U svojoj kolumni Vanja Krnić: Pet pitanja budućem gradonačelniku/gradonačelnici napisao sam kako sam kandidatima za gradonačelnika odnosno gradonačelnicu Slavonskog Broda poslao pet pitanja i dao razuman rok za njihove odgovore. Kako je to (za sada) svršilo čitajte u nastavku.

Kao OSI prioritet su mi bila dva odgovora, koja, sebičnosti li, određuju moju sudbinu, a i našu, budućnost naše/ moje djece. Baš sam „dosadan kao muha“ i usudim se pitati, nije važno oko čega muha leti: u galaksiji svete devize “Stranka/udruga/nezavisna lista, gradonačelnik i moć to sam ja“ pa makar bili i potencijalni. Imamo pravo znati, iako kod nas uvije postoji ono ako.. Bit ćemo tu gdje jesmo ukopani žalosni , dok makar u našem gradu ne doživimo oblik političke , a prije svega liderske odgovornosti, a to je ona prema krajnjem kupcu političke demagogije, koji se zove birač. Sram me bilo, ali pitao sam i to 6 kandidata, neki posjeduju odgovornost i odgovorili su na pitanja znatiželjnog birača/kupca i kolumniste:

Gradimo škole, vrtiće, dvorane, a djece je sve manje. Konkretno, da li ste u Vašem programu predvidjeli kako unaprijediti kvalitetu  osnovnog  školstva, osim  izgradnje infrastrukture (robotika, informatička oprema…) u ovlastima kojima je to moguće ?

Zašto mi je to pitanje važno? Kao otac dva prvašića (gimnazija i osnovna škola). Grad Slavonski Brod me razočarao. Kao grad prijatelj djece donio je odluku da ne donira komplete knjiga prvašičima, već da ih subvencionira, ako se ispune slijedeći kriteriji:

“Grad Slavonski Brod financira nabavu školskih udžbenika s 300,00 kuna po učeniku od I. – IV. razreda osnovne škole,te sa 600,00 kuna po učeniku V. – VIII. razreda osnovne škole. Pravo na financiranje školskih udžbenika imaju učenici iz obitelji s troje i više djece, kojima su mjesečni neto prihodi kućanstva manji od 1.500,00 kuna po članu obitelji, a koji ne ostvaruju pravo na zajamčenu minimalnu naknadu kod Centra za socijalnu skrb.

Korisnici zajamčene minimalne pravo na sufinanciranje udžbenika ostvarit će u skladu s odlukom Ministarstva socijalne politike i mladih. Zahtjevu za financiranje udžbenika, koji je moguće preuzeti u Pisarnici Gradske uprave i na službenoj web stranici Grada Slavonskog Broda, roditelji učenika iz obitelji s troje i više djece obvezno moraju priložiti sljedeće dokaze:

  1. Preslike osobnih iskaznica roditelja ili skrbnika
    Preslike rodnih listova djece
    b. Potvrdu Porezne uprave o visini dohotka u 2014.godine (za oba roditelja i radno
    sposobne članove kućanstva )
    c. Za roditelje i članove kućanstva koji su nezaposleni – Potvrda Hrvatskog zavoda za
    zapošljavanje – Područni ured Slavonski Brod o vođenju u evidenciji nezaposlenih
    osoba
    d. Za zaposlene roditelje i članove kućanstva – potvrda o plaći za zadnja tri mjeseca
    e. Ostala primanja u kućanstvu ( mirovina , rodiljna naknada…) – potvrda
    f. Potvrde -osnovne ili srednje škole o redovnom upisu u školsku godinu
    2015./2016.(za sve učenike iz obitelji)
    - fakulteta ili veleučilišta o redovitom školovanju (za studente iz obitelji)
    g. Račun za kupljene udžbenike na kojem je vidljivo da je uplata izvršena (tj. da je
    račun plaćen). Račun mora biti naslovljen na ime i prezime roditelja.
    h. Preslika računa podnositelja zahtjeva (IBAN račun)“); izvor slavonski-brod.hr


Da samo to gore navedeno. Da grad sufinancira udžbenike za prvašiće s 300 kn, samo ako izvadite gore traženu dokumentaciju, a komplet udžbenika stoji oko 690 kn za prvašića (skoro 50% od ukupne cijene, ako dokažeš da si uplatio drugih 50 %). U matičnoj školi Hugo Badalić na Plavom Polju , a i u Antunu Mihanoviću, situacija nije ništa bolja jedva su skrpali dva razreda(Hugo Badalić) s po 24 učenika.

Dok sam svojevremeno išao u „Nadu Božić“, koliko se sjećam bila su tri ili četiri razreda po 30 učenika u matičnoj, plus dva iz Malog  Pariza.

Naša karma je da je uvijek prije bilo bolje i svaka nova vlast je gora od prethodne. Aktualnom gradonačelniku se mora priznati da je fasadu našeg osnovnog školstva dotjerao do ibera. Da, kćer mi je dobila pribor za likovni i to je sve. Informatika, tu mislim na robotiku (STEM) koju su entuzijasti u našem gradu digli na nivo koji je visok, a rezultati će se vidjeti kroz par godina niti se ne spominje. Slavonski Brod i u robotici , kao i programiranju koje klinceze i klinci savladaju entuzijazmom volontera daje velike rezultate. Naravno ništa od toga naši kandidati za gradonačelnike ne spominju.

Kao dežurno kukalo koje svoje nezadovoljstvo postojećim izražava piskaranjem po tipkovnici zanimalo me što misle kandidati za gradonačelnika odnosno pretendti za prijestolje i komunalno upravljanje svima nama koji se nalazimo u radijusu oko papirnato plišane rodice bez obzira na udaljenost.

Djeca su naša budućnost, izgleda da se naša pristojna budućnost i znanje sjeće na satovima vjeronauka.Vjeronauk dva sata tjedno, informatika 0, da nula, ali i tu postoji caka, jer može bit izborni predmet. Robotika, programiranje, koji stvaraju preduvjete naše budućnosti i da naša djeca budu u budućnosti djeca promišljanja i djeca koja samostalno donose stavove i zaključke- nula bodova. Ali, to nije do grada, to je do reforme školstva.

Najvažniji politički čimbenik mi je osobno želudac, on je stroj koji sve pokreče i kroz koji sve ide, iako me politika podsjeća, pogotovo naša lokalno seljačka, na probavne smetnje koje te tjeraju na učestalo sranje unosom lošeg sadržaja u želudac.Toliko obečanja od lokalnih kvazimudana i drndaroša da te potjera na učestalu toaletu (jedino Petrov ne mora 17 sati u wc, on ne piški i ne kaki, da bi ostao na fotelji. Ipak, nije izdržao u fotelji i u konačnici je otišao s iste predpostavljam kakiti).

Pitanje koje sam postavio zbog sebičnih pobuda i populacije kojoj i sam pripadam, a to su OSI:

Odnos prema OSI  populaciji da li taj dio populacije postoji u Vašem programu. Koji su prioriteti i kako ih mislite ostvariti?

"Bilo da je riječ o gradonačelniku, gradskom vijećniku ili privatnoj osobi, bit ću na raspolaganju"; svojevremeno je 4 od 5 kandidata  u utrci za gradonačelnika grada Dubrovnika isticalo, pa i potpisalo povelju da se obvezuju da će uvjete života invalid.

Da li su to napravili potpisujući povelju?( http://www.dulist.hr/cetiri-od-pet-kandidat-za-gradonacelnika-poveljom-se-obvezalo-poboljsati-uvjete-zivota-invalidima/228991/)

U programima naših lokalaca još nisam pročitao ni O o OSI. Da li su nas zaboravili? U četiri oka puni su epatije i onog  „riješit ćemo , borit ćemo se“. Naravno, za nebrigu su po njihovom krivi naravno njihovi oponenti, pa makar oni bili i imaginarni.

Krenimo redom s odgovorima kandidata koji će po mojoj procjeni dobiti najviše glasova prema manje. Nakon odgovora pitam se da li živimo na istom planetu kao kandidati ove lokalno seljačke političke sredine.

Mirko Duspara, aktualni gradonačelnik, nije u mjesec dana poslao odgovor ni na jedno pitanje, iako ih je primio

„Rođen sam 21. kolovoza 1961. u Derventi. S obitelji sam se 1963. preselio u Gornju Vrbu kod Slavonskog Broda.

Po zanimanju sam specijalist anestezije, reanimacije i intenzivnog liječenja. 1987. počinjem raditi u Medicinskom centru Slavonski Brod, a 1996. stječem titulu postaje specijaliste anestezije, reanimacije i intenzivnog liječenja. 0d 1991.-1996. bio sam dragovoljac Domovinskog rata- pripadnik Saniteta 139. i 108. brigade Hrvatske vojske i liječnik prve crte KAMA u Specijalnoj policiji.

Od 2005. godine sam na funkciji gradonačelnika Slavonskog Broda

  • Nezavisni kandidat NGO Pravaš( apolitična udruga…).


Hrvoje Špicer, kandidat HDZ-a koji sami sebi tepaju do 40-e da su mladi i nove generacije, pa do 50- e da su mladi.

Najdraži citati: "Postoje tri vrste ljudi; oni koji vole mudrost, oni koji vole čast i oni koji vole zaradu.", Platon
"Mjerilo čovjeka je u onome što čini kada ima moć.", Platon
"Pobuna protiv tiranina je poslušnost Bogu.", B. Franklin
"Svi smo rođeni neuki, ali poneki uporno rade kako bi ostali glupi.", B. Franklin
"Umjetnost, sloboda i kreativnost mogu društvo promijeniti brže od politike.", V. Pinchuk
Omiljena glazba: - Klasika: C. Monteverdi, J. S. Bach, G. F. Haendel, W. A. Mozart, G. Puccini, G. Mahler, I. Stravinski. B. Bersa
- Pop/rock: E. Clapton, Queen, Yes, J. Lisac, Oliver, Gibonni, Massimo, Jinx
Filmovi: Lord of the Rings, Kingdom of Heaven, Gladiator, Forrest Gump, Rain Man; sve za pet ali ne spomenuti Franju ili bar Stepinca i bit kandidat, ajoj.
Hobiji: bicikl, plivanje, vinograd i voćnjak“.  Eto da znamo, ali odgovora na moja pitanja nema.

Roberto Lujić, mladi lav SDP-a, a odgovora nema.

Slavica Lemaić, ambiciozna, pametna, draga, nezavisna, ali odgovora nema. Ipak stigla je isprika i najava da odgovori stižu.

Toliko o budućoj/ sadašnjoj transparetnosti, kao i socijalnoj osviještenosti, koja je ravna nuli po odgovorima tri favorita, koja će gotovo“ sigurno“ osvojiti najviše Vaših/naših glasova.  Mogli su bar iz kurtuazije odgovorit da pitanja nisu dovoljno konkretna…Imali su vremena, ali ne i pristojnosti. Špicer, Duspara i Lujić podcijenili su i portal i mene i građane. Što im reći? Neodgojeni ste. Vaš ignorantski način pripada moralnim i političkim distorzijama. Pristup jevnosti govori da se radi, rekoh, o iščašenju i izobličenju pogleda na medije, stvarnost i one koji vas biraju. Slavica je više-manje sama i vjerujem joj da nije stigla. Ali, rečena tri izdeformirana kandidata imaju timove, podršku... zato je njihovo odbijanje da sudjeluju u anketi izraz umišljenosti i odsustva mudrosti. Za Dusparu smo predmnijevali. Lujić možda nije ni pročitao moj mail. A Špicer? Da li je njegovo izbjegavanje odgovora nastavak ovoga: Što povezuje Hrvoja Špicera, Mirka Dusparu i Krešimira Macana? Redoslijed bi mogao poremetit dosadašnjim veličinama, kojima, ponavljam, ne treba ni komunikacija s biračima, zbog samodopadnosti koju posjeduju iako još nisu ni gradonačelnici.

Tri kandidata su se javila gotovo odmah po slanju pitanja…, ali odgovori. Napisat ću ih redoslijedom kako sam ih dobio. Čekam Lemaićku. Ostale odgovore, ako i stignu neću objaviti.

Prvi je došao od Maje Vološčuk, simpatične mlade kandidatkinje Živog zida. Taman kad sam počeo pisati „sorry Petre rok je prošao“, poslao je odgovor na pitanja! Usput, Petar Bašić je „mladi“ kandidat koalicije „proljeće“.

Gradimo škole, vrtiće, dvorane, a djece je sve manje. Konkretno, da li ste u Vašem programu predvidjeli kako unaprijediti kvalitetu  osnovnog  školstva, osim  izgradnje infrastrukture (robotika, informatička oprema…) u ovlastima kojima je to moguće ?

Maja: Dosadašnje vodstvo grada izgradilo je predivne fasade (energetski obnovilo škole i vrtiće, - super zvuči i lijepo izgleda na slikama), ali nisu napravili ništa po pitanju npr. Informatičke opreme. Dobro znamo da je u današnje vrijeme informatička pismenost i više nego neophodna za obavljanje bilo kakvog posla u budućnosti. Naši IT stručnjaci su traženi diljem EU pa i šire i sigurno da bi se svaka škola morala informatički opremiti. Osim toga trebali bi se uvesti dodatni predmeti vezani za nove tehnologije (koji bi u početku trebali biti izborni, ali sigurna sam da interesa ne bi izostalo).

Zaposlenim roditeljima dnevni boravci i obroci za djecu puno znače, pa bi i to trebalo uvesti u sve škole i to barem do četvrtog razreda.

Petar: Kada sam se odlučio na kandidaturu, rekao sam da neću govoriti o dvije stvari: tko je što „jamio“, jer postoje ljudi koji dobivaju plaću da to istražuju i štite zakone i narodnu imovinu; i neću govoriti o tome kako je stanje u Slavonskom Brodu loše, jer to jako dobro znaju svi građani ovoga grada.

Naglasak je stoga na konkretnim mjerama, koje će konkretno olakšati svakodnevne živote Brođana. Odumiranje grada iseljavanjem, odnosno životarenje građana koji su ostali pa čak i imaju radno mjesto su glavni problemi. Konkretne mjere vezane uz djecu i školovanje su: primjerena cijena smještaja djece u vrtić za prvo dijete, uz socijalni cenzus, besplatni vrtići za sve koji imaju više od jednog djeteta u vrtiću, besplatni udžbenici za sve koji imaju više od jednog djeteta u školama, i tako dalje. Cijena ovih mjera je velika (oko 6 milijuna kuna), ali njima ćemo olakšati život više tisuća i to najugroženijih obitelji.

Opremanje škola STEM učionicama je mjera povećanja kvaliteta nastave. Jedno opremanje laboratorija za kemiju, fiziku i biologiju, te informatičke učionice s naprednim uređajima i alatima, košta oko dvjesto tisuća kuna po školi, dakle nešto više od 2 milijuna kuna u mandatu i mislim da je to prihvatljiva cijena da se stotina , pa i tisuća djece zainteresiraju za studiranje i usmjeravaju prema djelovanju u ključnim granama tehnologije o kojima ovisi razvoj u 21. stoljeću.

Znam da se radi o tome da bi država trebala to napraviti, ali grad ne može čekati da se to dogodi, barem u visini raspoloživih sredstava.

Slavonski Brod  2013 godine i Slavonski Brod 2017-e? Molim Vas povucite paralelu.

Maja: Istina je da je od 2013. Slavonski Brod dosta sređen, pogotovo ako promatrate kao prolaznik. Npr: izgrađena je infrastruktura i mnogo kružnih tokova, koji generalno gledajući, jesu najbolje rješenje za brži protok prometa, ali ovi naši su mogli biti izvedeni puno bolje. Primjerice kružni tok postavljen na križanju Svačičeve i Gupčeve ima samo jednu traku (a realno dovoljno prostora za dvije), pa ako vam naiđe skupina pješaka preko pješačkog, cijeli tok staje. Zebra i biciklistička staza postavljene su na samom izlazu iz toka, što smatram prilično nespretnim i nesigurnim rješenjem za sve sudionike u prometu. U zemljama EU su još prije 40-ak godina pravili kružne tokove sa pothodnicima i podvozjima, te nadvožnjacima, kako bi automobili nesmetano prolazili, a sigurnost pješaka i biciklista ne bi bila dovedena u pitanje.

Petar: Rekao sam da neću o prošlosti i ne želim. Desetak tisuća odseljenjih i pet tisuća radnih mjesta manje u zadnjem desetljeću je ocjena sama po sebi.

Sada smo na prekretnici: nestaje li Slavonski Brod, ili ćemo se odgurnuti od dna i krenuti prema površini?

Građani moraju shvatiti da imaju neograničenu moć na biračkom mjestu. U jednom danu smjer se može potpuno promijeniti. Nadam se da će imati hrabrosti za taj korak.

Koji će biti vaš prioritet kad postanete gradonačelnik/ca?

Maja: Jedan od glavnih prioriteta bit će mi borba protiv nepotizma. Osim vlastitih negativnih iskustava, znam mnogo ljudi koji su ispunjavali sve uvjete natječaja i postizali savršene rezultate na testiranjima, ali nikada nisu dobili priliku za posao jer nisu član određene stranke ili obitelji. Mladi su zbog toga jako razočarani i dio ih je odselio upravo zato što, bez obzira na svoju izvrsnost, nisu dobili priliku za zaposlenje.

Nedavno sam pročitala članak kako investitori zaobilaze Hrvatsku zbog visoke stope korumpiranosti. Tome treba stati na kraj, kako na lokalnoj razini, tako i na državnoj. Investitore treba privlačiti, a ne tjerati ih zbog nekih sitnih privatnih interesa. Bitno je osigurati zdravu poduzetničku klimu kako bi mladi imali nova radna mjesta. Povećanje konkurentnosti utjecalo bi na porast plaća i standarda građana. Svakako bi trebalo, na razini grada, organizirati da se poduzetnike pomaže raznim olakšicama i pruža pomoć oko ishođenja dozvola, te savjetuje prilikom povlačenja novca iz EU fondova i slično.

Petar: Prioriteti su kao što sam rekao na mjerama za povećanje standarda svih stanovnika.

Na prvom mjestu, smanjenje računa za grijanje svima na toplanama za 30-50%! To je model koji je uspješno primijenjen u Varaždinu, ne izmišljamo toplu vodu. Stan od 60m2 na Hebrangu u zimi ima grijanje i do 1600 kuna mjesečno, a usporediv stan koji se grije na etažni plinski bojler ima račun od 600 kuna. Etažirat ćemo o trošku Brod-plina sve priključke za stanove besplatno a Grad će osigurati kreditnu liniju za građane za nabavu kombi bojlera i drugih troškova koji bi se plaćali na više godina. Rata grijanja odmah bi pala za barem trećinu, a trajna ušteda bi bila i veća.

Hebrang, Slavonija I i II i druga naselja postala su socijalna naselja! Građani imaju mirovine po 2000 kuna a za grijanje i vodu moraju platiti npr 1800 kuna!? Stanove nitko ne želi ni kupiti, zbog režija, pa bi s našom mjerom živnulo i tržište nekretnina, ljudi bi mogli na primjer prevelike stanove prodati i otići u jeftinije, a ovako su zarobljeni - taoci toplane.

Ostale prioritetne mjere su ove gore spomenute socijalne i edukativne, zatim izgradnja doma za starije osobe s povoljnim smještajem za starije Brođane koji su sada prepušteni sami sebi, zatim naravno hitna prijava projekta obnove Tvrđave novcem EU, što bezrazložno stoji već pet godina, a novca na raspolaganju ima dovoljno. Samo ga netko treba zatražiti.

Na primjer, od ostalih detalja, grad će dobiti profesionalno kazalište jer imamo ljudski potencijal, diplomirane glumce, a u Zakonu o kazalištima stoji da država mora sufinancirati kazalište sa čak 75% ako ih veliki grad osnuje. Ne znam zašto to do sada nije korišteno. Brod je nekada bio centar kazališta bivše države, može to biti i opet, na opću, kako kulturnu, tako i čisto financijsku turističku dobit.

I naravno, nova radna mjesta. Ne da gradu "nije dužnost otvarati radna mjesta" kako neki kažu, već je to imperativ svake gradske uprave! Mi moramo privući greenfield investicije, te osigurati samozapošljavanje nezaposlenih. Imamo već i neke kontakte sa vrlo velikm europskim tvrtkama koje ćemo dovesti u Brod.

Sve ove mjere financirat ćemo racionalizacijom gradskih poduzeća. Ne smije postojati 8 direktora, ne smije se ovrha za račun od 40 kuna građanima naplaćivati 800! S ušteđenim novcem financirat ćemo socijalni dio programa i zapošljavanje.

Za kraj, ako zaposlenost ne poraste za barem 500 novih radnih mjesta svake godine mandata, ukinut ćemo sve naknade za vijećnike i stranke u gradskom vijeću, te za članove svih nadzornih odbora, a to je više od 3 milijuna kuna u jednom mandatu! Ne bi bile zaslužene.

Odnos prema OSI  populaciji da li taj dio populacije postoji z vašem programu. Koji su prioriteti i kako ih mislite ostvariti?

Maja: U svojim redovima imamo osobe sa invaliditetom, točnije zamjenika župana, Josipa Bošnjaka iz Nove Gradiške. Sigurno je da se interesi i potrebe te skupine građana ne smiju zanemariti. Sa Gospodinom Bošnjakom (i još nekoliko osoba sa invaliditetom) radimo na određenim smjernicama za program. OSI ću uključiti da proaktivno sudjeluju u svim pitanjima vezano za osi+  prilagodba javnog prijevoza za OSI u kolicima. Naravno Slavonski Brod treba i mora pomoći OSI s financijskim sredstvima( jednokratne financijske pomoći korisnicima Osobne invalidnine, a ne samo pomoć umirovljenicima s mirovinom do 1500 kn. OSI treba uključivati u javni život s ciljem njihove resocijalizacije( subvencije od grada za prilagodbu stanova za OSI, kao i poticanje kupnje i izgradnje istih za mlade OSI  obitelji).

Petar:  Nažalost, grad nema sredstava poput Zagreba kojima bismo mogli kvalitetno pokriti tu populaciju. Ali sitne pomake možemo učiniti i stavili smo ih u program. Namjeravamo dati trajnu pomoć 100% civilnim invalidima, u iznosu od 300 kuna mjesečno, jer oni su u najugroženijoj kategoriji jer je državna naknada tek 1250 kuna a od toga se ne može živjeti.

Isto tako, predvidjeli smo i sredstva za prilagođavanje stambenih prostora (uglavnom prizemlja zgrada), za desetak takvih stambenih jedinica godišnje. U četiri godine to bi iznosilo oko milijun i pol kuna i blizu 50 obitelji 100% OSI kvalitetno zbrinutih.

Zašto ste „bolja/i „ od ostalih kandidata?

Maja: Nisam osoba koja bi za sebe rekla da je bolja ili lošija od drugih. Ono što mogu reći je da se u kandidaturu upuštam čista srca i uma otvorena za prijedloge svih skupina građana. Neki ljudi moju mladost i činjenicu da nisam profesionalni političar pokušavaju prezentirati kao manu, ali ja upravo te činjenice

Smatram svojom prednošću, jer sam spremna surađivati sa svojim sugrađanima i poslušati njihove savjete i prijedloge.

Petar: Ne smatram se boljim od tih osoba, ali smatram da je program koji nudim i integritet da ću ga pod svaku cijenu provesti bolji. Kad su svi na primjer stidljivo prije 15 godina zagovarali "možda veleučilište" govorio sam da nam treba Sveučilište Brod; i dobili smo ga, makar na papiru i nitko ga više ne dovodi u pitanje. Brod treba i stadion, ali kad uđemo u 1. ligu, do tada treba potrošiti puno manje novca za rekonstrukciju postojećeg.

Da to je to dva odgovora od šest od naših kandidata za gradonačelnike/ce. Očekivao sam i od Slavice Lemaić, par puta je nagovjestila odgovor, ali odlučio sam zaključiti kolumnu s onim odgovorima koje imam.Sorry  Slavice, bilo je dovoljno vremena. Maji i Petru veliko hvala na odgovorima, o kvantiteti i kvaliteti istih prosudite sami.

P.S. Jesam li, ne sjećam se, spomenuo rodicu, turističku atrakciju i sombol Slavonsko Broda? Jesam, pa da, na samom početku.