Ne mogu sa stopostotnom sigurnošću tvrditi, ali veoma je vjerojatno da nigdje u Hrvatskoj robni lanci nisu, voljom gradskih političkih mangi tijekom posljednjih dvadesetak godina, nagomilani u samom središtu grada kao u Slavonskom Brodu. Na potezu od samo petsto, možda i manje, dužnih metara, kupce vabe: Billa, Lidl, Mercator, Kaufland i Konzum.
Ovaj put nas ne zanima koliko gusta koncentracija supermarketa ima, na primjer, pogubnog utjecaja, na promet, nego našu pažnju ovaj puta privlači međusobni odnos nabrojanih trgovačkih centara. Jučer dopodne kupovao sam provijant u Konzumu. Na odjelu s voćem i povrćem, potpuno sabran i usredotočen, od nikoga neometan, radnik iz Kauflanda, obučen u radnu uniformu, dugo je popisivao cijene. Upisivao ih je u mobitel i/ili kalkulator. Moguće da ih je SMS-om odmah slao u "obavještajni centar". Menadžment će cijene komparirati i, po potrebi, snižavati, kako bi bile konkurentnije. Primitivna trgovačka špijunaža obavlja se legalno na terenu. Sve je dopušteno u namjeri da se „pređu“ suparnici. A baš voće i povrće donosi veliki dio profitnog kolača, tako da je sasvim logičan odabir radnika-špijuna. Inače, imitiranje takmaca i njihovih dobrih poteza svakodnevna su pojava. Tako su Plodine od Kauflanda preuzele format kataloga.
Rečena vrsta prikupljnja podatka ima dva cilja: nadigrati konkurente i pridobiti kupce koji na minimalno nižu cijenu i onu koja završava s 0,99 kuna padaju u trgovački croatiatrans. Znači, iznenadne akcije slijede i nakon javnog sabiranja podataka kao što je radio Kauflandov radnik špijun.