Mnogi politički koraci ka privatizaciji javnog zdravstva već su učinjeni, a završno zakucavanje uz blagoslov farmaceutskog maga Tima Oreškovića izvest će ministar Dario Nakić, koji je na zatvorenoj sjednici Vlade predstavio nacrt tzv. reforme zdravstva s oznakom ‘strogo povjerljivo’, što ga je potom objavio portal index.hr. Nacrt predviđa povećanje dopunskog osiguranja na 150 kuna, povećanje svih zdravstvenih usluga kako bi se smanjile liste čekanja i zadržali najbolji liječnici, povećanje cijene participacije s deset na 15 kuna, izbacivanje države iz igre i prepuštanje dopunskog zdravstvenog osiguranja privatnicima. Poruka građanima: napravit ćemo što hoćemo jer nam ništa ne možete. Riječi su to poslovično staloženog doktora Dražena Gorjanskog, dugogodišnjeg kritičara trenda privatizacije zdravstvenog sustava.
- Povećanjem participacije za primarne i specijalističke preglede te bolničko liječenje pacijente tjeraju da uzmu dopunsko osiguranje kako bi se izuzeli iz skuplje participacije. Ako baš odlučite da nećete dopunsko, onda vas opet dočeka skuplja participacija. Sirovo izvedeno i uvredljivo za državu čije je javno zdravstvo u načelu humano, bazirano na solidarnosti, ali nažalost ne i funkcionalno, iako temelja za napredak ima - kaže Gorjanski.
Tvrdi da bi ovakvom kvazireformom sustav ostao isti, uz razliku što će se još više javnog novca usmjeravati pseudoprivatnicima.
- Problem nisu liječnici privatnici s podignutim kreditom koji se bore s konkurencijom na tržištu, već ovi drugi. Oni su zainteresirani isključivo za privatizaciju javnog zdravstva, koje iskorištavaju. Ako ćemo već plaćati veće dopunsko za koje je predviđeno prepuštanje tržištu, kakve to veze ima s poboljšanjem javnog zdravstva? Ako već plaćamo skuplju policu dopunskog osiguranja, logično bi bilo da se taj novac slijeva u javno a ne u privatno zdravstvo. Javno će zdravstvo po tome imati manje novca nego dosad, dok će privatno biti još bogatije - dodaje Gorjanski.
Po njegovim riječima, nadležno ministarstvo godišnje proizvodi više od milijardu kuna duga. Ponavlja, ako dopunsko osiguranje izuzmu iz javnog zdravstva i predaju ga tržištu, iluzorno je govoriti o financijskoj stabilnosti kada će sav dodatni novac ići privatnicima.
- Planiraju da će liste čekanja smanjiti tako što će pacijente više aktivirati i usmjeravati privatnicima. Kada bi zaista postojala reforma, liste čekanja bi nestale, dugovi i gubici bi se smanjili. Ali to nije cilj, cilj je napraviti što lošiji sustav kako bi što više građana tražilo usluge privatnika, koji žive od lošeg ustroja javnog zdravstva. Ovo je samoubojstveni potez političara koji vodi u gubitak izbora. Ali onima koji vuku poteze, a to su krupni kapital i spomenuta kasta pseudoprivatnika, svejedno je tko će biti na vlasti jer su im političari potrošna roba - zaključuje Gorjanski.
portalnovosti