouređeni i novoopremljeni, veći prostor za studijski rad – Studijsku čitaonicu u izdvojenoj lokaciji u prizemlju zgrade. Studijska čitaonica u sklopu odjela namjenski je određena za korištenje u svrhu istraživanja, znanstvenog i stručnog rada za osobe koje se istim radom bave i ne trebaju tolerirati latentnu buku zajedničkih prostora GKSB te je opremljena suvremenom komunikacijsko-informatičkom tehnologijom. Studentima su na raspolaganju dva računala spojena na internet te uređaj za pomoć pri čitanju slabovidnim osobama. (vidi: Izvješće o radu Gradske knjižnice Slavonski Brod, 1. siječnja – 30. lipnja 2012., dostupno na službenim stranicama Grada Slavonskog Broda)
„Poseban oblik suradnje s korisnicima GKSB je nastavila pružajući svoju uslugu „Dostava knjige na kućni prag“ stopostotnim invalidima. Oslobođeni od plaćanja članarine su: obitelji sa šestero i više djece i samohrani roditelji s troje i više djece. (…) Od 2012. GKSB je svojim korisnicima stavila na raspolaganje novouređeni i novoopremljeni, veći prostor za studijski rad – Studijsku čitaonicu u izdvojenoj lokaciji u prizemlju zgrade. Studijska čitaonica predviđena je za ozbiljan i tihi rad studenata, poslijediplomanata i specijalizanata iz različitih područja znanosti. korisnicima Studijske čitaonice na raspolaganju računala spojena na internet te uređaj za pomoć pri čitanju slabovidnim osobama. Uz računalnu opremu, studijska čitaonica opremljena je regalima s referentnom građom koja po UDK (Univerzalna decimalna klasifikacija) pokriva ukupni korpus temeljnog znanja iz svih područja znanosti. Rad korisnika u studijskoj čitaonici moguć je kroz dvanaest (12) sati dnevno.“ (vidi: Izvješće o radu Gradske knjižnice Slavonski Brod, 1. siječnja – 31. prosinca 2014., dostupno na službenim stranicama Grada Slavonskog Broda)
Za Ured za odnose s javnošću g. Ivana Stipića, Stribor U. Schwendemann: jedan od najboljih učenika brodske Gimnazije, najbolji student Fakulteta političkih znanosti na prvoj godini studija (nagrada rektora Sveučilišta), specijalni savjetnik predsjednika Hrvatskog sabora i predsjednika Predsjedništva SRH, tajnik Ustavne komisije Sabora Hrvatske, šef kabineta, konzul u Lyonu (Francuska), prvi predsjednik Hrvatskog politološkog društva, član Hrvatskog društva pisaca, član Hrvatskog društva novinara, član Svjetske udruge pisaca P.E.N.-a, napisao dvadeset devet (29) knjiga, uglavnom o Brodu, nakon J. Hoffmanna najveći donator gradskog Muzeja, donator Gradske knjižnice i posebni donator Državnog arhiva u Slavonskom Brodu, nagrađen Grbom grada Broda i počasni član Gradske knjižnice u Slavonskom Brodu, dok to Dusparina Ruža nije nedavno samovoljno i bezobrazno ukinula. Tužba zbog, tim činom, nanesenih mi duševnih boli slijedi (tražit ću odštetu od sto tisuća kuna). Plus: povrat svih raritetnih knjiga i publikacija koje sam donirao Gradskoj knjižnici.