Dvijetisuće i devetnaeste (2019) mobilnost OSI je nešto što bi trebalo bit normalno. Uostalom isto je ratificirano kao konvencija, ali je li ušlo u primjenu
Kao stanovnik Slavonskog Broda u potpunosti svjestan da me moždani „pogodio“ par milimetara lijevo ili desno sad bi bio biljka na četvrtom katu koja ne bi mogla „ni vamo ni tamo“. Moja svakodnevnica bili bi dekubitusi, ali hvala onom gore, ako ga ima, što hodam
Koliko ljudi kao ja nije imalo sreće, vlastiti dom im zbog neprilagođenosti predstavlja geto i zatvor iz kojeg nema van? Pitati to je moje pravo/ obaveza, bez ikakve političke konotacije. To sam i napravio da bar dođem do spoznaje da li su slabo pokretni ili nepokretni OSI bar u ovome dobu što se tiče prilagođenosti objekata za nas. Da li smo na nebu ili na zemlji ili ni na nebu ni na zemlji, da li levitiramo u nekom vakumu, pitam se.
U Slavonskom Brodu su ceste, prijelazi, nogostupi prilagođeni kao rijetko gdje. Baš zbog toga sam poslao upit iz daljnje kolumne. Imam pravo kao i svi mi da znam. Dok nisi bolestan, nisi ni svjestan da već slijedeće minute možeš biti jedan od nas.
Jeu li toga svjesni političari u vlastitim djelovanjima? Nadam se daću bar djelomično utvrditi s upitom koji im šaljem. Neće valjda svojim ignoriranjem odgovoriti na slijedeći upit (kršenje zakona). Neće oni su ostalom tu radi nas. Makar mi bili OSI.
Poštovana/i,
molim Vas da sukladno članku 23. stavku 1. točki 1., a u vezi s čankom 17 stavkom 1. točkom 2. Zakona o pravu na pristup informacijama odgovorite u roku od 15 dana na slijedeći upit .
- Da li grad u stanogradnji planira izgradnju stanova prilagođenih za život mladih osoba s invaliditetom?
- Da li sve novoizgrađene ugrade imaju pristup osobama s invaliditetom, kao i njihovu mogućnost pristupa u iste?
- Da li grad posjeduje svoje stanove koji su prilagođeni osobama s invaliditetom i ako da u kojem broju?
- U kojoj mjeri je prilagođen gradski javni prijevoz osobama s invaliditetom( osobama koja koriste invalidska kolica)?
- Gradska poduzeća u vlasništvu grada, ustanove, vrtići škole da li imaju omogućen pristup osobama s invaliditetom?
Sakupljeni odgovori bit će u cijelosti objavljeni.
Unaprijed se radujem odgovoru
Srdačno
Vanja Krnić, kolumnist sbperiskop.net
Cilj ovih pitanja po principu „pitam da manje skitam“ bio je provjeriti u osam najvećih gradova po po popisu iz 2011 e provjeriti samu brigu istih o pristupačnosti objekata za osobe s invaliditetom Svim sam poslao isti upit a to su: Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Zadar, Velika Gorica, Slavonski Brod, Pula i Varaždin po mom izboru.
Usput dok smo se izgubili u Bosni ( opp.umjesto u Glamoču skoro završili u Bihaču), stigao je prvi odgovor iz grada Zadra, ali zbog straha od cijene roaminga nisam ga otvorio.
Prvi problem mi se pojavio u Splitu. Nakon par preusmjeravanja poslao sam na pravi mail. Papirnato plišana rodica iz mog grada ne zna za ovaj upit. Iz svih gradova samo dobio odgovor bar primljeno, ali moj pristupačni Slavonski Brod zasada šuti.
Objavljujem u kolumni pristegle odgovore u cijelosti kako pristižu radi čitljivosti iste. Iz grada Rijeke su poslali da prikupljaju podatke, a u Puli imaju super aplikaciju za praćenje obrade mog upita. Ovim pitanjima možemo provjeriti i transparetnost i rad navedenih gradskih uprava na upite. Zasada gradovi odgovaraju djelomično, što mi se ne sviđa,
ODGOVORI
Zadar
Poštovana,
Ovim putem izvješćujete se kako je 2016. godine dovršena zgrada sa 73 stana, vlasništvo Grada Zadra za cijelo, koja je u potpunosti i u odnosu na sve stanove prilagođena osobama s invaliditetom. Napominje se kako se u predmetnu zgradu po završetku izgradnje i uselilo više osoba s invaliditetom te prema saznanjima kojima Grad Zadar raspolaže, isti su u potpunosti zadovoljni sa izgrađenom objektom i prilagodbom osobama s invaliditetom. (odgovor UO za gospodarenje gradskom imovinom)
Javni gradski prijevoz je prilagođen na način da autobusi koji prometuju po gradu imaju rampe za ulaz osoba u kolicima.
Za ostale tvrtke i ustanove koje ste spomenuli u upitu, molimo da njima izravno pošaljete upite.
S poštovanjem,
Ivana Dadić, Službenica za informiranje
Varaždin
Poštovana gospođo Krnić,
šaljem vam odgovore na vaša pitanja vezano uz omogućavanje pristupa osobama s invaliditetom u gradu Varaždinu.
HNK Varaždin prvi je od svih nacionalnih kazališta u Hrvatskoj koji ima lift za omogućavanje pristupa osobama s invaliditetom. Od objekata Gradskog muzeja Varaždin, palača Herzer ima lift, a u planu je i ugradnja u palaču Sermage. U Gradskoj vijećnici u kojoj se nalaze Upravni odjel za poslove gradonačelnika i Gradskog vijeća te Upravni odjel za socijalnu skrb, mjesnu samoupravu i civilno društvo, omogućen je pristup osobama s invaliditetom u prizemlje, dok je na lokaciji Preradovićeva na kojoj se nalaze Upravni odjel za kulturu, obrazovanje i sport, Upravni odjel za EU projekte, upravljanje imovinom i gospodarstvo te Upravni odjel za prostorno uređenje i graditeljstvo pristup omogućen liftom na sve katove. Gradska knjižnica također ima prilagođen pristup, kao i Gradski bazeni, stadion Sloboda i sportske dvorane Graberje i Arena Varaždin. Vezano uz dječje vrtiće i osnovne škole, šaljem vam podatke u nastavku:
Dječji vrtić Varaždin:
Objekt ALEJA - prizemlje je prilagođeno osobama s invaliditetom, no s obzirom na to da je objekt na katu, a nema lifta, pristup je nemoguć
Objekt BIŠKUPEC - nije prilagođen, na ulazu su tri stube, a rampa za ulaz ne postoji
Objekt DRAVSKA - u potpunosti je prilagođen osobama s invaliditetom
Objekt GORTANOVA - nije prilagođen, na ulazu se nalaze tri stube, a rampa za ulaz ne postoji
Objekt KOZARČEVA - prilagođen je osobama s invaliditetom
Objekt KOPRIVNIČKA - prilagođen je osobama s invaliditetom
Objekt TRAKOŠĆANSKA - prilagođen je osobama s invaliditetom
Objekt KUĆAN - prilagođen, postoji nekoliko stuba, ali i rampa za ulaz
Osnovne škole Grada Varaždina:
I. OŠ VARAŽDIN - pristup osobama s invaliditetom moguć samo u prizemlju zbog rampe kod ulaza. Budući da nema lifta, pristup na katove je otežan.
II. OŠ VARAŽDIN - nema omogućen pristup osobama s invaliditetom
III. OŠ VARAŽDIN - ima uređen pristup osobama s invaliditetom na 2 ulazna prostora u velikoj školskoj zgradi. U maloj zgradi (najstarija zgrada gdje se odvija nastava informatike, tehničke kulture i fizike) nema uređen pristup osobama s invaliditetom. U najnovijem dijelu školske zgrade izgrađenom 2008. godine ugrađen je lift.
IV. OŠ VARAŽDIN - bez „arhitektonskih barijera“, odnosno ima primjeren pristup osobama s invaliditetom
V. OŠ VARAŽDIN - ima pristupnu rampu kod ulaza u školu
VI. OŠ VARAŽDIN - omogućen je pristup osobama s invaliditetom
VII. OŠ VARAŽDIN - ima pristupnu rampu kod ulaza u školu
CENTAR TOMISLAV ŠPOLJAR - glavni i sporedni ulaz u zgradu nalazi se u razini pločnika. Unutar zgrade postoji 1 lift. Na svakom katu nalazi se po jedan sanitarni prostor za ulazak učenika u invalidskim kolicima.
Srdačno,
Maja Hrešć