Oduvijek su Slavonci znali kako tvrdnje nekih nutricionista da su slanina, čvarci i mast nezdravi te uzročnici niza oboljenja, nisu točne, a to su pokazala i najnovija istraživanja.






Naime, Slavonci desetljećima tvrde ono što su nutricionisti znanstveno potvrdili tek sada. Japanski stručnjaci, a komu ćemo vjerovati ako ne Japancima, proveli su istraživanje nad 58.000 muškaraca tijekom četrnaest godina njihova života fokusirajući se na prehrambene navike konzumiranja jake hrane koja sadži zasićene masti i kolesterol i utvrdili kako slanina, primjerice, nije ni toliko loša za zdravlje ljudi. Pa je ovo istraživanje pokazalo kako nema poveznice kolesterola u krvi i zasićenih masti u organizmu sa srčanim oboljenjima, srčanim ili moždanim udarom. Naravno, to ne znači da sada možemo navaliti na slaninu misleći kako ćemo uživajući više u ovoj domaćoj deliciji, biti zdraviji već je samo raspršena predrasuda o štetnosti slanine. Slično je i s drugim specijalitetima poput čvaraka, kulena ili suhe kobasice koje također možemo unositi u organizam u umjerenim količinama.

Evo dobrih vijesti za nas iz Slavonije i za liječenje mamurluka nakon blagdana, na primjer uskršnjih! Britanski istraživači sa sveučilišta u Newcastleu povezali su, naime, konzumiranje slanine sa smanjenjem posljedica mamurluka. Oni su otkrili da slanina sadrži aminokiseline koje koriste u nadoknadu nerotransmitera čiji broj rapidno opada pri intenzivnom ispijanje alkohola. Dakle, u rat protiv mamurluka tanko nasjeckanim ploškama slanine!

Stručnjaci ipak upozoravaju kako uživanje u slanini, kao i drugim delicijama bogatim kalorijama i masnoćama, može izazvati ovisnost jer konzumacija slanine stimulira centar u mozgu zadužen za užitak!?

Ali, opet tvrde stručnjaci, slanina pomaže boljem pamćenju jer sadrži mikronutrijent po imenu kolin, koji je važan za razvoj hipokampusa u mozgu, dijela rezerviranog za pamćenje. Studija sa sveučilišta u North Carolini sugerira da isti sastojak može doprinijeti boljem razvoju mozga u nerođenoga djeteta ako trudnica konzumira hranu bogatu tim elementom, to jest, slaninicu.

Sve je to u skladu s novim tendencijama u nutricionizmu, svjetskom i hrvatskom, koje preferiraju prehranu temeljenu na niskom udjelu ugljikohidrata, a povećanom unosu masnoća i naziva se Low Carb High Fat LCHF. Svojevrsna je to revolucija u dosadašnjem razmišljanju o zdravom životu koja ispravlja zabludu kako su masnoće životinjskog podrijetla štetne.

To Slavonci, vrhunski majstori u proizvodnji slanine, čvaraka, kulena, kulenove seke, masti i drugih, sada vidimo, zdravih delicija, pozdravljaju
aklamacijom i uz podsjećanje: "Pa, mi smo vam to desetljećima govorili, a niste nam vjerovali!". S ponosom podsjećaju i kako je još 1920. jedan
pariški mesar kreirao kolonjsku vodicu s mirisom dimljene slanine koja je sadržavala jedanaest esencijalnih ulja, a jedno je potjecalo od omiljene slaninice.

seebiz