TV prodaja, HRT, 9. kolovoza, 10:00
Teror TV prodaje eskalira! Na javnoj televiziji od ranog jutra pa do 14 sati svakoga dana u svakom pogledu dobivamo sve veće količine oglasa za madrace, kreme protiv kurjih očiju, pripravaka za masažu i proizvoda od afričke šljive. Takvim sadržajima zapravo uopće ne bi trebalo biti mjesta na javnoj televiziji koja živi od pretplate. Gledatelji BBC-ja zapalili bi Buckingham da im netko plasira takav sadržaj na britanskom javnom servisu. Kod nas ti sadržaji mogu ići jer ih zakonodavac tolerira – Vladi je bitno da ih na javnoj TV nitko ne napada, a odgovorni s Prisavlja mogu onda u pozadini voditi svoje "tihe obrte". Netko tu puni džepove. S druge strane, pravih javnih sadržaja sve je manje. Gdje su domaće drame, koje su nekoć išle svakog ponedjeljka? Gdje su serije u kućnoj produkciji? Zašto HRT uopće ima reklame? Zašto su te reklame prodrle u filmove, odakle ih je, kulturno i higijenski uzorno, svojedobno protjerao Goran Radman? Tko je odlučio da se u informativnim emisijama najavljuju igrani filmovi?
HRT je zapuštena, ocvala institucija, zgrada na Bulevaru sumraka; netko to odozgo gleda i svejedno mu je, jer se u njegove interese ne dira. Bude li na HRT-u ikad provedena ozbiljna čistka, sve te komercijalne oglase treba pobacati van, a na Prisavlje vratiti javno relevantne sadržaje i novinarstvo. HRT već 20 godina nije proizveo nijednu zvijezdu, iako su prije bili najveći inkubator talenata u Jugoslaviji.
Zavada: Bette i Joan, HRT, 9. kolovoza, 20:05
I u najgoroj se kući može naći dobrih urednika pa je to slučaj i s Prisavljem. Ovoga vrućeg kolovoza gledateljski je užitak TV serija o Bette Davis i Joan Crawford, dvije grandiozne zvijezde iz vremena dok su Hollywood i Amerika još bili veliki. Dvije glumice čiji je odnos obilježen rivalitetom, na zalazu karijere, koje teško nalaze angažmane jer su stare a ženskih je uloga malo, dobivaju ulogu u B filmu Warner Brothersa "Što se dogodilo s Baby Jane?". Film režira Robert Aldrich, kojega Jack Warner podcjenjivački tretira kao zanatliju od kojega nikad neće biti ništa veliko. Ionako loš odnos Bette Davis i Joan Crawford za vrijeme snimanja eskalira, a cijelu frku dodatno pojačava jedna od dvije najveće trač novinarke tog doba, Hedda Hopper, uz Louellu Parsons najveća alapača američkog žurnalizma. Koproducentice i glavne glumice, Susan Sarandon (Davis) i Jessica Lange (Crawford), odradile su sjajan posao. Odabrala za HRT Martina Rajšek. Obavezno gledati!
N1 Studio uživo, 11. kolovoza, 10:00
Gostujući kod Domagoja Novokmeta, novinarka portala Net.hr Đurđica Klancir odlično je uočila kako se Tomislav Tomašević bavi "mikromenadžmentom", to jest drvećem, a ne šumom. Zagrebački gradonačelnik objašnjavao je zašto ukida besplatni parking ispred bolnica (bio je to Bandićev predizborni trik), iako bi takve stvari trebali objašnjavati ljudi iz Zagrebparkinga ili Holdinga. "Velik dio glasača Tomislava Tomaševića je očekivao da bude drukčije, očekivali su jasnije određenje prema politici Franje Tuđmana, nisu očekivali da dogradonačelnik položi vijence na grob Franje Tuđmana povodom obljetnice Oluje. Glasači Tomislava Tomaševića su očekivali odlučnije promjene, pa i na idejnoj razini. Očekuju se odlučniji potezi", kazala je Klancir. Od Tomaševića se očekuje energična i na zakonu utemeljena demontaža Bandićeve hobotnice, a ne kunktatorski račanizam. Bude li vodio politiku kao Račan, proći će kao Račan – odradit će svoju jednočinku i izgubiti iduće izbore. "Apsolutno je pohvalno što svaki tjedan imamo pressicu gradonačelnika i dogradonačelnika, ali s druge strane imamo zatvorenu strukturu Zagrebačkog holdinga. Mi još uvijek ne uspijevamo razgovarati s Nikolom Vukovićem i njegovim timom", rekla je Klancir i to je suvisla, opravdana i vrlo konstruktivna kritika. Mijenjajte politiku ili će za četiri godine mijenjati vas, drugarice i drugovi. Možete li? Morate!
Waldheimov valcer, HRT, 13. kolovoza, 23:14
Kurt Waldheim bio je deset godina glavni tajnik UN-a, od 1972. do 1981., a nakon kraće pauze kandidirao se i za predsjednika Austrije, države koja je kotirala kao prva žrtva Hitlerove agresije. A onda su, nakon ulaska Waldheima u nacionalnu arenu, novinari otkrili da je u njegovoj biografiji između 1941. i 1944. rupa. Gdje je bio, što je radio? Hm, nezgodno: pokazalo se da je bio u Beogradu, u štabu generala Löhra koji je 1947. strijeljan kao ratni zločinac, vidimo ga u Podgorici, na Kozari i Sutjesci. "Jako je lijepa vaša zemlja, iznenadio sam se", rekao je Waldheim Titu. "Niste nikad prije bili ovdje?" upitao je Tito, a ovaj je rekao da nije. No gore od svega – Waldheim je bio u Solunu u vrijeme kad su iz njega nestali svi Židovi...
Ruth Beckermann bila je 1986. aktivistkinja koja se borila protiv izbora Waldheima na čelo Austrije. Svojom je kamerom snimala prosvjede protiv njegova izbora, koji su u Austriji bili dosta temperamentni. Snimke je ponovno pregledala 2016., tri desetljeća kasnije, a onda krenula u arhive drugih televizija da vidi kako su pratile "slučaj Waldheim", iz čega je nastao ovaj izvrsni dokumentarac. U njemu defilira niz poznatih lica, uglavnom iz Austrijske narodne stranke, vidimo Aloisa Mocka, Helmuta Kohla (koji je odveo Ronalda Reagana na grob SS-ovaca kojima su položili vijence), druga Tita kako se s Waldheimom vozi u svom omiljenom Mercedesu, predstavnike Svjetskog židovskog kongresa... Film pokazuje kako ni u jednoj zemlji tzv. suočavanje s prošlošću ne ide glatko – ono što vidimo u Srbiji i Hrvatskoj, u njemu smo vidjeli i u Austriji. Svečani doček zločinaca koji izlaze iz zatvora, muljanje, solidariziranje s krivcima, sve to zvuči tako poznato. No oni su se iz toga izvukli, a mi, kako se čini, nećemo.
portalnovosti