Iako Hrvatskoj ne nedostaje ni ustavno ni zakonski loše normiranih područja društvenog i političkog života, državni i lokalni referendumi apsurd su za sebe te ne čudi aktualni spor Ministarstva uprave i posljednjih referendumskih inicijativa. Jedini je izlaz što brže usvajanje kvalitetnih normativnih rješenja
Kako je krenulo, na biralištima bi se u Hrvatskoj uskoro uistinu mogli pojaviti – zombiji. S obzirom na to da su zombiji iznimno popularni u nizu filmskih i televizijskih projekata, evo nove prilike za korištenje hrvatskih lokacija u te svrhe. Barem tako tvrde sudionici upravo održanog prosvjeda protiv reforme mirovinskog sustava, koji su kao jedan od najtežih problema društva istaknuli sve masovnije napuštanje zemlje. I njeno prepuštanje, danas-sutra, zombijima.
S druge je strane ministar uprave Lovro Kuščević obznanio niz nepravilnosti vezanih uz ovogodišnje prikupljanje potpisa za referendume dviju građanskih inicijativa, Narod odlučuje i Istina o Istanbulskoj. Među ostalim, ministar je izjavio da može razumjeti to da se prilikom prikupljanja potpisa nekoga sa sedamnaest godina može zamijeniti za osobu koja ima godinu-dvije više, ali da nije moguće zamijeniti mrtve za žive. Nije li i to ponekad moguće? Tako su se u demokratske oblike odlučivanja u zemlji ponovno uključili birači s onoga svijeta, koji su bili temom i na neizvjesnim parlamentarnim izborima 2007.
Ovaj je put riječ o njihovim potpisima za referendumske inicijative, pri čemu Hrvatska postaje pravim parapsihološkim fenomenom jer malo koja konsolidirana demokracija ima iskustva s glasovima i potpisima preminulih duša. Imena je preminulih birača prigodom provjere potpisa bilo tek nekoliko promila, ali dovoljno da cijeli postupak razotkrije dvije stvari. Prva je dvojba tko je zlorabio cijeli postupak i učinio ga, najblaže rečeno, tragikomičnim, zapravo suspektnim kaznenim djelom, a druga je novo podsjećanje da Hrvatska glede ustavnih i zakonskih rješenja provedbe referenduma ima doslovce tragično loš sustav.
Referendumski apsurdi
Ukratko, nakon iscrpljivanja svih pravnih lijekova doznat ćemo je li zbog više od deset posto nevažećih potpisa u slučaju svih prijepornih referendumskih inicijativa ovog proljeća u pravu ministar Kuščević ili njegovi osporavatelji. Pritom se prvi put dogodilo da Vlada kojom dominira HDZ ima oprečna mišljenja o inicijativama iz dijela civilnog društva koje se u nekim ranijim vremenima i uz drukčija HDZ-ova vodstva i položaje prema vlasti smatralo njegovim prirodnim političkim saveznikom. Sjetimo se samo realizirane referendumske inicijative o ustavnoj definiciji braka ili nerealizirane inicijative o suradnji s Haškim tribunalom. Vremena su se promijenila, a umjesto nekadašnjih SDP-ovih vlada koje se u ovom trenutku čine kao politička prapovijest, desni dio civilnog društva svoga najvećeg suparnika vidi u aktualnom predsjedniku HDZ-a i premijeru Andreju Plenkoviću. Stoga su ove inicijative postale pokaznom vježbom u detektiranju toga tko je trenutačno moćniji u desnom dijelu političkog spektra. Nema dvojbe da je to i dalje uvjerljivo HDZ, neovisno o tome kakvog predsjednika ima u smislu političkih specifičnosti.
A jedan bi od njegovih korisnijih poteza u ovoj situaciji bila realizacija najavljenih promjena ustavnog i zakonskog reguliranja referenduma kao oblika neposrednog odlučivanja birača u obavljanju vlasti na nacionalnoj i lokalnoj razini. Gotovo nema dijela postupka vezanog uz referendum, od pokretanja inicijative za njegovim održavanjem do rokova i same provedbe, koji nije slabo reguliran. Te su manjkavosti dovele i do aktualnog spora između vlasti i inicijatora referenduma.