Nakon što je Vlada RH prošlog tjedna odbila prijedlog IDS-a, PGS-a i Liste za Rijeku o dopuni Kaznenog zakona koja se odnosi na sankcioniranje propagiranja nacističkog, fašističkog i ustaškog režima, a kojeg je podržao i HNS, Savez liberala i demokrata za Europu (ALDE), čiji je član upravo i HNS, kritizirao je vladin potez navodeći kako se radi o neprihvatljivom ponašanju



Sredinom rujna IDS je predložio izmjene Kaznenog zakona kojima bi se odredila zatvorska kazna za isticanje fašističkih simbola, što uključuje i ustaški pozdrav 'Za dom spremni', a HNS, koji je dio vladajuće koalicije, podržao je taj prijedlog.

HNS je nakon prijedloga IDS-a priopćio kako će podržati svaku inicijativu kojom bi se zabranilo korištenje fašističkih simbola, kao i ustaškog pozdrava 'Za dom spremni', dodajući kako smatra da o visini kazne svoje stajalište trebaju iznijeti pravni stručnjaci.


'Ponavljamo da ustaškoj ikonografiji nema mjesta u hrvatskom javnom prostoru. Još jednom izražavamo svoj više puta izrečeni stav da taj pozdrav nije izraz domoljublja, nego sramota za našu zemlju', poručio je tom prilikom HNS.

No Vlada RH, koju čine i ministri iz HNS-a, prošlog je tjedna odbila zakon koji se odnosi na sankcioniranje propagiranja nacističkog, fašističkog i ustaškog režima.





Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković kazao je tada kako u Kaznenom zakonu već postoji okvir koji sankcionira kaznena djela mržnje te javnog poticanja na nasilje i mržnju, a podsjeća i da je Vlada osnovala Vijeće za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima od kojeg se očekuje cjelokupna analiza stanja te preporuke.

>>> Nakon četiri godine napokon zaključeno: Naziv Ulice 10. travnja je neustavan!

>>> Zatvor za fašističke simbole: Za neke IDS-ov prijedlog restriktivan, drugi će ga podržati

>>> Provjerili smo kako je kažnjavanje fašističkih simbola riješeno u Europi

Predsjednik Vlade Andrej Plenković izvijestio je da je Vijeće već dosta poodmaklo u svom radu te da je prvi njihov cjeloviti dokument, 'koji se općenito odnosi na naš stav prema totalitarnim sustavima i kulturu sjećanja poprilično usuglašen među članovima Vijeća'.

'Što se tiče preporuka za zakonsko reguliranje, Vijeće je za sada izradilo izvanredan dokument komparativne analize dokumenata koji postoje u ostatku Europe i kada ti dokumenti budu zreli Vlada će razmotriti zakonsko reguliranje tih pitanja', kazao je Plenković.







Stoga je Savez liberala i demokrata za Europu, koji čine treću najveću grupaciju u Europskom parlamentu, a čiji je član i HNS, reagirao na društvenim mrežama priopćivši kako je 'neprihvatljivo  da Vlada RH dbija jasno kazniti korištenje fašističkih i nacističkih simbola Drugog svjetskog rata'.

'Hrvatska je tako među rijetkim europskim zemljama gdje se isticanje simbola zločinačkih režima i propagiranje ustaštva zakonski ne kažnjava, već tolerira. Sudeći prema izjavi europskih liberala, Vlada je za naklonost radikalne desnice spremna licitirati vrijednostima slobodne, antifašističke i demokratske Europe', stoji u priopćenju ALDE.

Zakonske odredbe kojima se sprječava veličanje i propagiranje zločinačkih režima na snazi su u većini europskih zemalja koje imaju slično povijesno naslijeđe, primjerice Njemačka i Italija, pa se u Njemačkoj za isticanje nacističkih simbola može dobiti do tri godine zatvora. U Mađarskoj je od 2013. na snazi zabrana javne uporabe simbola totalitarne moći, a u Češkoj je pak od 2009. godine strogo zabranjen nacistički pozdrav - ako se dokaže da je osoba imala namjeru promicanja ekstremističke ideologije, kazne su i do pet godina zatvora.

tportal