OSOBA TJEDNA: Vladimir Šeks.
O, NEEEE: Zašto?
ZATO ŠTO NIŠTA NIJE DOSADNO KAO ŠEKS: Kako dosadno?
PA ŠTA SE NE ZNA O NJEMU? Sve.
I? U tome i jest poanta. Premda se o njemu sve zna i štošta insinuira, opet se vraća u vrh politike. Andrej Plenković, novi predsjednik HDZ-a, izabran u demokratskoj proceduri bez protukandidata, najavio je da će ga instalirati u nešto što se zove Savjetodavno vijeće HDZ-a. Jadranka Kosor veli da bez Šeksa Plenković ne bi bio izabran na čelo HDZ-a.
IZABRAN? Kako se to već zove kad se bira između jednoga kandidata?
NEBITNO, HAJDEMO NA ŠEKSA: Rođen 1. siječnja 1943. godine u folksdojčerskoj porodici. Otac mu je, navodno, pripadao "lijevom krilu" Hrvatske seljačke stranke. Ranih šezdesetih Šeks postaje aktivan član Saveza komunista, sudjeluje na barem jednoj omladinskoj radnoj akciji. Nakon diplome počinje karijeru u tužilaštvu, a 1970. i 1971. godine je sudac Općinskog suda u Osijeku. Dogurao je do zamjenika Okružnog javnog tužitelja kad je otpušten kao politički nepodoban. Od 1972. do 1981. radi kao odvjetnik...
MOŽE LI KRAĆE? Može, baš dolazimo do zatvora. Godine 1981. uhapšen je zbog protudržavne djelatnosti i gubi pravo na rad u odvjetništvu. Osuđen je na 13 mjeseci kazne, a odrobijao je sedam mjeseci. Potom je pokušavao pronaći posao, kandidirao se i za grobara, molbe za rad ispisivao i na ćirilici. Osamdesetih opet radi advokatski posao, brani, među ostalim, i Vojislava Šešelja. Aktivirao se u organizacijama za zaštitu ljudskih prava. Trajalo je to do 1989. godine, kada sudjeluje u osnivanju stranke poznate po ne baš prijateljskom odnosu prema ljudskim pravima. Riječ je, naravno, o HDZ-u...
KOJI MU JE OMOGUĆIO LIJEP NIZ FUNKCIJA: Da, nešto bismo mogli nabrojati, no poanta je da je desetljećima bio najmoćniji čovjek u pravosuđu i da ga nijedan šef HDZ-a nije podnosio. Franjo Tuđman je baš prije 25 godina sumnjao da Šeks stoji iza pokušaja puča, nakon što u HDZ-ovu Klubu zastupnika u Saboru nije prošao Tuđmanov prijedlog nove vlade, jer HDZ-ovci u njoj nisu htjeli Mladena Vedriša i Marinu Matulović-Dropulić. Tuđman nije mogao podnijeti neposluh, Šeksa je smatrao kolovođom, a Šeks je vjerovao da Tuđman vodi pretolerantnu politiku prema Srbima. Kasnije će odnose popraviti, ali nepovjerenje je ostalo. Tuđman je, navodno, na bolesničkoj postelji rekao da Šeks nikad ne smije postati predsjednik HDZ-a.
Ivo Sanader zamjerio mu je javno prekoravanje – Šeks je rekao da je na Dan državnosti trebao biti u Vukovaru, a ne u Veroni, gdje je bio Sanader – dok ga je Karamarko jednostavno odstranio iz vrha politike. Nakratko je bio kod predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, ali ta epizoda neveselo završava. Otkrilo se da je pokušao ishoditi jedno pomilovanje, a kad je afera izašla u javnost, razišao se s predsjednicom. I sada se opet vraća, zahvaljujući Plenkoviću, o kojem je uvijek lijepo govorio.
ZNAČI, KARAMARKO NAS JE SPAŠAVAO OD ŠEKSA: Dobro, Karamarko je imao Crnoju, Brkića, Hasanbegovića i ostale cvjetove desne inteligencije, ali otkako je HDZ svojom pojavom usrećio hrvatski i ostale narode u blizini, Šeksa nije bilo u stranačkom vrhu samo pod Karamarkovim vodstvom.
NIJE NI ĐAVO TAKO CRN: Otprilike.
ŠTA JE SVE ŠEKS RADIO U SAMOSTALNOJ, SUVERENOJ, SLOBODNOJ, VIŠESTRANAČKOJ, DEMOKRATSKOJ I MEĐUNARODNO PRIZNATOJ HRVATSKOJ? Počeo je kao drugi čovjek stranke, zatim je bio saborski zastupnik, potpredsjednik Sabora, predsjednik Odbora za ustavna pitanja, predsjednik Zakonopravne komisije Sabora. Baš on je 8. listopada 1991. godine pročitao Odluku o raskidu državnopravnih sveza s ostalim republikama i pokrajinama SFRJ. Od travnja do kolovoza 1992. godine bio je javni tužitelj, potom potpredsjednik Vlade za unutarnju politiku, član Predsjedništva HDZ-a, potpredsjednik HDZ-a, član Vijeća obrane i nacionalne sigurnosti, Vijeća za strateške odluke predsjednika Republike Hrvatske.
NIJE VALJDA DA IMA JOŠ? Aha, predsjedao je Odborom za Ustav, Poslovnik i politički sustav te Klubom zastupnika HDZ-a, a nakon izbora 2003. godine i Saborom. No, sukobljava se sa Sanaderom, pa poslije izbora 2008. godine vođenje parlamenta prelazi u ruke Luke Bebića, njegova bivšeg prijatelja. Šeks živi u drugom braku, kći Zrinka sutkinja je u Osijeku, a sin Domagoj, istaknuti pripadnik zagrebačke anarhističke scene, pronađen je mrtav 2005. godine u Goi, u Indiji. Okolnosti smrti javnosti nisu poznate.
KARAKTERISTIKE: Uvijek drugi, nikad prvi. Ne spada u omiljene političare, žrtvuje prijateljstva...
NA PRIMJER: Bio je jako blizak s Branimirom Glavašem, osumnjičenikom za ratne zločine nad osječkim Srbima. S vremenom su se udaljili. Ipak, u prvostupanjskoj presudi kojom je Glavaš osuđen na 10 godina zatvora, sudac zagrebačkog Županijskog suda Željko Horvatović ocijenio je neke iskaze, a među njima i Šeksov, nevjerodostojnima. Šeks je, primjerice, odgovornost za likvidacije osječkih civila svaljivao na petu kolonu koja se, po njegovim riječima, oblačila u odore Hrvatske vojske i činila zločine.
SUD JE MISLIO DA ŠEKS PREVIŠE GLEDA ŠPIJUNSKE FILMOVE? Ne, sud je konstatirao da je imao razloga biti pristran, jer je surađivao s Glavašem i dobar je s ostalim optuženicima iz njegove grupe.
TO ŠEKSA NIJE PREVIŠE INKOMODIRALO? U čemu?
PA U POLITIČKOJ KARIJERI? NIJE PUKLA BRUKA, NIJE GA OPOZICIJA PROZIVALA? Ma ne. Daleko više u desničarskim krugovima mu predbacuju navodnu suradnju s jugoslavenskim tajnim službama, čak se govorilo da je imao tajno ime Sova. Recimo da to ničim i nikad nije potvrđeno. No, slučaj Tomislava Merčepa...
A, JOJ. VIŠE JE PUTA NEGIRAO DA JE KAO TUŽITELJ ODGOVORAN ZA NEULAGANJE ŽALBE U SLUČAJU OBITELJI ZEC: Jest, rekao je: "Pismeni otpravak oslobađajuće presude optuženih za umorstvo obitelji Zec došao je u Državno odvjetništvo 5. studenoga 1991. a ja sam prestao biti javni tužitelj 16. kolovoza iste godine, dakle tri mjeseca prije." No, Tihomir Rubeša, bivši javni tužitelj, a potom odvjetnik, javno je ustvrdio da je upravo Šeks presudno utjecao na tok postupka protiv "merčepovaca". "U slučaju Pakračke Poljane intervenirao je tadašnji republički javni tužitelj Vladimir Šeks, a te njegove intervencije zabilježene su mojom rukom u formi službene bilješke na koricama spisa. Radilo se o poduzimanju radnji kojima su se stekle pravne mogućnosti da pripadnici tzv. Merčepove jedinice budu pušteni iz pritvora... Čak sam ja nalog bio krivo shvatio, mislio sam da se odnosi samo na neke osobe, pa je Šeks tražio dodatno za sve", izjavio je svojedobno Rubeša Feral Tribuneu i dodao kako je baš zbog tog slučaja napustio tužiteljstvo.
HM: Da, hm. A gdje je još oprost kazne dalmatinskom HDZ-ovcu Ivi Peki, koji je automobilom pregazio dijete, ali od dosuđenih godinu dana kazne, nije robijao ni minute, jer ga je pomilovao Vlatko Pavletić, kratkotrajni hrvatski predsjednik nakon Tuđmanove smrti? Šeks je, potvrđuje to danas i Peko, imao ključnu ulogu u tom procesu.
DOBRO, IMOVINU JE STJECAO BEZ MRLJA? Da, tako što se u Zagrebu uselio u temeljito obnovljen stan od 161 kvadrata, koji je dobio na korištenje iz stambenog fonda Grada Zagreba za službene potrebe dužnosnika, pa ga je otkupio za 22 tisuće njemačkih maraka, odnosno 136 maraka po kvadratu, što je cijena po kojoj je na tržištu teško naći bolju kućicu za pse. Nešto prije toga, prodao je stan od 85 kvadrata u Osijeku za 95 tisuća maraka, što znači da je povećao broj stambenih kvadrata u svojemu vlasništvu za 76 i pritom uštedio 73 tisuće njemačkih maraka. Šeks ima i vikendicu od 62 metra četvorna u Petrčanima kod Zadra koju je srušio i izgradio iznova. Što je lijepo znati, jer je Dražen Budiša jednom posvjedočio kako je Šeks u disidentskim godinama, kad bi dolazio u Zagreb, spavao kod Vlade Gotovca. "Mislim da je on u to vrijeme bio siromašan čovjek koji si, zapravo, nije mogao platiti hotel u Zagrebu", zapazio je Budiša.
FINO: Nije baš fino. Srpsko pravosuđe traži ga još od početka devedesetih zbog ratnih zločina, pa već neko vrijeme ne napušta Hrvatsku. U mandatu Jadranke Kosor upravo na njegov zagovor donesen je famozni Zakon o ništetnosti, koji Šeksa štiti u Hrvatskoj, ali ne rješava njegov problem u inozemstvu...
UGLAVNOM: Novo lice HDZ-a ne smije preko granice, obogatilo se otkako je u politici, ima sumnjivu ulogu u obustavljanju kaznenog progona ubojica iz Pakračke Poljane, odletjelo je iz predsjedničina Ureda i nije ga podnosila većina dosadašnjih lidera njegove stranke.