TKO? ŠTO? Boris Lalovac, rođen 16. studenoga u Splitu. U svibnju prošle godine postao ministar financija nakon što je Zoran Milanović ritualno smaknuo političku karijeru Slavka Linića.
ZAŠTO? Šta zašto?
ZAŠTO LALOVAC? Zato što je na funkciji ministra financija zaradio stalnu policijsku zaštitu. „Sigurnosna procjena je takva i naravno da dalje ne mogu govoriti, ali je točno da su ministar Lalovac i njegova obitelj dobili policijsku zaštitu“, izjavio je Ranko Ostojić, ministar unutarnjih poslova. To se dogodilo nakon što je najavio nove istrage zbog poreznih utaja. U intervjuu Hrvatskoj radio-televiziji naveo je da su na meti neki gospodarstvenici i bankari. Zbog poreznih igrarija s druge strane brave već su bogovi Dinama braća Zdravko i Zoran Mamić.
SAMO TO? Ne. Još je primio i prijetnje bankara kojeg nije htio imenovati, ali mediji navode kako je riječ o Boži Prki, čelniku Privredne banke Zagreb. Navodno mu je rekao da razmisli gdje će raditi kad ode iz Vlade. Prka i PBZ uputili su oštre demantije.
SAMO TO (2)? Ne. Uz prijetnje i policijsku pratnju ima i stambeni kredit u švicarskim francima. „Kada sam uzimao kredit u banci su mi rekli da nisam kreditno sposoban za kredit u eurima, nego jedino za švicarski franak. Početna rata, naime, tada je iznosila 3300 kuna i to je zadovoljavalo njihove kriterije kreditne sposobnosti. A druge imovine nisam imao za pokriće kredita za stan, pa mi je jedino rješenje bio kredit u švicarskim francima“, izjavio je Večernjem listu.
ŠTO JE BILO PRIJE KREDITA, PRIJETNJI, FUNKCIJE... Štošta. Diplomirao na Fakultetu za turizam i vanjsku trgovinu u Dubrovniku, magistrirao na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, „znanstvena grana financije i fiskalna politika“. Radio na zagrebačkom studiju splitskog Sveučilišta kao asistent, predavao i na Visokoj poslovnoj školi Libertas i u Visokoj školi za financije i pravo Effectus (obje u Zagrebu), bio stručni savjetnik za financije u Auto-Hrvatskoj, u tvrtki Karbon-Nova zamjenjivao voditelja kontrolinga, u Raiffeisen Leasingu direktorovao Sektorom računovodstva, financija i izvještavanja. U rubrici „usavršavanje“ u životopisu navodi dva stručna seminara u organizaciji Raiffeisena. Od dolaska SDP-a na vlast, do Linićeva pada bio zamjenik ministra financija.
UH I gore. Po njegovu ustoličenju, čitalo se da je vodio život čovjeka rođenog za visoku državnu službu, nikad nije cigaretu zapalio, ni alkohol pio, pohvalio mu se otac. I tako mu ozbiljno ugrozio šanse za buduće izborne uspjehe, naročito u Dalmaciji gdje se onog tko ne pije barem čašu vina poslije ručka smatra čudakom. Nešto malo humanijim ga prikazuje strast prema košarci, ali ne valja je idealizirati, kažu da je ima i Tomislav Karamarko.
BAŠ UH Ima još. Stigao je biti i član Socijaldemokratske partije što je jedna od dvije činjenice kojoj može zahvaliti dolazak do ministarske fotelje. Druga je čvrsta nakana njezina aktualnog lidera Zorana Milanovića da iskorijeni starosjedioce, stranačke „komunjare“, što je pojam koji valja shvaćati krajnje uvjetno i zapravo se tiče nekadašnje pripadnosti Savezu komunista, a ne ozbiljne posvećenosti ideji egalitarizma.
OBITELJSKA ANAMNEZA Otac Obrad dugogodišnji je SDP-ovac u mjestu Gradac, točki gdje se Splitsko-dalmatinska županija spaja s Dubrovačko-neretvanskom. Tamo je, pak, davnih godina, za vladavine dijalektičkog materijalizma, stigao s roditeljima s Tjentišta, mitske Sutjeske, na kojoj su u Drugom svjetskom ratu dalmatinski partizani ginuli da bi danas simpatizeri njihovih progonitelja vladali Dalmacijom što je fenomen čije ishodište i posljedice nadilaze domašaje ovoga teksta.
ŠTO JE DONIO NJEGOV ULAZAK U VLADU? Označio je popuštanje presinga prema sitnom obrtništvu i seljacima, a možemo tek nagađati je li to posljedica njegove odluke ili je Milanović naredio sada kad konačno i u financijama ima nekog tko će ga poslušati bez suvišnih potpitanja. Kako bilo, SDP je smanjio maltretiranje onih koji bi mu po školskim definicijama ljevice trebali biti biračka baza – „ljudi koji žive od svoga rada“ – premda većina šljakera i seljaštva uredno jebe majku komunjarama, tjera djecu na primanje svih sakramenata i sluša Thompsona. Slušaju ga u opuštenijoj atmosferi otkako je Linić pao, jer njegov je koncept porezne kontrole u našim vukojebinama oduševljenima hajdučijom bio brutalan, kao da u izgladnjelog odjednom ukrcaš dva kila janjetine.
ŠTO RADI U VLADI Kao prvo, dokinuo je tenzije koje su postojale između njegova prethodnika i premijera. Kao drugo, posvetio se utjerivanju porezne discipline, ali s više osobnog rizika od bivšeg ministra. Bivši je dopuštao poreznu represiju nad sitnim obrtnicima i ugostiteljima, ali je jasno rekao kako neće zatvarati trgovačke centre. Sadašnji se, kako smo vidjeli, sukobio s prilično moćnim tipovima. Osim toga, zdušno je prionuo smanjenju nedaća s kreditima u francima. Stvar se jednim dijelom može objasniti osobnim nevoljama s frankom, drugim angažmanom skupog američkog konzultanta koji je, evidentno, SDP-ovce podsjetio da su socijaldemokratska partija. Kako bilo, u njegovu je mandatu zamrznut tečaj franka na 6,39 kuna, a smanjene su i zatezne kamate za građane s 12 na 8,14 posto te za tvrtke s 12,14 na 10,14 posto.
JE LI BILO REAKCIJA? Jest, bankari su najavili tužbu zbog ograničenja kamata, a ministar rezolutno uzvratio – neka tuže.
ZANIMLJIVOSTI, TRIVIJA Još dok je bio Linićev prvi pratilac držao je lijepu kontrolu nad poreznicima u zavičaju. Već je zaboravljena afera kada se jedan sitniji poduzetnik Lalovcu požalio na šefa dubrovačke Porezne uprave, što je Lalovac hitro prenio dotičnom šefu, pa su poduzetnika spopali poreznici i drakonski ga kažnjavali zbog sitnih propusta. Kada je Lalovac preuzeo prvu fotelju u Ministarstvu financija, poreznik, a ime mu je Boris Šuvak, preuzeo je čelnu funkciju u hrvatskoj Poreznoj upravi gdje se zadržao svega nekoliko mjeseci. Smijenjen je nakon neke suspektne priče, navodno se žalio da ga ucjenjuju dvije osobe, no istražitelji nisu mogli pronaći nikog sumnjivog. Povjerena mu je utješna uloga u prijateljevu Ministarstvu, ne zaboravlja ni Lalovac lako jarane.
IZJAVE I ZAPAŽANJA „Varufakis? Ma nije njemu lako. Gledam ga na tim sastancima u Bruxellesu. Trebalo mi je malo da se naviknem: on u košulji, bez kravate, ležerno. Mi svi oko njega u odijelima. Ne bih se baš tako oblačio za službene sastanke.“
„Poručio sam Varufakisu da uzme naš model fiskalizacije. Uskoro stižu Grci koji će proučiti način na koji smo mi to izveli. Model je uspješan u Hrvatskoj i mislim da također može pomoći Grcima u sređivanju naplate poreza.“
„Usprkos različitim pričama, moram reći da smo s bankarima pronašli točke na kojima možemo graditi čvrsti dogovor oko švicarskog franka i kredita. To nije mala stvar. Prvo su prihvatili smanjivanje kamate, a sada razgovore o konverziji svih kredita u eure.“
„Prate se organizirane skupine koje su iz inozemstva doslovno uletjele u naš gospodarski sustav. Takav oblik financijskog kriminala dobro je poznat u Europi.“ (Citati preuzeti iz Telegrama).
PRIJELAZNA I ZAVRŠNA ZAPAŽANJA Bit će zanimljivo pratiti ovog nesuđenog košarkaša kad mrakobjesi iz opozicije okupiraju državu. Možda Prkino pitanje ostane na retoričkoj razini, pa Lalovac ipak nastavi karijeru u nekoj banci ili na sličnom radnom mjestu, uz zadržavanje stranačke pozicije dok god se može. On je Linić sadašnje epohe, prvi kandidat za ministra financija u svakog SDP-ovoj vladi, a kad HDZ nakon dvije-tri godine krahira – netko stvarno očekuje preporod države pod Karamarkovim vodstvom? – ambiciozni dečko s juga imat će najveće šanse. Četrdesetu će napuniti dogodine, dečko koji obećava.