Bernie Sanders je ostvario veliki uspjeh kada je gotovo izbacio naizgled neuništivu Hillary Clinton iz predsjedničke utrke. No, u konačnici se pokazalo kako ipak ne može ići tako daleko, a postoje i opravdane sumnje da mu je pobjeda uskraćena (vrh stranke bio je čvrsto na strani Hillary Clinton).
No, iako je na kraju Clinton postala službena kandidatkinja Demokratske stranke, Bernie je i dalje imao milijune pristaša koji su nestrpljivo očekivali njegov idući potez - Hoće li ustrajati u svojoj borbi protiv korporativne kandidatkinje Clinton? Hoće li možda krenuti sam u borbu za izbornu pobjedu kao nezavisni kandidat?
Pozicija mu je bila odlična, ankete su predviđale kako ima znatno veće šanse poraziti Trumpa nego što to ima Hillary (koja je po potpori, ali i po povjerenju, na razini Trumpa). No, u konačnici Bernie se odlučio na povlačenje - na razočarenje milijuna svojih birača, te je otvoreno i snažno podržao Hillary Clinton za predsjednicu. Nije to čak ni bila formalna podrška data samo s namjerom da se spriječi pobjeda Trumpa, ne, Bernie se zaista potrudio da nahvali svoju dojučerašnju rivalku koju je prije s pravom nazvao kandidatkinjom Wall Streeta protiv koje se američki glasači moraju pobuniti.
Ne treba ni spominjati koliko je bilo ogorčenje Sandersovih birača koji su zaista vjerovali i u njega i u njegovu platformu. Jedan dio će se sada, bez dvojbe, prebaciti na podupiranje Hillary Clinton, ako ništa drugo onda će je podržati kao "manje zlo" u usporedbi s Trumpom. No, znatan dio neće se tek tako podrediti ovom Sanderosovom zaokretu - njihov slogan je i dalje "Nikada Hillary!", a to znači da im preostaje tek nekoliko opcija: Glasati za Trumpa, ostati doma ili - glasati za Jill Stein.
Tko je Jill Stein? Ona je predsjednica američke stranke Zelenih, dakle predstavnica treće stranke. No, ona je također i političarka koju mnogi vide kao osobu koja bi sada mogla, koja bi sada trebala, preuzeti štafetu od posrnulog Sandersa i nastaviti tamo gdje je on stao.
Jill Stein drži govor za vrijeme Occupy Wall Street prosvjeda u New Yorku, 27. rujna 2011. Može li ona biti ta i tko je zapravo Jill Stein? Odgovore na ta pitanja nastojati ćemo danas pronaći.
Jill Ellen Stein rođena je 14. svibnja 1950. u Chicagu. Njezini roditelji dolaze oboje iz obitelji ruskih Židova. Jill sebe smatra agnostikom.
Po profesiji je liječnica, kao i njezin suprug Richard Rohrer s kojim ima dvoje odrasle djece. Diplomirala je 1973. na sveučilištu Harvard gdje je studirala psihologiju, sociologiju i antropologiju. Nakon toga je upisala i Harvard medicinski fakultet te tamo diplomirala 1979.
Idućih 25 godina radi kao liječnica, a 2005. odlazi u mirovinu.
Kao liječnica postala je sve više zabrinuta za korelaciju između ljudskog zdravlja i kvalitete njihovog okoliša te je sredinom 90-ih prebacila svoj fokus na aktivizam.
Jill Stein i Cornel WestSudjelovala je u brojnim akcijama, demonstracijama, a i učlanila se u Demokratsku stranku. No, kada je vidjela kako stranka operira i kako odbacuju zakon - na kojem je ona radila - o transparentnom financiranju izbora, odlučila je napustiti stranku i priključiti se stranci Zelenih.
Izuzev njene političke karijere spomenimo ovdje još kako joj je uz aktivizam velika strast i glazba. Naime, još od 90-ih godina Jill nastupa u folk-rock sastavu "Somebody's Sister" s Kenom Selcerom te su do danas izdali nekoliko albuma te održali veći broj nastupa diljem SAD-a. Tematika pjesama bliska je aktivističkim temama s kojima se ona bavi.
2012. izašla je po prvi put na izbore kao kandidatkinja Zelene stranke te je tada dobila podršku pojedinih progresivnih intelektualaca kao što su Noam Chomsky i novinar, dobitnik Pulitzerove nagrade, Chris Hedges.
Tada je već pokazala da misli ozbiljno i da je spremna reći oni o čemu drugi šute. "Romney je vuk u vučjoj koži, Obama je vuk u ovčjoj koži, ali u esenciji obojica imaju identične agende. Obojica su kandidati Wall Streeta koji traže mandat za još četiri godine korporativne vladavine".
Jill Stein Na izborima u kojima su se sukobljavali Barack Obama iz Demokratske stranke i Mitt Romney iz Republikanske stranke, Jill Stein osvojila je ukupno 469,501 glasova, što je 0.36% na nacionalnoj razini.
Nije neki veliki rezultat, ali i to je dobro za kandidatkinju stranke Zelenih. Valja znati što znači biti kandidat treće stranke u SAD-u - znači ne biti na političkom radaru jer ako se pita medije i veliku većinu stanovnika SAD-a, postoje samo dvije stranke: Demokratska i Republikanska. Kako američki narod može glasati za Jill Stein kada ne zna ni tko je ona?
Podsjetimo, upravo to je razlog zbog kojeg se i Bernie Sanders natjecao kao kandidat Demokratske stranke, mada je ranije bio nezavisni zastupnik u Senatu (a i sada će biti jer nakon poraza od Hillary ponovno izlazi iz Demokratske stranke).
Dakle, stvar je jasna, nastup na pozornici jedne od dvaju ovih velikih (a za mnoge i jedinih) stranaka u SAD-u garantira medijsku ekspoziciju, bar nekakvu, dok natjecanje u sklopu treće stranke ili nezavisne pozicije ne garantira baš nikakvu medijsku ekspoziciju.
No, zahvaljujući Internetu i mladim ljudima (koji su masovno podržali Sandersa), ali i samoj Stein - sve veći broj danas zna za nju i njenu platformu. Štoviše, ove godine mogli bismo vidjeti rekordan broj glasova za Jill Stein jer ogroman šok koji se desio nakon Sandersove podrške za Clinton mora se negdje zaustaviti, a razočarani na sve načine pronalaze upravo put do Jill Stein.
Ona je sama pozvala Berniea Sandersa da ne čini pogrešku i da podršku da njoj, štoviše, pozvala ga je da zajedno krenu u pravu revolucionarnu pustolovinu, što njemu, dakako, zbog pragmatizma ili oportunizma, nije padalo na pamet.
Stein je poručila kako ne zna tko je u aktualnoj situaciji "manje zlo", Trump ili Clinton. No, također je rekla kako političke promjene kakve žele Sandersovi birači ne mogu biti ostvareni unutar Demokratske stranke - "Ne možete imati revolucionarnu kampanju unutar kontra-revolucionarne stranke", rekla je.
Ove poruke danas dolaze do puno šire publike nego prije četiri godine. Prema anketama Jill ima potporu i do 7% birača, što je izuzetno. Nadalje, anketa CNN-a otkriva kako će 13% Sandersovih birača glasati za nju, a možda broj bude i veći kako se datum izbora bude približavao.
Kako se sve veći broj bude upoznavao s njenim stavovima, tako će rasti i broj njenih pristaša, jer njeni stavovi su uistinu progresivni, još i (ponekad i znatno) više od Bernieja Sandersa.
Pogledajmo neke od njenih stavova:
1) Ekonomija: "Zeleni New Deal" i financiranje novih poslova znatnim smanjenjem vojnog budžeta i zatvaranjem američkih vojnih baza izvan zemlje
Referirajući se na tzv. "New Deal" predsjednika Roosevelta (pristup koji je izvukao SAD iz Velike depresije), Jill Stein je predložila "Zeleni New Deal" u kojem bi se stvarala radna mjesta bazirana na novim obnovljivim izvorima energije. Ističe kako je cilj njenog programa "zaposliti svakog Amerikanca koji je voljan i sposoban raditi".
Kako ostvariti takve ambiciozne projekte? Stein ima rješenje - znatno smanjiti američki vojni budžet, povući svu vojsku iz svijeta natrag u SAD te zatvoriti sve vojne baze izvan američkog teritorija.
Nadalje, zalaže se za znatno povećanje poreza na područjima kao što su burzovne spekulacije, ali i na imovinu multi-milijunaša. Stein tvrdi kako bi njen ekonomski plan "okončao nezaposlenost i siromaštvo".
2) Demokratizacija Federalnih rezervi i spašavanje studenata
Stein poziva na "demokratizaciju Federalnih rezervi" te na nacionalizaciju ove institucije ističući kako su se novcem Federalnih rezervi spašavale banke u zadnjoj krizi te kako sada treba ponovno djelovati, ali ovog puta bi se spašavalo obične ljude, recimo studente čiji su životi opterećeni ogromnim studentskim dugovanjima.
3) Besplatno obrazovanje
Stein se zalaže za potpuno besplatno obrazovanje, uključujući i na fakultetskoj razini.
4) 100% obnovljiva energija, kontra nuklearne energije
Stein predlaže plan tranzicije SAD-a u 100% obnovljivu energiju do 2030. godine. Nadalje, podupire nacionalnu zabranu vađenja nafte iz škriljevca. Protiv je nuklearne energije ističući kako je nuklearna energija "prljava, opasna i skupa". Nadalje, ističe kako su obnovljivi izvori daleko isplativiji - "Tri puta više radnih mjesta stvoreno je na uloženi dolar u obnovljive izvore nego u nuklearnu energiju. Nuklearna energija je trenutačno najskuplja energija", istaknula je.
5) Smanjenje vojnog budžeta
Stein želi smanjiti američku vojnu potrošnju za najmanje 50%. Također želi, kako smo već i istaknuli, zatvoriti sve američke vojne baze izvan zemlje ističući kako iste "pretvaraju našu republiku u bankrotirano carstvo".
Što sa svim izgubljenim vojnim poslovima? Stein vidi njihovu budućnost u "obnovljivoj energiji, transportu i zelenom infrastrukturnom razvoju".
6) Vanjska politika: Rusija je okružena, Ukrajina mora biti neutralna, NATO se bori protiv izmišljenih neprijatelja, a izraelski premijer je ratni zločinac
Stein ističe kako je SAD pomogao izvesti državni udar u Ukrajini. Ističe kako bi Ukrajina trebala biti neutralna zemlja i kako SAD ne bi trebao naoružavati Ukrajinu.
Po pitanju Južnog kineskog mora Stein istče kako SAD nema što baviti se teritorijalnim sporovima na granici Kine.
Glede Rusije, Stein tvrdi kako SAD provodi "politiku okruženja Rusije te prijete Rusiji nuklearnim oružjem, dronovima itd.".
Stein ima i zanimljiv stav prema NATO-u. U jednoj poruci na svojim stranicama poručila je: "Protiv koga se NATO zapravo bori?... Osim protiv neprijatelja koje mi sami izmišljamo da bismo dali industriji oružja dodatni razlog za prodaju".
Za razliku od drugih kandidata čije su kritike prema Izraelu, ako ih uopće ima, vrlo blage, Jill Stein ne boji se reći što misli te tako optužuje izraelske vlast za "aparthejd, ubojstva, ilegalno naseljavanje, blokade, izgradnju nuklearnih bombi, beskonačna zatvaranja, kolektivno kažnjavanje i kršenje međunarodnog prava", a izraelskog premijera Benjamina Netanyahua naziva "ratnim zločincem".
Zalaže se za pomilovanje Edwarda Snowdena te ističe kako bi ga postavila u svoj kabinet ukoliko postane predsjednicom.
Zaključak
Ovo su samo neki od stavova kandidatkinje Zelene stranke, Jill Stein. No, već i iz ovih detalja može se vidjeti kako se radi o izuzetno progresivnoj osobi koja je po pitanju pravičnih stavova otišla i dalje od Bernieja Sandersa.
Svi oni koji su stali uz Sandersa shvativši kako podržavaju njegove stavove, trebali bi još i snažnije stati uz Jill Stein jer ona predstavlja još nepokolebljiviju borbu za pozitivne promjene.
Na kraju, Jill Stein je etički i moralni izbor u ovoj predsjedničkoj utrci. Između Donalda Trumpa i Hillary Clinton, svaka osoba koja se ne želi sramiti svog glasa trebala bi u SAD-u glasati za Jill Stein. Da, točno je kako ona nema šanse za pobjedu, ali glas za nju ipak vrijedi - ako osvoji znatan postotak bit će to znak da je Amerika spremna i na fundamentalne političke promjene, a revolucionarne promjene ne mogu doći - kako i sama Stein ističe - iz redova kontrarevolucionarne stranke.
advance
No, iako je na kraju Clinton postala službena kandidatkinja Demokratske stranke, Bernie je i dalje imao milijune pristaša koji su nestrpljivo očekivali njegov idući potez - Hoće li ustrajati u svojoj borbi protiv korporativne kandidatkinje Clinton? Hoće li možda krenuti sam u borbu za izbornu pobjedu kao nezavisni kandidat?
Pozicija mu je bila odlična, ankete su predviđale kako ima znatno veće šanse poraziti Trumpa nego što to ima Hillary (koja je po potpori, ali i po povjerenju, na razini Trumpa). No, u konačnici Bernie se odlučio na povlačenje - na razočarenje milijuna svojih birača, te je otvoreno i snažno podržao Hillary Clinton za predsjednicu. Nije to čak ni bila formalna podrška data samo s namjerom da se spriječi pobjeda Trumpa, ne, Bernie se zaista potrudio da nahvali svoju dojučerašnju rivalku koju je prije s pravom nazvao kandidatkinjom Wall Streeta protiv koje se američki glasači moraju pobuniti.
Ne treba ni spominjati koliko je bilo ogorčenje Sandersovih birača koji su zaista vjerovali i u njega i u njegovu platformu. Jedan dio će se sada, bez dvojbe, prebaciti na podupiranje Hillary Clinton, ako ništa drugo onda će je podržati kao "manje zlo" u usporedbi s Trumpom. No, znatan dio neće se tek tako podrediti ovom Sanderosovom zaokretu - njihov slogan je i dalje "Nikada Hillary!", a to znači da im preostaje tek nekoliko opcija: Glasati za Trumpa, ostati doma ili - glasati za Jill Stein.
Tko je Jill Stein? Ona je predsjednica američke stranke Zelenih, dakle predstavnica treće stranke. No, ona je također i političarka koju mnogi vide kao osobu koja bi sada mogla, koja bi sada trebala, preuzeti štafetu od posrnulog Sandersa i nastaviti tamo gdje je on stao.
Jill Stein drži govor za vrijeme Occupy Wall Street prosvjeda u New Yorku, 27. rujna 2011. Može li ona biti ta i tko je zapravo Jill Stein? Odgovore na ta pitanja nastojati ćemo danas pronaći.
Jill Ellen Stein rođena je 14. svibnja 1950. u Chicagu. Njezini roditelji dolaze oboje iz obitelji ruskih Židova. Jill sebe smatra agnostikom.
Po profesiji je liječnica, kao i njezin suprug Richard Rohrer s kojim ima dvoje odrasle djece. Diplomirala je 1973. na sveučilištu Harvard gdje je studirala psihologiju, sociologiju i antropologiju. Nakon toga je upisala i Harvard medicinski fakultet te tamo diplomirala 1979.
Idućih 25 godina radi kao liječnica, a 2005. odlazi u mirovinu.
Kao liječnica postala je sve više zabrinuta za korelaciju između ljudskog zdravlja i kvalitete njihovog okoliša te je sredinom 90-ih prebacila svoj fokus na aktivizam.
Jill Stein i Cornel WestSudjelovala je u brojnim akcijama, demonstracijama, a i učlanila se u Demokratsku stranku. No, kada je vidjela kako stranka operira i kako odbacuju zakon - na kojem je ona radila - o transparentnom financiranju izbora, odlučila je napustiti stranku i priključiti se stranci Zelenih.
Izuzev njene političke karijere spomenimo ovdje još kako joj je uz aktivizam velika strast i glazba. Naime, još od 90-ih godina Jill nastupa u folk-rock sastavu "Somebody's Sister" s Kenom Selcerom te su do danas izdali nekoliko albuma te održali veći broj nastupa diljem SAD-a. Tematika pjesama bliska je aktivističkim temama s kojima se ona bavi.
2012. izašla je po prvi put na izbore kao kandidatkinja Zelene stranke te je tada dobila podršku pojedinih progresivnih intelektualaca kao što su Noam Chomsky i novinar, dobitnik Pulitzerove nagrade, Chris Hedges.
Tada je već pokazala da misli ozbiljno i da je spremna reći oni o čemu drugi šute. "Romney je vuk u vučjoj koži, Obama je vuk u ovčjoj koži, ali u esenciji obojica imaju identične agende. Obojica su kandidati Wall Streeta koji traže mandat za još četiri godine korporativne vladavine".
Jill Stein Na izborima u kojima su se sukobljavali Barack Obama iz Demokratske stranke i Mitt Romney iz Republikanske stranke, Jill Stein osvojila je ukupno 469,501 glasova, što je 0.36% na nacionalnoj razini.
Nije neki veliki rezultat, ali i to je dobro za kandidatkinju stranke Zelenih. Valja znati što znači biti kandidat treće stranke u SAD-u - znači ne biti na političkom radaru jer ako se pita medije i veliku većinu stanovnika SAD-a, postoje samo dvije stranke: Demokratska i Republikanska. Kako američki narod može glasati za Jill Stein kada ne zna ni tko je ona?
Podsjetimo, upravo to je razlog zbog kojeg se i Bernie Sanders natjecao kao kandidat Demokratske stranke, mada je ranije bio nezavisni zastupnik u Senatu (a i sada će biti jer nakon poraza od Hillary ponovno izlazi iz Demokratske stranke).
Dakle, stvar je jasna, nastup na pozornici jedne od dvaju ovih velikih (a za mnoge i jedinih) stranaka u SAD-u garantira medijsku ekspoziciju, bar nekakvu, dok natjecanje u sklopu treće stranke ili nezavisne pozicije ne garantira baš nikakvu medijsku ekspoziciju.
No, zahvaljujući Internetu i mladim ljudima (koji su masovno podržali Sandersa), ali i samoj Stein - sve veći broj danas zna za nju i njenu platformu. Štoviše, ove godine mogli bismo vidjeti rekordan broj glasova za Jill Stein jer ogroman šok koji se desio nakon Sandersove podrške za Clinton mora se negdje zaustaviti, a razočarani na sve načine pronalaze upravo put do Jill Stein.
Ona je sama pozvala Berniea Sandersa da ne čini pogrešku i da podršku da njoj, štoviše, pozvala ga je da zajedno krenu u pravu revolucionarnu pustolovinu, što njemu, dakako, zbog pragmatizma ili oportunizma, nije padalo na pamet.
Stein je poručila kako ne zna tko je u aktualnoj situaciji "manje zlo", Trump ili Clinton. No, također je rekla kako političke promjene kakve žele Sandersovi birači ne mogu biti ostvareni unutar Demokratske stranke - "Ne možete imati revolucionarnu kampanju unutar kontra-revolucionarne stranke", rekla je.
Ove poruke danas dolaze do puno šire publike nego prije četiri godine. Prema anketama Jill ima potporu i do 7% birača, što je izuzetno. Nadalje, anketa CNN-a otkriva kako će 13% Sandersovih birača glasati za nju, a možda broj bude i veći kako se datum izbora bude približavao.
Kako se sve veći broj bude upoznavao s njenim stavovima, tako će rasti i broj njenih pristaša, jer njeni stavovi su uistinu progresivni, još i (ponekad i znatno) više od Bernieja Sandersa.
Pogledajmo neke od njenih stavova:
1) Ekonomija: "Zeleni New Deal" i financiranje novih poslova znatnim smanjenjem vojnog budžeta i zatvaranjem američkih vojnih baza izvan zemlje
Referirajući se na tzv. "New Deal" predsjednika Roosevelta (pristup koji je izvukao SAD iz Velike depresije), Jill Stein je predložila "Zeleni New Deal" u kojem bi se stvarala radna mjesta bazirana na novim obnovljivim izvorima energije. Ističe kako je cilj njenog programa "zaposliti svakog Amerikanca koji je voljan i sposoban raditi".
Kako ostvariti takve ambiciozne projekte? Stein ima rješenje - znatno smanjiti američki vojni budžet, povući svu vojsku iz svijeta natrag u SAD te zatvoriti sve vojne baze izvan američkog teritorija.
Nadalje, zalaže se za znatno povećanje poreza na područjima kao što su burzovne spekulacije, ali i na imovinu multi-milijunaša. Stein tvrdi kako bi njen ekonomski plan "okončao nezaposlenost i siromaštvo".
2) Demokratizacija Federalnih rezervi i spašavanje studenata
Stein poziva na "demokratizaciju Federalnih rezervi" te na nacionalizaciju ove institucije ističući kako su se novcem Federalnih rezervi spašavale banke u zadnjoj krizi te kako sada treba ponovno djelovati, ali ovog puta bi se spašavalo obične ljude, recimo studente čiji su životi opterećeni ogromnim studentskim dugovanjima.
3) Besplatno obrazovanje
Stein se zalaže za potpuno besplatno obrazovanje, uključujući i na fakultetskoj razini.
4) 100% obnovljiva energija, kontra nuklearne energije
Stein predlaže plan tranzicije SAD-a u 100% obnovljivu energiju do 2030. godine. Nadalje, podupire nacionalnu zabranu vađenja nafte iz škriljevca. Protiv je nuklearne energije ističući kako je nuklearna energija "prljava, opasna i skupa". Nadalje, ističe kako su obnovljivi izvori daleko isplativiji - "Tri puta više radnih mjesta stvoreno je na uloženi dolar u obnovljive izvore nego u nuklearnu energiju. Nuklearna energija je trenutačno najskuplja energija", istaknula je.
5) Smanjenje vojnog budžeta
Stein želi smanjiti američku vojnu potrošnju za najmanje 50%. Također želi, kako smo već i istaknuli, zatvoriti sve američke vojne baze izvan zemlje ističući kako iste "pretvaraju našu republiku u bankrotirano carstvo".
Što sa svim izgubljenim vojnim poslovima? Stein vidi njihovu budućnost u "obnovljivoj energiji, transportu i zelenom infrastrukturnom razvoju".
6) Vanjska politika: Rusija je okružena, Ukrajina mora biti neutralna, NATO se bori protiv izmišljenih neprijatelja, a izraelski premijer je ratni zločinac
Stein ističe kako je SAD pomogao izvesti državni udar u Ukrajini. Ističe kako bi Ukrajina trebala biti neutralna zemlja i kako SAD ne bi trebao naoružavati Ukrajinu.
Po pitanju Južnog kineskog mora Stein istče kako SAD nema što baviti se teritorijalnim sporovima na granici Kine.
Glede Rusije, Stein tvrdi kako SAD provodi "politiku okruženja Rusije te prijete Rusiji nuklearnim oružjem, dronovima itd.".
Stein ima i zanimljiv stav prema NATO-u. U jednoj poruci na svojim stranicama poručila je: "Protiv koga se NATO zapravo bori?... Osim protiv neprijatelja koje mi sami izmišljamo da bismo dali industriji oružja dodatni razlog za prodaju".
Za razliku od drugih kandidata čije su kritike prema Izraelu, ako ih uopće ima, vrlo blage, Jill Stein ne boji se reći što misli te tako optužuje izraelske vlast za "aparthejd, ubojstva, ilegalno naseljavanje, blokade, izgradnju nuklearnih bombi, beskonačna zatvaranja, kolektivno kažnjavanje i kršenje međunarodnog prava", a izraelskog premijera Benjamina Netanyahua naziva "ratnim zločincem".
Zalaže se za pomilovanje Edwarda Snowdena te ističe kako bi ga postavila u svoj kabinet ukoliko postane predsjednicom.
Zaključak
Ovo su samo neki od stavova kandidatkinje Zelene stranke, Jill Stein. No, već i iz ovih detalja može se vidjeti kako se radi o izuzetno progresivnoj osobi koja je po pitanju pravičnih stavova otišla i dalje od Bernieja Sandersa.
Svi oni koji su stali uz Sandersa shvativši kako podržavaju njegove stavove, trebali bi još i snažnije stati uz Jill Stein jer ona predstavlja još nepokolebljiviju borbu za pozitivne promjene.
Na kraju, Jill Stein je etički i moralni izbor u ovoj predsjedničkoj utrci. Između Donalda Trumpa i Hillary Clinton, svaka osoba koja se ne želi sramiti svog glasa trebala bi u SAD-u glasati za Jill Stein. Da, točno je kako ona nema šanse za pobjedu, ali glas za nju ipak vrijedi - ako osvoji znatan postotak bit će to znak da je Amerika spremna i na fundamentalne političke promjene, a revolucionarne promjene ne mogu doći - kako i sama Stein ističe - iz redova kontrarevolucionarne stranke.
advance