Na pragu jeseni
Ove godine ljeto se ne da, ali jesen polako stiže, htjeli mi to ili ne. Tako su počeli jesenji događaji kao i ona zbilja, koja ima takve cikluse. Škola, faks, prestanak razmišljanja o bježanju s posla na neku plažu, sabor, Rujan fest, Oktoberfest, kojekakve kestenijade, pekmezijade i sl. Bogatstvo jeseni u bojama i prirodi donosi nam plodove koji su znak da smo na kraju ciklusa rasta i dozrijevanja svega što raste na otvorenome. Tako nam na trpeze stižu tikvice i bundeve, kestenje, gljive, grožđe, jabuke, kruške, kupus i kupusnjače, zadnje šljive i paprike i još čekamo mandarine i citruse. Pa se pripremanje zimnice privodi kraju, još kiseljenje kupusa i to je to. Ako ga kiselite, nemojte ga presoliti! Primijetila sam da mnogi zbog straha od kvarenja presole kupus, a on se od previše soli ne može ukiseliti. Sol zaustavi fermentaciju i onda je kupus preslan, ne možete ga isprati, a nema kiseline. Što je najgore, list ostane tvrd i ne mogu se lijepo napraviti sarme. Dovoljno je da se izdubi korijen i stavi soli koliko u tu prazninu stane, u svaku glavicu. Ako stavljate i ribani u isto bure, njega malo nasolite prije stavljanja. Ako ne, onda još u vodu najviše jednu šaku soli na veće bure. Najvažnije je dobro pritisnuti kupus.
Inače u ovo vrijeme, volim te mirise i nekako nas mire s time da prolazi ljeto. Zanimljivo je da da ta neka svakodnevna periodična događanja nas uvijek tjeraju da se ipak radujemo i dolasku jeseni. One sa većim baščama i imanjima čak i raduju, jer je to znak dolaska vremena za odmor i laganu pripremu za narednu godinu. Meni je drago što živim u području sa svim godišnjim dobima, skoro idealnim u onom njihovom osnovnom opisu. Iako oblačenje čarapa, potkošulje i jakne početkom jeseni i dolaskom hladnijih dana baš i ne volim, ipak sve nas to vodi nekim veselim događanjima i na koncu opet proljeću. Taj ciklus je savršen i na nama je da potraje. Pa raduje vijest da se ozonska rupa neobjašnjivo smanjuje, a možda svi pomognemo da poboljšamo kvalitetu života budućih generacija promišljanjem o svojoj odgovornosti i trudom da pozitivno utječemo na okoliš.
Namjerno ne želim o događanjima u društvu, jer razina komunikacije i ono što ' prolazi' je ispod svakog ljudskog i političkog nivoa. Ne vidim kako će se to popraviti, ali ne moramo im davati na važnosti i spuštati se na njihov nivo. Trebat će nam netko, karizmatičan i obrazovan, šarmantan i pošten pa da pobijedi na izborima i donese pravu promjenu. Naravno, kod nas je to jako teško, jer se uvijek izvuku niske strasti i ono malo naroda koji je ostao, glođe se oko toga, a oni kojima je dobro, koji su i školovani i možda bi mogli nešto napraviti, oni su „apolitični“, ma što im to značilo, pa čak ne smatraju za bitnim izaći na glasanje. Tako se vrtimo u krug, poput vira koji samo vuče na dno i ne dozvoljava otpor. Eto, opet ja…
Radije pokušajte misliti svojom glavom u šetnji na otvorenom, bavite se rekreacijom i hobijima ako možete i nađete vremena. Naravno, ako imate priliku posjetite neku od jesenjih manifestacija, uživajte umjereno u iću i piću, družite se, volite i poštujte, jer nikad nije bilo da nekako nije bilo.
Pozitivnim mislima ćemo pridodati recepte koji su izvodivi, a jako ukusni i ne prezahtjevni.
Obatzda (namaz od sira i maslaca)
Nešto što podsjeća na Oktoberfest.
Izvrstan namaz gotov za 15 min.!
SASTOJCI:
50 g mekog maslaca
300 g zrelog Camembert-a
3 žlice svijetlog piva ( ako imate pšenično, ali može i obično )
sol, papar
pola male žličice crvene mljevene paprike
1 glavica bijelog crvenog luka, srebrenca
malo kima po želji
2 žlice sjeckanoga vlasca
PRIPREMA:
Maslac kremasto umutite. Izmrvite Camembert pa sa vilicom umiješajte tako da ga sjedinite. Ulijte pivo i sol i papar po želji, dodajte mljevenu papriku, pa sve umiješajte. Neka malo odstoji. Luk očistite i nasijecite na kolute. Sve servirajte na tanjur za posluživanje, pospite s malo mljevene paprike, kimom i vlascem i servirajte uz kolute luka i pecivo ( pivsko ili po želji ).
Ovaj recept se pravi s par varijacija, često se u namaz stavi 2-3 žličlice sitno sjeckanog luka ali tako ne može baš duže stajati u hladnjaku. Možete ga praviti i s Brie sirom, tada je blažeg okusa ili dodati sirnog namaza 2-3 žlice pa više osvježava. Probajte i pronađite vama najdražu varijantu.
Kolač s makom, sirom i kruškama
Srednje zahtijevno.
Kruška je jedna od kraljica jeseni, a u ovoj kombinaciji savršena. Za ljubitelje maka, jedna nezaobilazna slastica.
SASTOJCI:
Za prhko tijesto:
200 g brašna
1 jaje
100 g maslaca
na vrh noža praška za pecivo
malo soli
Za masu s makom:
1/8 l vode
100 g šećera
200 g mljevenog maka
50 ml slatkog vrhnja
malo cimeta
2-3 žlice ruma
+400 g krušaka
Za sloj sa sirom:
500 g svježeg sira za kolače
60 g kiselog vrhnja
100 g šećera
60 g slatkog vrhnja
1 vrećica praha pudinga od vanilije
2 jaja, odvojeno bjelanjak i žumanjak
sok od pola limuna
PRIPREMA:
Sve sastojke za prhko tijesto pomiješajte brzo i napravite kuglu. Stavite u hladnjak min 1h.Prokuhajte vodu sa šećerom, da se šećer otopi. Tada dodajte mak i ostale sastojke za punjenje od maka. Kruške operite i ogulite, pa izvadite koštice. Nasijecite na sitne kockice, cca 5 mm. Dodajte u smjesu s makom i promiješajte. Za kremu od sira, pomiješajte sir, vrhnje, kiselo i slatko, šećer, prah pudinga, limunov sok, žumanjke. Bjelanjke umutite u čvrsti šaum s malo soli, pa lagano lopaticom umiješajte u kremu sa sirom. Sad izvadite prhko tijesto. Razvaljajte 2/2 najbolje na papiru za pečenje. Ako se lijepi, pospite brašnom, ili tiskajte prstima. Stavite u kalup fi 26, pa rub podignite prstima koliko ide. Ostatak tijesta dodajte na rub u obliku valjka, koji ćete prstima raširiti i spojiti sa dnom. Uglavnom da obložite kalup skoro do ruba. na tijesto stavite punjenje od maka s kruškama, poravnajte, pa ulijte masu sa sirom. Pecite oko 60 min na 180°c u već zagrijanoj pećnici. Kada je pečeno, pustite da se malo ohladi i skinite rub. Poslije premjestite na tanjur za posluživanje.