Život
Život je putovanje! Kažu tako. Nije daleko od istine. Ne znamo što nas čeka iza slijedećeg ugla. U životu i na putovanju!
Zašto to pišem? Pa, sutra, tj. vama danas, odlazimo na jedan mali vikend (baš su nam OVE godine ukinuli/ premjestili praznik, sad kad pada u četvrtak!), jer je mom mužu rođendan ovih dana, pa sam mu poklonila jedno malo putovanje! Idući će morati slaviti (nemojte mu reći). jer je okrugli, zato ovaj može malo pobjeći 😊 O putovanju ću idući puta, netko je i pisao da voli kad pišem te male putopise. Bolje i o tome nego cirkusu od politike, pravosuđa i Coroni. Nije baš lijepa vijest da je toliko 'zaraženih', tj. pozitivnih, ali nadajmo se da će proći s lakšim oblikom bolesti ili bez simptoma. Ne želim reći da se ne treba čuvati, ali od početka govorim i stojim kod toga ( sad su počeli i 'eksperti' to govoriti) da treba čuvati najosjetljivije skupine. Starije i bolesne, kao i one s autoimunim bolestima. Ostali da se drže preporuka u vidu higijene i maski u zatvorenom gdje je više ljudi i da život ide dalje.
Znate li da od raka dnevno umre 30 osoba u Hrvatskoj? Oko 11000 godišnje, od toga više od pola od raka dojke, žena. Zar to nije strašno???
Naravno, ne trebaju nam još dodatni umrli od Covida, ali oni su najčešće već oslabljeni nekom bolešću i taj virus ih na žalost pokosi. Zato treba bolje čuvati te osjetljivije. Jer oni mogu još živjeti, možda se i izliječiti, ali ne ako ih napadne i taj virus. Ili teško. Samo, ako svi budemo opet morali 'u mirovanje', kako ćemo preživjeti? Kako će se zarađivati i od čega živjeti? Zato treba pažljivo birati zabrane. Naš 'krizni štab' lako prepisuje, pa kad netko od velikih gradova još većih zemalja uvede neku zabranu, oni to pokažu kao super primjer i gledaju kako kod nas isto primijeniti, naravno na cijelu zemlju. Ne računaju pri tome da nam financijska slika nije ni slična. Njima, u štabu možda je, neće ostati bez posla, plaća redovno stiže i to dobra, a i rade ( sad sigurno više no obično ). Pa teško razumiju kada drugi stručnjaci koji prate financije i ekonomiju ( ne mislim na ministra, on to valjda još ne vidi ili zna gdje može još para navući za plaće u javnom sektoru) vide strašne probleme i krizu ako se ove „ preporuke“ i zabrane nastave. Bez proizvodnje nema života!
Donekle će nam se poljoprivreda i oporaviti i selo zbog otežanog uvoza ( sreća u nesreći) i brzog snalaženja oko ponude i potražnje na društvenim mrežama. Međutim, kod nas mnogi rade za, na pr. auto industrije u Francuskoj, Njemačkoj… A kome treba novi auto kad i ovaj stoji pred kućom? Kad ne prođe ni petinu km kao u normalno vrijeme ( pokazala je potražnja goriva ), znači ne kvari se toliko, ne troše dijelovi i doista ga ne treba mijenjati! Tada se smanjuje proizvodnja, a time i potreba za kooperantima, tvrtkama s kojima surađuju. Pa po cijelom svijetu tako. Tako je s garderobom ( iako se još ne damo, makar slažemo u ormare, za slučaj da negdje trebamo…a na internetu možemo svašta kupiti 😉), kozmetikom i sl. Manje se putuje, o turizmu da ne govorimo! Rekoše da je kod nas bilo oko 47% turista na spram lanjskog broja, a uzmite u obzir da je velika većina sad bila prijavljena, pa možete misliti koliko ih je bilo manje! Ugostitelji i druge uslužne djelatnosti samo zbrajaju gubitke. Nitko više nije pametan, što i kako. Ono što je do jučer bilo najsigurnije, najisplativije, sad je ništa. Mnogi se pitaju što raditi i kako opstati.
Najgore, još uvijek sve djeluje umjetno, nametnuta bolest i mjere. Brojevi jesu loši, pokazuju se lošiji i veća je smrtnost nego od gripe izgleda, ali za ovako rigorozne mjere…
Jedino ako oni znaju nešto što mi ne znamo. A i to može biti, naravno.
Zato se moramo boriti da živimo normalno. Već smo jednom proveli mjesece po podrumima, ukrali su nam godine mladosti! Godine lete i neće nam ih nitko vratiti. Ne želim; neću dopustiti da mi opet ukinu život! Ovaj vikend ćemo se zato pokušati maksimalno opustiti, a još jedan vikend, onaj s popustima planiramo još jedan izlet. Ignorirat ćemo mogućnost dobivanja virusa uz odgovorno ponašanje. Ne dajte se sputavati i ograničavati u onome što volite, ali se čuvajte. Može se. Mora se!
Dok kuhamo, sigurno nećemo pokupiti Coronu. Zato evo nešto novo!
Varivo s junetinom i mahunama
Ljetno i jesenje jelo, ništa posebno, ali fino. Jako volim mahune, ali kako ih baš ne vole svi ukućani, ne pravim često koliko bi možda htjela. Zato kad pravim, tad ih jedem bar dva dana!
SASTOJCI:
1 kg junetine za gulaš ( od plećke )
1 velika glavica crvenog luka
2 režnja češnjaka
ulje
crvena mljevena paprika
začin za juhu ili goveđi temeljac
sol i papar
lovorov list
2 mrkve
celera i peršinovog korijena po jedan, srednje veličine
1 kg mahuna ( svježih, smrznutih ili iz doze, tada onu veliku od 840 g )
Noklice:
1 jaje, malo soli i brašna da dobijete gusto tijesto, kad ga miješate kao da miješate omekšali maslac.
PRIPREMA:
Očistite i isjeckajte luk na sitne kockice. Zagrijte malo ulja u dubljoj posudi i pržite luk dok ne porumeni. Dodajte usitnjen češnjak i sitno isjeckano korjenasto povrće, malo pržite pa dodajte i meso koje ste oprali i izrezali na kockice 2-3 cm. Pržite na povrću miješajući, dok se pore ne zatvore. Pospite paprikom i začinom pa podlijte s toliko ključale vode ( temeljca) da ga pokrije, ubacite lovorov list. Kuhajte oko pola sata-sat pa dodajte svježe mahune. Mahune kuhajte oko 30 min. Tada dodajte noklice, malom žličicom. Cijelo vrijeme morate paziti da je dovoljno tekućine, tj. da je uvijek pokriveno tekućinom. Dolijevajte vrelom vodom. Po potrebi na kraju razmutite malo škrobnog brašna u hladnoj vodi ako je varivo prerijetko, pa ga dotjerajte na željenu gustoću. Jelo probajte, dodajte papar i sol po potrebi. Služite sa mileramom ili masnijim kiselim vrhnjem.
Bundevice s orasima i makom
Za cca 24 kom. Možete sve prepoloviti, možete praviti i manje. Naravno, ovo je recept s punjenjem, možete punjenje promijeniti, rogač, sir ( slatki), grožđice ili lješnjak. Mogu biti slatka prazna peciva. Marmelada ili nutela bi mogli curiti, tako da za njih nisam sigurna. Naravno, možete praviti i slanu verziju, pa praviti sa sirom ili šunkom. Varijacija je bezbroj, zato obavezno probajte!
SASTOJCI:
Kuhinjski konac- imate na svim odjelima sa posuđem i pomoćnim alatima za kuhinju
za tijesto:
1 kg brašna
150 g šećera
4 žumanjka ( ako imate domaća, bit će ovako žuta )
2,5 dl ulja
3 dl mlijeka
2 vanil šećera
42 g svježeg kvasca ( jedna kocka)
korica neprskanog limuna
za nadjev od oraha:
500 g mljevenih oraha ( to je za jako bogatu makovnjaču, možete staviti i manje, pa sve smanjite proporcionalno )
2 vrećice vanil šećera
250 g šećera
150 ml mlijeka
snijeg od 3 bjelanjka
Orahe, šećer prelijte ključalim mlijekom, pa lagano dodajte snijeg od bjelanjaka i polako umiješajte.
za nadjev od maka:
400 g mljevenog maka ( kao i za orahnjaču, možete smanjiti količinu nadjeva po želji )
200 g šećera
korica limuna po želji
snijeg od 2 bjelanjka
2 dl mlijeka
Mak, šećer i limunovu koricu dobro promiješajte, prelijte kipućim mlijekom pa promiješajte. Snijeg od bjelanjaka lagano umiješajte.
Za premaz:
1 jaje i malo mlijeka
Poslije:
2 žlice marmelade od marelice ili miješane
2 žlice šećera
Cca 50 ml vode
PRIPREMA:
S malo mlakog mlijeka i šećera u brašnu otopite kvasac. Kada se digne, dodajte ostale sastojke sobne temperature i ostatak mlakog mlijeka. Umijesite glatko tijesto i ostavite na toplo da naraste. Poslije ga podijelite na dvadeset četiri dijela i svaki razvaljajte ili rastanjite rukom, napunite nadjevom pa ga što bolje umotajte. Svaki uvežite špagom, labavo, tako da pri svakom okretu križate špagu i pomjerite za nekih 30°. Složite na lim obložen papirom i ostavite da se opet digne i udvostruči volumen. Budite strpljivi. Premažite umućenim jajetom i pecite oko 30 min na 175°c.
Kada su pečeni, presijecite špagu s gornje strane, pažljivo malim škaricama, odozdo izvlačite svaku polako. Ne bi trebalo biti problema. Zatim premažite vrućim preljevom koji ste napravili od marmelade, šećera i malo vode. Za peteljke nađite nešto slično, peteljke voća ili povrća, teško ćete naći tako male peteljke bundavica. Ja sam iskoristila grančice rajčice. Budite maštoviti.
Idealno je sad u jesen, kao i za Helloween.