O reperkusijama neprihvaćanja Gradskog proračuna, a koje se odnose na pojedine projekte u kulturi Grada Slavonskog Broda, razgovarali smo s Petrom Bašićem, njihovim pokretačem.
Gradonačelnik Duspara angažirao je Petra Bašića, povjesničara, na poslovima koordinatora za projekte u kulturi, znanosti i visokom školstvu u srpnju 2012. na probnih šest mjeseci. Bila je to kulturna ali i politička bomba, jer je Petar Bašić član DC-a, a ne gradonačelnikove Udruge "Pravaš", a također je bio i protukandidat Mirku Dusapri na izborima za gradonačelnika 2009. godine. Naime, za one koji su poznavali Bašićevu radnu energiju, umješnost i raspon interesa, njegov angažman bio je potuno opravdan. Drugim riječima reakcije javnosti bile su pozitivne.
Koordinator je vrlo brzo pokrenuo nekoliko zastalih objekata a preuzeo vođenje onih koji su bili pokretani početkom godine.
Primjerice, obnova vodenog mosta u Tvrđavi, često je zahtijevala koordiniranje između Turističke zajednice, gradskih službi i izvođača radova,a moralo se surađivati i s Ministarstvom kulture, koje je sve plaćalo ali i tražilo čiste račune. Također je razgovorima smanjio i više troškova koji su bili planirani za obnovu mosta (arheološki radovi, iskop zemlje, kojeg na kraju plaćaju Hrvatske vode i sl) za više od stotinu tisuća kuna.
U rujnu je koordinator obavio preliminarne razgovore s premijerovim savjetnikom za znanost prof.dr.sc. Nevenom Budakom, oko potrebe osnivanja Sveučilišta u Slavonskom Brodu, a lobirao je za taj cilj i kod drugih vodećih SDP-ovaca, kao vladajuće stranke, te stranaka oporbe. Dogovorio je sasatanka saborskog odbora u Slavonskom Brodu tim povodom, a povezao je i napore pomoćnika ministra kulture s pomoćnikom ministra turizma, kako bi njihovi napori prema ministru regionalnog razvoja Grčiću bili sinergični, a ne suprotstavljeni.
U rujnu je također na natječaj Ministarstva kulture kandidrao šest projekata za pet značajnih kulturnih potreba grada, u ukupnom iznosu od 3.7 milijuna kuna, od čega je uspio dobiti načelna obećanja Ministarstva da će biti sufinancirano najmanje 900 000 kuna!
Tako možemo očekivati ove godine obnovu krovišta kuće Brlić, obnovu fasade Spome doma Dragutina Tadijanovića, obnovu dijela rodne kuće Đure Đakovića u Brodskom Varošu, obnovu zapadne kurtine u Tvrđavi, osobito krovišta kako bi se do sada obnovljeni kazamati zaštitili od vlage, te izradu projektne dokumentacije vrijedne više od pola milijuna kuna za cjelokupni sjverni kavalir Tvrđave, u kojem bi se smjestio jedinstveni svjetski Centar Granice, s muzejem i institutom, kao i spomen soba Domovinskog rata, Europski dom Slavonski Brod, i prostor za tridesetak udruga.
Lobiranjem kod ravnatelja Hrvatskog vojnog muzeja u Zagrebu, inače Brođanina, Maria Werhasa, riješio je pitanje donacije teških oruđa vrijednih stotine tisuća kuna našem gradu za spomen park Domovinskog rata, a također i poklonjeno deminiranje opasne avionske bombe u istočnom reduitu Tvrđave koje će za grad besplatno obaviti državni stručnjaci iz policije i MORH-a
Organizirao je i nekoliko medijskih događaja, predstavljao projekt obnove Tvrđave u emisijama Hrvatske televizije, nekoliko puta u dnevnim novinama, na nacionalnim portalima, kao i u lokalnim glasilima.
Ministrica kulture, Andrea Zlatar Violić je u svojem posjetu Slavonskom Brodu imala samo riječi pohvale za ovakve projekte a obećala je (javno!) i maksimalnu moguću pomoć ministarstva.
Krajem godine organizirao je sastanke gradonačelnika s ustanovama u kulturi, kako bi (po prvi put u gradu) vodstva tih ustanova iznijela javno probleme, mimo suhoparnih pisanih izvješća koja se rutinski usvajaju, bez da se zapravo shvate potrebe. Skrenuo je pozornost i na kadrovsku katastrofu u Hrvatskom institutu za povijest i kojega su već otišla tri doktora znanosti zbog nepostojanja uvjeta za njihov stalni radni odnos u Slavonskom Brodu.
Konačno, u prosincu, okupljeni su i voditelji visokoškoslkih institucija u gradu, gdje su, s gradonačelnikom i predstavnicima županije, po prvi puta javno podržali ideju o pokretanju postupka osnivanja brodskog sveučilišta.
Glavni posao bio mu je ipak lobiranje za pripremu dokumentacije za obnovu Tvrđave sredstvima iz europskih fondova.
S tim u svezi, u suradnji s idejnim autorima, fazirao je obnovu u dvije faze: prva od 35 milijuna eura (obnova svih postojećih objekata) i drugu od 50 i više milijuna koju bismo ponudili EU u sljedećem proračunskom razdoblju.
Koordinator je raspisao vrijednost radova koje bi država trebala financirati.
Traženo je ukupno 9.9 milijuna kuna. Oko 1.5 milijuna kuna za studiju utjecaja na okoliš, 3 milijuan kuna za cost benefit analizu i studiju izvedivosti i oko 5.4 milijuna kuna za projektiranje. Grad naime, tolikih sredstava nema, ali ako bi se sve to napravilo do jeseni ove godine, mogli bismo već ove godine dobiti oko 260.000.000 kuna(!) iz fondova EU bespovratno! To su sredstva iz financijske perspektive 2007-2013. Još i bolje, odmah nakon nove godine 2014. mogli bismo kandidirati novih 50 i više milijuna eura za dovršetak Tvrđave.
Najbolja stvar, to uopće nisu natječaji! Ako se pripremi dokumentacija i država stavi projekt na listu prioriteta, EU samo daje sredstva bez daljnjih natječajnih postupaka, dakle, zasigurno.
Prijedlog je bio da se Slavonski Brod nakon toga kandidira kao hrvatski kandidat za europsku prijestolnicu kutlure 2020! Osim prestiža, ta titula (a 2020. pripada definitivno Hrvatskoj i Irskoj, bez natječaja) donosi sa sobom i do 100 milijuna eura iz europskih sredstava za unaprjeđenje kulturne scene u izabranom gradu.
Najbolja stvar od svega, ministarstvo kulture i turizma, odvojili su određena sredstva (i do milijun kuna) i predložile projekt Grčićevom MRRFEU za dodatno sufinanciranje, tako da smo s pravom mogli očekivati ostvarenje projekta.
U tome i jest tragičnost sadašnjeg trenutka gradske politike.
Zbog igara oko proračuna, koje je Gradsko vijeće pokrenulo, a gradonačelnik im se iz politikanstkih razloga pridružio (a zakonski ih i nadigrao), grad je ostao bez proračuna, čime je doveden u pitanje i projekt Tvrđava.
Naime, Grad ne može preuzimati nove obaveze dok nema proračun.
Proračun će biti usvojen nakon izbora (19.5) nakon konstituiranja Gradskog vijeća (cca 20.6) dakle, u srpnju.
Čak i kad bi se odmah donijela odluka o raspisivanju javnog natječaja (koji mora biti međunarodni i trajati 3 mjeseca) dolazimo u listopad, pa izabrani arhitekti i ekonomisti neće stići do 31.12. napraviti svu dokumentaciju!?
Time prva faza korištenja ovog proračuna propada! Prvih 35 milijuna eura možemo očekivati tek iza 2014. a onda ne možemo više kandidirati projekt Tvrđave za drugu fazu prije 2021!? Naravno, otpada i kandidiranje za europsku prijestolnciu kutlure, i gubitak od novih stotinjak milijuna eura!
Postoji, doduše, mala šansa za prijaviti projekt i u ovoj godini. Zašto se onda ovako "okrenula pila naopako"? Zato što bi se to moglo dogoditi samo onda ako bi ministarstva (i to svako pojedinačno!) kulture, turizma i regionalnog razvitka, sama raspisala međunarodne natječaje baš za našu dokumentaciju, i to na povjerenje, prije nego što brodsko novo Gradsko vijeće usvoji proračun u srpnju!?
Tada bi se ugovornim odnosom ministarstava i Grada (koji bi dopustio da državna tijela odrade taj posao, to jest prihvatio izabrane izvođače kao svoje), odmah u srpnju počelo s konkretnom izradom projekata, pa bi se možda stiglo to sve napraviti do 31. prosinca.
Međutim, ako Brođanima nije stalo do razvoja grada, teško je vjerovati da će se državna birokracija, i inače vrlo troma i nezainteresirana a pogotovo u slučajevima kad oni moraju dati velik novac, zauzeti za Slavonski Brod.
Zbog nekoliko tisuća kuna vlastitih naknada, zbog svoje političke zatupljenosti i naknadnog spađavanja političkog obraza gradski vijećnici su uletjeli u sukob s gradonačelnikom (koji se tome, zbog vlastite izborne promidžbe itekako rado pridružio) i gradu oduzeli potencijalnih 1.500.000.000 kuna!
Inače, zbog proračuna, prekinut je i rad koordinatora grada Slavonskog Broda za projekte u kulturi, znanosti i visokom obrazovanju.
Petar Bašić nam je potvrdio da ga je obavljao prema ugovoru o djelu za koji je dobivao naknadu od 5 tisuća kuna mjesečno. U to su bili uključeni i svi troškovi. Primjerice, samo je u Zagreb odlazio dvadesetak puta, kao i u Osijek, ili u Dubrovnik (dvaput, radi povezivanja obnove stonskih zidina i obnove našeg fortifikacijskog kompleksa) troškovi telefona prešli su mu 3 tisuće kuna. Na pitanje je li njegova suradnja s gradom i definitivno završena, Bašić nije htio komentirati.
Učinivši u pet mjeseci više za razvoj kulturne infrastrukture nego li gradske službe u pet i više godina, Petar Bašić apsolutno je opravdao ukazano mu povjerenje. Inicijativan, komunikativan, stručan uspio se nametnuti kao autoritet za važne komponente brodske kulture. U tom smislu, nastavak njegovih aktivnosti, više je nego nužan. Red je na onima koji odlučuju u ime građana Broda.