Možda baš potaknuta proširenjima ovlasti koje priželjkuje jedan od njenih izazivača, Grabar-Kitarović bi fokus svoje kampanje usmjeriti na područja vanjske, obrambene i sigurnosne politike u kojima doista ima i ovlasti, ali i kompetencije, a da će se suzdržati od milenijskog poduhvata grljenja svakog dalmatinskog psića ili pjevanja sa svakim slavonskim bećarom. Predsjednica predstavlja državu i sve njene građane, no ne mora, niti može, svima biti sve
Nakon mjeseci odgađanja i nagađanja, predsjednica je objavila ponovnu kandidaturu, ali i podigla mnogo prašine svojim prigodnim govorom u Kninu. Puno je medijskog prostora posvećeno analizi sadržaja i forme toga govora, no on, ustvari, i nije toliki izuzetak od navade Grabar-Kitarović da u svojim nastupima mobilizira sentimentalne emocije te da politizira i estradizira svoj privatni život. Time se predsjednica sasvim dobro uklapa u već utabane dugogodišnje trendove personalizacije i medijalizacije politike koje je moguće opaziti u nizu država, kako u starim, tako i u mladim demokracijama.
Mnogi će reći da je predsjednica tijekom pet godina mandata vozila politički veleslalom, manevrirajući između različitih struja u svojoj matičnoj stranci i oko nje, pokušavajući se svidjeti svima i svakome u državi i društvu, što ju je počesto dovodilo do ishitrenih (a ujedno i pomalo banalnih) izjava koje je morala naknadno dodatno tumačiti i opravdavati. Treba znati kako svaka izjava neke političarke koju ona potom sama mora interpretirati, nije dovoljno osmišljena. Međutim, retrospektivno je moguće ocrtati i stanovite jasne konstante u predsjedničkom mandatu Kolinde Grabar-Kitarović.
Od izborne kampanje prije pet godina do danas, kontinuirano je svoj politički imidž gradila na slici o 'blizini s narodom' i 'razumijevanju istinskih osjećaja građana'. Nadalje, premda bogate karijere i impresivnog životopisa u vanjskim i europskim poslovima, ponajbolje se snalazila i najsnažnije djelovala u situacijama koje uključuju oružane snage, Ministarstvo obrane i NATO, dok je nadzor nad sigurnosno-obavještajnom zajednicom bio obilježen naglim kadrovskim odlukama, a proces imenovanja šefova diplomatskih misija spor i trzav. Vanjskopolitički je KGK uvjerljivo i dosljedno zastupala snažnu atlantsku perspektivu i njegovanje odnosa sa Sjedinjenim Državama, dok je u pristupu susjednim državama ponavljala standardne fraze i obavezne likove hrvatske vanjske politike, bez nekih supstancijalnih pomaka koji bi doprinijeli razrješavanja otvorenih bilateralnih pitanja s Ljubljanom, Beogradom i Sarajevom.