Zlatko Uvanović: Tajna gospodarskih uspjeha (Prvi dio)
Zlatko Uvanović: Tajna gospodarskih uspjeha (Drugi dio)
Hrvatska, kao najljepša obalna zemlja svijeta, važnog geopolitičkog i strategijskog položaja, imala je vrlo specifične gospodarske uspone i padove i različite mogućnosti oporavka u odnosu na druge, te ima specifične i kompleksne čimbenike ranije spomenute formule gospodarskog rasta. Razmatrajući noviju povijest gospodarstva kroz formulu uspjeha profitnog znanja, gospodarski pad započima ulaskom u kapitalističku Jugoslaviju pod pritiskom engleske kolonijalne velikosrpske politike (koja traje čak do danas). Kroz razne oblike dijelovanja, ta pogubna politika snosi dio odgovornosti za hrvatske gospodarske i političke padove kao i velike ljudske gubitke i žrtve.
Veći gospodarski pad hrvatskih područja započima početkom boljševičkog gospodarstva 1945 godine u Jugoslaviji. Pad se produbljuje kroz periode kapitalnih svijetskih tehnoloških otkrića, izazivajući znatne pomake u razvoju masovnih visokoprofitnih profitnih proizvoda (VPP) u svijetu i stvaranja sredstava za novi razvoj.
Tako 50-ih godina prošlog stoljeća, nakon pronalaska tranzistora, pa kasnije elektronskog mikro procesora, programatora i računala, koji potpuno revolucioniraju razvoj masovnih novih proizvoda i tehnologija, nastaje veliko tehnološko i gospodarko zaostajanje marksističkih ekonomija, i prenosa uspješnih ekonomija na druga daleka podrucja svijeta. (Još 70-ih godina je postojala mogućnost ublaživanja gospodarskog pada, da su se države oslobodile marksističko komunističke ekonomije, što je Hrvatska unutar jugoboljevičke Jugoslavije i pokušala, ali nažalost bez uspjeha, radi nerazumjevanja razvoja ortodoksnih komunista, koji i danas, ili nijovi nasljednici, vladaju). Razvojni gospodarski gubitak Hrvatske kroz boljševičku diktaturu u tom peroidu, grubo i slikovito iznosi vrijednost zemljišta Istre i svih hrvatskih otoka, ne gleadjući što je teritorijalno Hrvatska izgubila crtanjem granica.
Izdvajanje iz komunističke Jugoslavije i pobjedom u Domovinskomom ratu protiv srpskih agresora, komunizma i engleskog neokolonijalizma, formirana je slobodna demokratska Hrvatska država u vrlo teškim gospodarskim uvjetima. Time su bili stvoreni najvažniji početni i osnovni uvjeti za gospodarski, nacionalni i društveni oporavak i temelji Hrvatske države, zbog čega Franjo Tudman ima povjesne zasluge i zahvalnost svakog hrvatskog domoljuba kojemu je stalo do slobodne i napredne domovine. Ipak Tuđman vjerovatno nikada nije ni slutio kako če njegovi manji propusti dovesti do tolikog bujanja neokomunizma i povratka neokolonijalne britanske politike (koja zagovara i potpomaže vladavinu neokomunista iz mnogih svojih razloga), a time nastavak gospodarskog i moralnog nazadovanja koje je progutalo dopunskih tisuće i tisuće radnih mijesta, upravo na pragu informatičke revolucije (ili grubu vrijednosnot oko 25 milijarde dolara, što če biti uvečano za oko 50%, ako neokomunisti ostanu na vlasti još 5 godina).
Jedan ekstremni slučaj VPP (od milijuna drugih) koji sadrži tisuče komponentalnih VPP koji se mogu profitno razvijati, i veliki broj niskoprofitnih komponenata u kojima je ugrađena niska cijena materijala i niska cijena radne snage nerazvijenih zemalja
Demokratski višestranački politički i tržni gospodarski sustav vrlo uspiješno funkcionira u normalnim uvijetima prirodnog rasta stvarajući visokoprofitne proizvode prema mogućnostima civilizacijskog koda, ali ima manje efekte u demokratskim uvijetima zaostalih područja i država, iako je to jedini korisni sustav za nih. Taj sustav ne može donositi poželjne brže razvojne vrijednosne promjene u “polju” zaostalog, nedovoljnog kritičnog broja ili nepostojećeg broja visokoprofitnih proizvoda, novih tehnologija i profitnog znanja, pogotovo ako je negativno ideološki odnosno neokomunistički orijentiran i usporen.
Profitno znanje ugrađeno u postojeći CGK je nedostižno za mnoge a posebno zaostele zemlje. Visokoprofitno znanje je zastićeno, skriveno i ugrađeno u društveno politički, obrazovni i gospodarski sustav, i vrlo teško uspješno primjenljivo na druge.
Ono je ujedno i najsnažnije oružje u odbrani naprednih država i slobodnog svijeta.
Međutim, profitno znanje ima svoju cijenu na tržištu i može biti uspiješno izabrano i kupljeno od onih koji znaju kako ga vrijednosno najbolje iskoristiti. S druge strane postoje tkz. “worm hole” prolazi kroz nivoe profitnog znanja, gdje se legalno koristi znanje svojih iseljenika i njihova pomoć u izboru i formiranju mini integralnog “polja” profitnog znanja gospodarske formule rasta u domicilnoj državi, što je postignuto u više slučajeva, ali nikada u neokomunističkom okruženju.
Jedan od dopunskih faktora važnosti velikog broja hrvatskih iseljenika u naprdnim demokratskim zemljama, slabo poznat i zatajen u Hrvatskoj, je veliki utjecaj na politički i gospodarski kontakt između tih zemalja i Hrvatske. Američki Hrvati ili drugi, ili Hrvati s dvostrukim državljanstvom, mogu direktno komunicirati sa svojim senstorom (ili posredno s predsjednikom) i predlagati i savjetovati. Nije ni čudo da su Račan, Mesić, Josipović i Milanović primani u tim zemljama kao “turistički izložbeni gosti” a ne državnici. Največi državnički doseg im je “Region” i državnički “sluganski” posjet Londonu i kraljici, pri potpisu nekih novih neokolonijalnih ugovora s elementima političke korupcije na štetu RH.
Gdje je onda izlaz za Hrvatsku iz sadašnjeg gospodarskog i moralnog ponora. On postoji ali nije ni u kojem slučaju lagan i brz nakon propuštenih prilika i u danšnjem nivou svijetskog ubrzanog razvoja.
Međutim, Hrvatska se upravo nalazi na pragu važnih predsjedničkih izbora, ključnih za potencijalni gospodarski i moralni oporavak, čijim izborom određenog kandidata mogu biti značajno poboljšani uvjeti za napredak i bolju zaposlenost (Ako ne sada, onda sigurno idući put za pet godina nakon zadnjeg dopunskog zaostajanja, kada bi Lenjinov sindrom gospodarske imbecilnosti potpuno oslabio).
Što o predsjedničkim izborima kaže formula gospodarskog rasta u kojoj su dolje neki važniji čimbenici unutar stotine drugih:
1. Izbor domoljubnog predsjednika koji može uspješno komunicirati na svim političkim i gospodarskim nivoima u zemlji i svijetu i posebno s hrvtakim iseljenicima, inicirati i predvoditi gospodarsku suradnju i pomoć sposobnoj Vladi
2. Gradnja i čuvanje profitnog i korisnog znanja izborom najoptimalnijeg stručnog osoblja iz Hrvatske i svijeta na svim gospodarskim nivoima
3. Demokratski tržni kapitalistički sustav s elementima socijalne pomoći izvan radnog i proizvodnog ciklusa
4. Domoljublje, pripadnost i poštivanje hrvatske kulture, znanosti i umjetnosti, hrvatskih vrhunslih športiskih dostignuća, tradiciji, religiji
5. Intenzivna suradnja i uključenost po potrebi iseljene Hrvatske na svim važnim gospodarskim fukcijama i projektima u cilju stvaranja novih proizvoda i novih korisnih radnih mjesta
6. Gospodarska suradnja sa svim zemljama svijeta posebno u kojima postoji veća naseljenost Hrvata.
7. Formiranje sposobne Vlade
8. Priznavanje Hrvatskog nacionalnog etičkog suda
Kako izgledaju mogućnosti dva predsjednička kandidata o kojima ovisi gospodarski oporavak, prema navedenoj formuli?
I. Josipović:
Dio velikog, skupog i nekorisnog savjetničkom tima
(1) Nesposoban u komunikacijama i uz njegov veliki savjetnički tim, koji mu može praviti samo primitivni izborni i gospodarski program na njegovim neokomunističkim podlogama
(2) Nesposoban zbog negativnog ideološkog svjetonazora i jugokomunističkog mentalnog sklopa. Utrošio golema sredstva na potporu negativno razvojnih udruga, medija, novinara, umjetnika, glumaca, režisera, pisaca i dijelova sustava za izgradnju i održavanje ideološke nazadne države.
(3) Nesposoban – pomaže neokomunističko kapitalistički oblik gospodarstva i kontrole gospodartva
(4) Nedovoljno ili jednostrano domoljubiv
(5) Ideološko nesposoban, ograničen i neiskusan kao cijeli njegov savjetnicki tim
(6) Neiskusan i ideoloski suprotno orjentiran
(7) Ideološka sputavanja. U 5 godina nije ništa korisno učinio ili pokazao znanje potrebno za gospodarski napredak i usmjerenje Vlade
(8) U koliziji sa etičkim sudom i moralnim propisima EZ
Kolinda G.K.
(1) Potpuno kvalificirana, sposobna i iznad svih potrebnih kriterija za vrhunskog državnika(cu) tranzicijske države, koja će biti izuzetno dobronamjerno i profesionalno primljena gdje god dođe. S njom be preko noći (od prvod dana izbora) porastao politički i gospodarski značaj RH.
(2) Ima velike potencijalne mogućnosti. Ako ima dobre gospodarske savjetnike može postići željene efekte
(3) To joj je u programu i može biti ostvareno, ima velike
potencijalu snagu
(4) Voli i cijeni domovinu i sve ljude
(5) Ima potencijalnih mogućnosti. Najvažnija je pomirba
(suradnja) iseljene i domace domoljubne Hrvatske od bilo
koje druge pomirbe
(6) Ima to u planu i biti će rado primljena i pomognuta na
svakom svom koraku
(7) Najavila mogućnosti
(8) Moguća potpora koja bi koristila etičkoj obnovi
U razumnom i naprednom društvu ne bi bilo dvojbe u izboru između ovih dvoje kandidata. Za vjerovati je kako će napredna kandidatkinja za predsjednicu s velikim potencijalom oporavka, uspjeti pobjediti (sada ili uskoro) i konačno dovesti devastirani hrvatski brod u hrvatsku luku na obnovu, nakon stoljeća pogubne plovidbe na uzburkanom i neprijateljskom moru, na kome je zamalo i nestao.
Završetak