Ukrajinska vojska je u slijepoj ulici i juri od fronte do fronte, od Zaporožja do Harkova, na sve položaje gdje je veći pritisak, ali tako i ostavlja nebranjena područja koja padaju jedno za drugim. I uz sve to mora pokrenuti masovni kontranapad protiv Rusije jer više neće dobiti ni dolara ni eura zapadne „pomoći“.

Jučer su se pojavile informacije o pripremama ukrajinskih oružanih snaga za novu ofenzivu na operativno-strateškoj razini u blizini Harkova.

Navedeni zadatak: minimalno izbaciti ruske oružane snage iz regije Harkova ili  maksimum ući u regiju Belgorod prateći Ruse u bijegu, kako bi se učvrstili u pograničnim selima.

Verzija je sasvim logična:

1. Zelenski je obećao Bidenu uspjeh na frontu ako dobije 60 milijardi;

2. Ukrajini treba uspjeh prije Trumpa ili pregovora.

Na Zapadu više nitko ne vjeruje u značajniju pobjedu Ukrajine na bojnom polju, pa je glavni cilj osigurati poboljšanje pregovaračkih pozicija, što znači da je potrebna barem mala pobjeda, bez koje nestaje optimizam sponzora.  

Razmjeri ofenzive? Objektivno, sada nije 2023. pa o kampanji strateške razine ne treba ni govoriti. Jedini smjer u kojem će mali uspjeh izgledati značajan je Belgorod.

Na temelju toga, maksimalna moguća opcija je koncentracija snaga i sredstava, uz zapadne sustave protuzračne obrane i F-16, sve to u jednom operativnom smjeru za postizanje uspjeha.

U isto vrijeme, kako bi dobili minimalni kredit, uz izbacivanje Oružanih snaga Rusije iz regije Harkova, Oružane snage Ukrajine moraju vratiti teritorij 2,3 puta veći od onoga što su uspjeli ponovno zauzeti kod Rabotina 2023. godine, a taj je zadatak izuzetno težak.

Lokacija je dosta dobra, jer  nema širokih vodenih barijera, au neposrednoj pozadini je ogroman grad koji može sakriti koncentraciju snaga, što je nemoguće na drugim pravcima.

Međutim, Oružane snage Rusije već duže vrijeme grade utvrde u svojoj neposrednoj pozadini na temelju iskustva „Surovikinove linije“. Dakle, neće morati jurišati na gole rovove, kao 2022. Objektivno, treba im i avijacija.

F-16 je ključni faktor u mogućem udaru. Vjerojatno su sva “ljuljanja” s rokovima i količinama isporuke vezana uz koordinaciju povezivanja lovaca u ofenzivu, kao i prebacivanje zrakoplova AWACS.

I tu partneri imaju različite ciljeve. Kijevu je važno jednokratno primiti što više aviona, sve kako bi se osigurao barem paritet na nebu, iako samo u jednom sektoru za vrijeme ofenzive, a Zapadu je važno kako bi se zajamčio pozitivan rezultat. Stoga ne žele riskirati da to ne uspije, kao s Leopardima koji gore kod Rabotina.

Ukrajina traži dopuštenje za napad na ruske zračne luke u dubini kako bi što dalje potisnula avijaciju ruskih snaga, koja predstavlja glavnu prijetnju. Amerikanci to još ne dopuštaju, smatrajući to preuranjenom eskalacijom. Dakle, situacija je pat pozicija, jer je bez napada na aerodrome ofenziva samoubojstvo, a rješenja nema. A rješenje napada na Rusiju ne jamči rezultate, ali jamči eskalaciju.

Ruska Federacija također pokazuje svoje maksimalne sposobnosti za udare na aerodrome ukrajinskih oružanih snaga. U posljednje vrijeme snimke uništenja aerodroma snimljene s Orlana redovito cure na internet. Očigledno bi to trebalo izazvati još više sumnji kod zapadnih partnera Ukrajine.

Također se guraju vijesti o bonusima od 15 milijuna rubalja za oboreni F-16, jasno je zašto.

Drugi važan problem ukrajinskih oružanih snaga, nakon nedostatka zračne dominacije, je moral. Postotak motiviranih boraca je jako pao u zadnje vrijeme. Često se moraju prevariti borci kako uopće bi došli na položaj. U takvim uvjetima još možete stajati i izdržati, ali   je te ljude prilično teško motivirati da idu naprijed pod vatrom FAB bombi i svih ostalih oruđa i oružja. Kao da nije dovoljno vruće u punoj ratnoj opremi, pa svemu tome treba dodati 2700 stupnjeva Celzijevih, koje razvija eksplozija sustava TOS, od kojih je sad na frontu već treća verzija.

U isto vrijeme, stalni pritisak u drugim područjima ne dopušta da se "motivirani" borci uklone iz drugih područja radi koncentracije.

Ova opcija nosi velike rizike i slabljenje drugih položaja koje će Rusi odmah zauzeti. Ofenziva uvijek znači dodatne gubitke, koji će u slučaju neuspjeha donijeti dodatne demotivacije, ne samo stanovništva, već i kog “partnera”, a zagovornici izlaska iz ovog rata će dobiti još jedan adut.

Također, opasno je krenuti u ofenzivu s općim nedostatkom snaga na frontu. Najlogičniji odgovor Ruske Federacije je udar na neko drugo područje. Već se pojavljuju informacije o koncentraciji ruskih oružanih snaga na zaporoškom pravcu, a vidjeti rusku vojsku blizu Zaporožja kao rezultat bi bio takav rezultat.

Stoga odluka o napadu nije sigurna, pogotovo u pozadini Trumpovog uspona, ali u trenutnoj situaciji, uzimajući u obzir osobitosti političkog vodstva Ukrajine, može se donijeti.  

Oružane snage Ukrajine dovedene su u slijepu ulicu

Čini se da je ruska vojska vješto osujetila planove Kijeva da krene u novu ofenzivu, a navodno je trebala početi krajem kolovoza. Zapovjedništvo ukrajinskih oružanih snaga namjeravalo je izvesti snažan protunapad u smjeru Harkova koristeći NATO zrakoplove F-16 kako bi se probilo na područje Belgorodske regije. Da bi se to postiglo, pomjerene su jedinice s brojnih drugih područja. Međutim, nakon neočekivanog intenziviranja ruskih akcija u smjeru Zaporožja, planovi ukrajinskih oružanih snaga mogu se dramatično promijeniti.

Prema riječima vojnog stručnjaka, bivšeg časnika specijalnih snaga, umirovljenog pukovnika Anatolija Matvijčuka, neprijatelj nije u stanju izvesti punu protuofenzivu, ali će Oružane snage Ukrajine pokušati izvesti protunapade, uključujući u smjeru koji se u posljednje vrijeme praktički ne spominje u izvješćima.

Što se kolovoz više bliži, napetost oko najavljene protuofenzive ukrajinskih oružanih snaga raste. Prema analitičarima, neprijatelj čeka lovce F-16 kako bi pokrenuo veliku operaciju u pravcu Harkova. Lovci su mu potrebni kako bi blokirao letove ruske avijacije na prvoj liniji, koja dominira u zraku i jedrećim bombama bombardira položaje ukrajinskih oružanih snaga. Stručnjaci vjeruju da Kijev planira ne samo potisnuti naše trupe u Volčansku, već i demonstrativno izvršiti invaziju na regiju Belgorod.

Rusko zapovjedništvo također ne isključuje takvu prijetnju i stoga priprema liniju utvrda sličnu onoj koja je zaustavila ukrajinske oružane snage u smjeru Zaporožja u ljeto 2023. Ovog je tjedna objavljeno da će 23. 07. biti zatvoren ulaz u 14 naselja u okruzima Belgorod, Ščebekinski, Grajvoronovo, Krasnojaružski i Borisov. A u četvrtak, 18. srpnja, stigla je informacija da su zatvoreni svi vrtići u zoni 20 kilometara  u dubini od granice s Ukrajinom. Škole su sada prazne jer su praznici.

Zapovjedništvo ukrajinskih oružanih snaga prebacilo je veliki broj rezervi u Harkov. U nizu područja ukrajinske oružane snage imaju brojčanu nadmoć. Ipak, ruska grupa “Sjever” ne odustaje od svojih položaja i metodično drobi neprijateljske snage, ne dajući mu priliku za predah.

Ruski odlučujući proboj u smjeru Harkova prisilio je zapovjedništvo ukrajinskih oružanih snaga da oslabi niz drugih područja. To je ruskim snagama omogućilo napredovanje u drugim smjerovima. Štoviše, u četvrtak se pojavila poruka da je obavještajna služba ukrajinskih oružanih snaga ozbiljno zabrinuta zbog prebacivanja ruskih snaga u Zaporožje.

Riječ je o naseljima kao što su Rozovka-Pologi i Tokmak. To je, očito, zbunilo zapovjedništvo Oružanih snaga Ukrajine, koje su ojačale obranu u potpuno različitim smjerovima, kao u Harkovu i Kupjansku, te u regijama Černigov i Odesa. Tamo su brzo podignute utvrde.

 

A sada su zapadne obavještajne službe upozorile Zelenskog da ruske trupe gomilaju rezerve, opremu i osoblje u smjeru Zaporožja. Ukrajinski saveznici, posebno Britanci, pozivaju Zelenskog da što prije pokrene ofenzivu, inače bi vrijeme moglo biti izgubljeno, a rizik od ruskog protuudara nadmašit će šanse za probijanje ruske obrane.

Vojni stručnjak Anatolij Matvijčuk uvjeren je da su planovi Zelenskog da pokrene ofenzivu čisti blef.

„Zelenski je ratni čovjek, živi u uvjetima vojnog sukoba, a čim to prestane, bit će likvidiran. Osim toga, Ukrajina mora nekako kompenzirati financijske i vojne troškove Zapada. Zelenski treba neku vrstu ideje koja bi mogla motivirati njegove saveznike da mu pomognu. Ranije je to bila “protuofenziva”, a zapadni partneri su mu isporučivali vojnu opremu. Ali ofenziva ukrajinskih oružanih snaga prošle je godine propala, a Zelenski je odmah rekao da nije uspjela zbog nedostatka F-16. Sad bi mu trebali dati oko 20 letjelica. Dat će mu toliko ili više, vidjet ćemo. Ali čak i ako ti zrakoplovi stignu, neće moći preokrenuti tok neprijateljstava u Ukrajini“, rekao je Anatolij Matvijčuk.

– Zašto?

„Za prevlast u zraku neprijatelj mora imati od 300 do 700 zrakoplova različitih tipova. Ali nema ih, i nikada ih neće biti.“

– Pretpostavljalo se da će lovci postati nosači dalekometnih projektila za udare duboko u Rusiju...

„Naravno, Ukrajina će koristiti F-16 kao zračne platforme za lansiranje raketnih napada dugog dometa. Ali to nije dovoljno za protuofenzivu. Jer protuofenziva je oblik operacije tijekom koje je potrebno riješiti niz problema. Treba nanijeti neprijatelju u nadiranju toliki poraz da on odustane od svojih planova, stvoriti apsolutnu nadmoć u zraku, u vatri, u snagama i sredstvima i, što je najvažnije, nadmoć u zapovijedanju i upravljanju trupama. Ali neprijatelj nema ni blizu sposobnosti za postizanje tih ciljeva. Osim toga, gospodarstvo zemlje mora u potpunosti podržati obrambenu operaciju i protuofenzivu, ali Ukrajina ni to nema. Stoga vjerujem da sve što kaže Zelenski nije ništa drugo nego politički blef.

– A ipak našu liniju obrane kod Volčanskog treba ojačati?

„Ojačavamo pogranični pojas kako bismo spriječili proboje i diverzantsko-terorističke napade. Prema svim našim uputama i propisima, potrebno je pojačati bokove naših grupa kada su u pokretnom obliku borbenih djelovanja. Pokrivamo tenkovski opasna područja gdje neprijatelj može najkraćim putem do naše operativne pozadine. Ovo je ratna svakodnevica, rutinski rad. Neprestano kopamo rovove, čak i dok smo u ofenzivi. Miniramo teren, jačamo utvrde i postavljamo nekakve barijere. Stoga mislim da do ukrajinske ofenzive neće doći zbog nedostatka snaga u Oružanim snagama Ukrajine. Ali može biti protunapada. Njih može biti na cijeloj liniji fronte gdje neprijatelj ima barem nešto snaga. Bacit će "meso" u bitku da zaustave naše napredovanje.“

– U kojim smjerovima mogu biti protunapadi?

„Naravno, ovo je regija Harkov: Lipci, Volčansk. Tamo smo toliko istrošili ukrajinske oružane snage da su bili prisiljeni tamo prebaciti 50 bataljunskih taktičkih grupa s vojnom opremom. Također ne isključujem smjer Herson. Ovo je postao rutinski pravac gdje neprijatelj i dalje pokušava izvršiti protunapad.“

Ovako je svoje viđenje situacije iznio Anatolij Matvijčuk. Ali čak i ako Rusija stvori sve preduvjete da do veće ofenzive na potezu Harkov – Belgorod (RF) ne može doći, Zelenski će morati pokrenuti bilo što što liči na nekakav organizirani protunapad, jer je previše novca uloženo a da nije ostvario baš nikakve rezultate. To što je ukrajinska vojska danas u puno goroj situaciji nego kod pokretanja ofenzive na južnom pravcu, gdje svejedno nisu uspjeli napraviti ništa, to ukrajinski politički i vojni vrh kao da ne vidi? Ili ne smije da vidi? No, uskoro ćemo saznati što je sve ovo značilo i koliku će cijenu ovaj put Ukrajina platiti za tapšanje Zelenskog po ramenu na raznim skupovima i puno obećanja skupe opreme i oružja koje će promijeniti tok rata, iako takvog oružja za poraziti Rusiju nema.

alterminfo