Zvijezde padalice koje se obično pojavljuju na nebu u kolovozu, imat će svoj ‘vatromet’ čiji će vrhunac biti u noći na četvrtak kada će ih stotinjak svakog sata prelijetati tamnim nebom obećavajući nezaboravni doživljaj.
“Ove godine predstava će biti spektakularna”, rekao je za AFP Morgan Hollis, astronom u britanskom Kraljevskom astronomskom društvu.
Ovaj nezaboravan prizor koji će se moći vidjeti iz svih dijelova našeg planeta, možemo zahvaliti Perzeidima, djelićima kometa Swift-Tuttle koji svake godine presijeca Zemljinu putanju od sredine srpnja do sredine kolovoza.
“Ulaskom u naš svijet Perzeidi, u Hrvatskoj poznati kao ‘Suze svetog Lovre’, koji su zapravo djelići kometa, sudaraju se s molekulama atmosfere i taj, iznimno jak sudar, proizvodi svjetlo”, pojasnio je Jeremie Vaubaillon, astronom u Pariškom opservatoriju (IMCCE).
Ove godine Perzeidi će se najbolje moći vidjeti 12. i 13. kolovoza kada će se Zemlja naći doslovce u središtu njihova oblaka. Fenomen se može pratiti gotovo dva tjedna, koliko Zemlji treba da prođe kroz meteorski roj.
Taj roj je gigantski oblak dug više od milijun kilometara, s milijardama sitnih dijelova kometa. “Ovo ćemo gledati još godinama, to je pravi izvor zvijezda repatica”, dodaje znanstvenik.
Sretna je okolnost što se Mjesec ove godine neće vidjeti pa njegova svjetlost neće ometati promatranje.
Znanstvenici poručuju da je prizor najbolje promatrati golim okom i da nisu potrebni ni dalekozor ni teleskop.
Promatranje na Petrovoj Gori
Za one koje Perzeidima žele svjedočiti kroz okular teleskopa, Astronomsko društvo Beskraj ogranizira promatranje na Gvozdu – Petrovoj Gori, u srijedu 12. kolovoza .
Meteorski potok Perzeida najpoznatiji je javnosti kao “Suze sv. Lovre”. Meteori su aktivni za toplih ljetnih mjeseci kada su mnogi na moru, planinama i općenito na zasluženom godišnjem odmoru. Maksimum obično pada u noći 12. ili 13. kolovoza i moguće je vidjeti do 50 meteora u jednom satu. Ove godine maksimum je baš u noći sa 12. na 13. kolovoza (srijeda na četvrtak). Mladi Mjesec neće smetati svojom svjetlošću pa ćemo cijelu noć moću uživati u spektaklu, piše AD Beskraj na svojoj Facebook stranici.
Meteori će biti brojniji što se više bliži jutro, no možete ih početi promatrati već od 23 sata. Da biste vidjeli čim više meteora, obavezno se udaljite od gradskog svjetlosnog onečišćenja – možete nam se pridružiti na Petrovoj Gori, ali budući da su mnogi od vas na moru, podijelite ovaj događaj da čim više ljudi uživa u zvijezdama padalicama (kod nas poznate i kao “proletuše”).
Perzeidi su ime dobili po zviježđu iz kojeg prividno izviru – Perzej. Ipak, nemojte ih tražiti u Perzeju jer se mogu pojaviti bilo gdje na nebu. Nebo je obično najtamnije u zenitu pa se udobno smjestite u ležaljku ili vreću za spavanje i uživajte. Ne zaboravite da noći i ljeti mogu biti hladne, naročito kada mirujete – za svaki slučaj ponesite toplu odjeću!
Zviježđe Perzeja biti će na istoku oko 23 h. kada ugledate meteor, pokušajte produljiti njegovu putanju unatrag i vidjeti ćete da većina dolazi iz istog smjera – radijanta (izvora) u Perzeju. Vidjet ćete i meteore koji ne dolaze iz tog smjera – to nisu Perzeidi!
net