Prokleti Hollywood: Vrata raja, HRT, 26. rujna, 23:10
I bogati plaču – ta formula, koja neodoljivo privlači mase, sadržaj je svakog novog nastavka izvrsne serije "Prokleti Hollywood" koja pokazuje najveće slomove i promašaje u "industriji snova". Epizoda o Michaelu Ciminu odlično ilustrira surovost filmskog posla. Kao mlad, uspješan, briljantan režiser reklamnih spotova, Cimino je dobio priliku snimiti dugometražni film. On 1974. snima vrlo uspješan prvijenac "Thunderbolt i Lightfoot", a četiri godine kasnije "Lovca na jelene". Svijet je njegov, Hollywood mu je pod nogama! Za samo dvije godine on priprema ep, "Vrata raja", koji s 12 milijuna dolara skače na više od 40, ali film doživljava fijasko i vuče United artists, kompaniju koju je osnovao Charlie Chaplin, prema ponoru. Oboljeli od kuge nakon gubitka tolikog novca bili bi ljepše dočekani u Hollywoodu: nitko mu ne daje film, nitko mu neće prići, pružiti ruku. Desetljeća kasnije, "Vrata raja" doživljavaju temeljitu revalorizaciju i bivaju uvrštena u najveća art dostignuća u povijesti kinematografije....
Zamjerka urednicima je što su svi sugovornici u seriji nepotpisani. Nemamo pojma tko su ljudi koji govore o Elisabeth Taylor, Richardu Burtonu, Michaelu Ciminu. Velika greška!
U svom filmu, HRT, 28. rujna, 20:10
Tončicu baš krenulo! Nakon ekskluzivnog, zanimljivog razgovora sa Milošem Bikovićem, dovela je u studio HRT-a Tatjanu Matejaš Tajči, najveću jugoslavensku tinejdžersku zvijezdu svih vremena koja je zasjala u predvečerje rata – da zasjala! bljesnula! – da bi potom, na vrhuncu slave, otišla u Ameriku. Zašto? "Bila sam spremna na bilo kakve glazbeno-scenske izazove, ali na taj osjećaj intenzivne slave nisam. U tom trenutku nisam imala alate, niti mentalnu niti emotivnu podršku nekoga tko bi to prepoznao i znao mi to objasniti", rekla je Tajči, priznajući da su je opsjedale i samoubilačke misli. "Mi nismo tada govorili niti o mentalnom zdravlju, niti o depresiji, niti o anksioznostima, niti o poremećajima u prehrani. Nikad. Sve je bilo: "Lijena si" ili "Daj se malo trgni", "Kaj ti fali?", "Pogledaj kaj sve imaš", "Kako možeš biti nezahvalna", što zapravo još više hrani depresiju i anksioznost. U jednom sam trenutku čak poželjela da to sve prestane, da zaspem i da sve to nestane. Tad sam čak imala i ozbiljnije suicidalne misli. I u tom trenutku sam jednostavno znala da ću ili spasiti svoj život, ili otići u drogu, ne znam kakva ponašanja. Ili ću se skroz izgubiti", rekla je Tajči, a na našoj televiziji malo smo kad mogli čuti tako iskrenu ispovijed.
Novi dan, N1, 29. rujna, 8:00
Ono što jedan lud pokvari, stotinu pametnih ne može popraviti, kaže poslovica. Gradonačelnik Bandić svojevremeno je vodio ogorčen rat s ministrom Čačićem, natječući se s njim za prednost. Opstruirao je Čačićeve POS-ove stanove kako bi sam sagradio nešto slično, i tako je nastala Sopnica-Jelkovec, veliki urbanistički, građevinski i socijalni fijasko. U taj su projekt, kao i u kupnju zemljišta Zagrepčanke, Gredelja i Paromlina utučene milijarde kuna. Umjesto obnove dotrajale vodovodne strukture, Bandić je radio spomenike samom sebi i namirivao pajdaše. Novac od emisije Holdingovih obveznica spiskao je na kupnju tri spomenute parcele koje do danas nisu prodane niti im je nađena neka svrha. Kad bi Gradu nedostajalo novca, prodao bi tri placa Holdingu; kad bi Holding bio u gubitku, prodao bi ih nazad Gradu, a građani su plaćali kamate (250 milijuna kuna godišnje). Ceh za krivi izbor kulminirao je nedavnim potopom Trešnjevke. "Svega 5 milijuna eura iz obveznica uloženo je u vodoopskrbnu i plinsku mrežu, sve ostalo je bio nekretninski biznis. Upravljanje Zagrebom se 20 godina svodilo na nekretninsko predatorstvo. Urbanizam je trpio agresiju", rekla je Marina Pavković u odličnom razgovoru iz kojega se dalo vidjeti kako je u Zagrebu, zapravo, počinjen urbicid.
Nedjeljom u 2, HRT, 3. listopada, 14:00
Darko Hudelist, koji piše knjigu o Srbima i Hrvatima, za redaktora je angažirao ni manje ni više nego Gospodina Boga! Kad Hudelista zažiga kičma, to je Božji signal da treba malo zastati s pisanjem, predahnuti, razmisliti. Onda on zastane, predahne, razmisli, pa nastavi kad mu Gospodin pošalje neku novu poruku. Između Hudelista i Gospodina samo je jedan posrednik, nakladnik njegove knjige, dr. Ivić Pašalić, koji je u mladosti poput sv. Augustina govorio – "gospode, daj mi krijeposti, samo ne još". Bog nije žurio, sačekao je zrelu dob ove dvojice muževa. Hudelist je otkrio svog Boga kad nije mogao platiti ratu kredita. U emisiji je otkrio kako misli da odnose Hrvata i Srba mogu riješiti samo nacionalisti, jer imaju mandat. Ključni kreatori nacionalne ideologije su, rekao je, krug oko Dobrice Ćosića u Srbiji, i Kaptol u Zagrebu. Simpatični gost otkrio je i kako mu je misija prevesti Aleksandra Vučića na katolicizam. Lak, jednostavan, na uspjeh osuđen zadatak. Sretno!
Zov Himalaje, HRT, 4. listopada, 14:56
Odlična njemačka serija: dvojica motociklista kreću prema Himalaji na motociklima. Idu kroz Bugarsku, Kirgistan, Kinu, Pakistan... Izvrsno snimljeni, rijetko viđeni prostori, prava su atrakcija za gledatelje tim prije što su dva Nijemca – Erik i Alain – izuzetno duhoviti a katkad i vrlo mudri. Boraveći kod Kirgiza, koji žive u stepi, u jednostavnim šatorima – jurtama – otkrili su da su ovi nomadi, kao i njihova djeca, izuzetno sretni: njihova djeca nemaju PlayStation, nemaju ni struje, ne piju mlijeko bez laktoze, ali žive radosno... Kako je to moguće, to nam nisu otkrili.
Preporuka za gledanje, pohvala uredništvu na izboru.
portalnovosti