Bivši urednik Ferala smatra da je staromodno novinarstvo mrtvo, da bi hrvatske socijaldemokrate trebalo uništiti, a premijera Plenkovića naziva 'ljudskim aparatom za kovanice'.

Viktor Ivančić, osnivač Feral Tribunea, vjeruje da su tradicionalni mediji diljem svijeta u krizi. Više od 20 godina on je simbol nezavisnog novinarstva i otpora sustavu. Feral Tribune je od 1993. prkosio tadašnjem nacionalističkom režimu u Hrvatskoj pod vodstvom HDZ-a i predsjednika Franje Tuđmana.

Osam godina nakon gašenja Ferala, Ivančić je kolumnist u hrvatskom tjedniku Novosti i na srpskom portalu Peščanik. Za medijsku situaciju u Hrvatskoj i Srbiji smatra da su slične. ''U medijima ovih zemalja imamo sličnu situaciju, koja nije ekskluzivna samo Balkanu. Kompletno se novinarstvo drastično promijenilo, kao zanat. Ako usporedite Hrvatsku i Srbiju, čini se da su ekstremne varijante u Srbiji gore, ali opet imate više džepova otpora prevladavajućoj struji nego u Hrvatskoj. Situacija je veoma slična, a to obično znači da masovni mediji rade više štete nego koristi''.

U intervjuu za Balkan Insight, Ivančić je progovorio o nizu aktualnih društveno-političkih tema.

Jesu li mediji u Hrvatskoj o kojima govorite oni koji se tako brzo ujedine oko nekih tema kao što su nedavna uhićenja Bosanskih Hrvata za ratne zločine počinjene 1992.-93.?

"Mediji u Hrvatskoj su većinom slični kad se radi o takozvanim nacionalnim interesima i pseudoreligijskim dogmama, kao što je to Domovinski rat, Hrvatska država, itd. Moglo bi se reći da je Hrvatska država proizvod medija jer se stalno okuplja oko poziva iz medija.

S druge strane, u medijima je korporativni sustav u prvi plan stavio marketing. Novinarstvo sad živi od marketinga te vi sad napišete članak, ali živite od oglašavanja. Novinarstvo dugoročno kreće prema samoubojstvu, i malo je vjerojatno da će se uspjeti zaustaviti. Nema baš prilika za profesionalno novinarstvo koje može preživjeti slobodno tržište ovako malog formata".

Koja je pozicija neprofitnih medija?

"Neprofitni su mediji veoma važni za oporavak novinarstva kao profesije. Ali da bi oni preživjeli morate imati barem minimalno pristojnu državu. Pristojna je država ona koja podupire neprofitne medije. U ovoj regiji imamo posla s maksimalno nepristojnim državama. Države koje najmanje ulažu u slobodu medija su SAD, Hrvatska, Srbija, itd. Građani shvaćaju da profesionalno novinarstvo trebaju tretirati kao javno dobro, jer svi imaju pravo na objektivne informacije".

Kakva je situacija u hrvatskim medijima nakon što je Zlatko Hasanbegović zamijenjen Ninom Obuljen Koržinek?

"Bio sam veoma kritičan prema SDP-ovoj vladi, ali ne mogu poreći da su u posljednje dvije godine mandata donekle stabilizirali neprofitne medije. To je Hasanbegović odmah srezao, tako da se nešto može učiniti, ali sumnjam da nova ministrica to želi učiniti. Kako ja to vidim, ona je osoba iz kulturne birokracije te sigurno nema neku određenu viziju za kulturu i medije. Vjerojatno će nastaviti Hasanbegovićevu politiku rezanja pod krinkom nacionalizma. Moguće je da će njen mandat biti još gori jer je Hasanbegović barem bio izravan te su mu se ljudi odupirali".

Što mislite o novom HDZ-u i njegovom vođi Andreju Plenkoviću? Je li njihov imidž centrista iskren?

"To je isti trik kojeg je svojedobno iskoristio Ivo Sanader. Čim je on odstupio stranka je postala nacionalistička zvijer pod vodstvom Tomislava Karamarka. Stranka u to vrijeme nije uopće bila reformirana te su oni cijelo vrijeme znali da je to samo površinska retorika. Plenković je ideološka ništica. On je aparat na kovanice u kojeg ubacite novac i on blebeće. Najviše ideološki artikuliran je njegov zamjenik Davor Ivo Stier. Njegova je knjiga ideološka platforma novog HDZ-a. Početna je točka Stierov militaristički i paranoidni anti-komunizam. Agresivni anti-komunizam je samo put ka neo-fašizmu".

Što je sa SDP-om i njegovim novim vođom Davorom Bernardićem?

"Nemam visoko mišljenje o SDP-u. Ta je stranka od početka tragedija. Izgradili su iluziju da postoji neka vrsta 'baršunastog nacionalizma' koji bi bio građanski prihvatljiv. Postoji ta kriva ideja da postoji dobra vrsta nacionalizma. Mnogi su od SDP-a očekivali da pokrene društvene promjene, ali to im nije ni palo na pamet. SDP se toliko trudi ne sličiti Savezu komunista da panično bježe od ikakvih ljevičarskih ideja. Moglo bi za Hrvatsku biti dobro da se ta stranka razbije i zaista rasprši te da se pojavi pravi ljevičarski pokret koji bi bio alternativa nacionalizmu. Bernardić je hodajući simbol oportunizma, ideološka praznina koja se može popuniti bilo čime".

Zašto je u Hrvatskoj tako negativna slika Balkana?

"Medijska poruka 1990-ih bila je da smo mi jedno, a Balkan nešto drugo. Bilo je to nasilno novačenje u europski kulturni prostor. Danas se riječi Balkan i Jugoslavija mogu zamijeniti.

Nacionalistički narativ se iz petnih žila trudi odvojiti od te povijesne pogreške, kako tvrde. Za mene Jugoslavija nije bila niti blizu demokracije, ali je bila emancipacijska u dosta područja, uključujući svoju multinacionalnu organizaciju. Zbog toga je nacionalisti demoniziraju".

Nakon godina u novinarstvu, što vas motivira da idete protiv struje?


"Nisam dugo vremena razmišljao o tome mijenja li moje pisanje svijet. Ja svojim pisanjem želim stvoriti distancu između sebe i svijeta koji me okružuje. To je dovoljan motiv, da se čovjek osjeća bolje. Istina je da ja još uvijek volim novinarstvo".
index