IRA je paket zakona usmjeren na borbu protiv inflacije, zdravstvenu reformu, energetsku sigurnost i borbu protiv klimatskih promjena, a donesen je u kolovozu ove godine. Dio paketa koji se odnosi na energetsku tranziciju i borbu protiv klimatskih promjena težak je 369 milijardi dolara (oko 1,6 posto američkog BDP-a) te se odnosi na subvencije i porezne olakšice s ciljem smanjenja emisije ugljika i poticanja američke ekonomije da postane više zelena. Riječ je o najvećem paketu mjera donesenom u SAD-u u sklopu borbe protiv klimatskih promjena. I na prvi pogled nitko ne bi trebao biti sretniji zbog usvajanja navedenog paketa mjera od Europske unije, američke prijateljice i saveznice, ujedno najveće svjetske zagovornice energetske tranzicije i borbe protiv klimatskih promjena.
No način na koji SAD planira postati zelena ekonomija digao je Europsku uniju na noge i natjerao francuskog predsjednika Macrona da za vrijeme svog nedavnog posjeta Washingtonu oštro protestira protiv IRA-e. Razlog? Činjenica da je većina takozvanih zelenih subvencija i poreznih olakšica predviđena za kompanije koje svoje proizvodne pogone imaju u SAD-u, Kanadi ili Meksiku, državama koje zajedno čine zonu slobodne trgovine. Drugim riječima, IRA je istovremeno paket mjera za borbu protiv klimatskih promjena, ali i paket protekcionističkih mjera zasnovanih na 'uvjetu domaćeg sadržaja' te namijenjenih i za zaštitu američke industrije i za privlačenje kompanija koje trenutno nemaju proizvodne pogone u SAD-u.
Novo normalno stoga se nastavlja kretati u očekivanom smjeru. IRA je samo zadnji u nizu primjera koji pokazuju da su trgovinski protekcionizam i državni intervencionizam njegove glavne odrednice, a njegova najveća žrtva su slobodna trgovina i potrošači koji će zbog trgovinskog protekcionizma plaćati veće cijene proizvoda i usluga. Pad cijena mnogih trajnih proizvoda za široku potrošnju u kojem smo uživali u starom normalnom postaje nedvojbeno stvar prošlosti, a trajno veće stope inflacije uslijed ograničavanja slobodne trgovine i direktnog subvencioniranja povećanja domaćeg sadržaja roba sada je već neizbježna budućnost.
Malo je stoga ironično samo ime američkog zakona jer sugerira da će se njegovom primjenom smanjiti razina cijena, a dio IRA-e koji se odnosi na borbu protiv klimatskih promjena imat će upravo suprotan učinak: cijene proizvoda koji budu subvencionirani povećavat će se, a ne smanjivati. Žrtva paketa mjera IRA je i Svjetska trgovinska organizacija, čije su članice i EU i SAD, a koja ne dopušta 'uvjet domaćeg sadržaja' kao oblik ograničenja u međunarodnoj trgovini. Značenje ove organizacije, čiju je demontažu svojim trgovinskim politikama započeo bivši američki predsjednik Donald Trump, sada je u slobodnom padu, čime se otvara put i za daljnju eskalaciju protekcionističkih mjera, jačanje državnog intervencionizma, kao i za sve intenzivniju podjelu svijeta na ekonomske blokove.