Putovanja


Toskana

Negdje sam pročitala kako su putovanja, osim učenja, jedino što obogaćuje čovjeka i širi mu vidike, a uz to je i ugodno. Za nas koji volimo putovati, razlog više. Istina je i to su i dokazali. Stvari koje kupimo, nakon nekog vremena nam ne znače puno, nekada i ništa. A tko se ne sjeća prvog ljetovanja bez roditelja, maturalca, posjeta nekoj zemlji! Ne sjećamo se što smo tada nosili od odjeće već emocije  nekog doživljaja.

Za naše putovanje ovoga tjedna (primiče se već i kraju) "kriva" su naša djeca. Ljetos nam je bila jedna, pa možete i znati, 25. godišnjica braka i naša djeca su nam poklonila sedmodnevno putovanje Italijom! Znam da je svako ponosan na svoju djecu, pa malo je reći da sam i ja na svoju. Divni su mi uvijek, radost su i sad kad su odrasli, a i podrška. Kao najbolji prijatelji. Nekada trebaju savjet ili poneku kritiku, ali ovo dobro je njihova bit i to mi je neprocjenjivo.

Da ne pretjeram, malo i o putu. Znači, uplatili su nam smještaj s doručkom i to dva noćenja u Firenci, pa tri u Rimu i onda da ne vozimo sve u jednom komadu, noćenje u Veroni. Sve su nazvali i dogovorili najljepše sobe s pogledom i ispričali kojim je povodom. Naravno, razradila sam kompletan plan puta, a mi smo si još na početku dodali Milano i Torino.

U Torinu muž ima bratića, a u Milanu sam ja njemu za godišnjicu već ugovorila vožnju nekog ludog automobila na moto stazi jer on to obožava. Sad sam samo morala uskladiti termine, ali uspjela sam, tj. kćerka se i s tim dijelom pozabavila.
Tako da smo mi sada na jednom lijepom putovanju, a hoćemo li se vratiti… Šalim se, mislim da je Italija mjesto za godišnji i turističke obilaske, ali za život, ne znam baš…
Uglavnom, od idućeg tjedna ću vam pisati kako nam je bilo, a potkrijepit ću i s nekoliko sličica. Planiram probati puno njihovih jela, na neka se podsjetiti, neka nova isprobati i poslije- na strogu post kući!

A danas nešto što bi moglo biti baš talijansko, nešto što nikako da napravim i, evo, još nije kasno da i vi isprobate dok je sezona patlidžana.

Zamotuljci od patlidžana


SASTOJCI:

1 veći patlidžan

pečena paprika cca 50 g

1 režanj češnjaka

70g kremastog svježeg sira

6 listova slanine ili šunke, po želji, poplovite ih nožem

2 mozzarelle

maslinovo ulje,

sol i papar

origano

rajčice

PRIPREMA:

Operite patlidžan, po dužini nasijecite dosta tanko ( cca 12 kom) pa stavite u veću zdjelu s posoljenom hladnom vodom. Ako nemate pečenu papriku, a moj savjet je da ispečete ajvarki pa ih ogulite i sameljete i zamrznete u manjim vrećicama za različite namjene. Mogu i druge paprike također. Ako nemate a ne da vam se sad peći jednu, uzmite žlicu ajvara pa čak i sataraša, jer to neće ništa pokvariti samo još obogatiti okus. Znači mljevena paprika ili sitno sjeckana, kremasti sir, sol, Protisnite češnjak, origano i papar promiješajte da dobijete kremu. Patlidžan posušite i pecite na vrlo malo ulja. Upijaju kao spužve pa je bolje da samo malo stavite prije svake nove ture. Vadite na ubrus da popije masnoće ako ima viška. Prebacujte ih na drugi tanjir i odmah lagano posolite, popaprite i po želji pospite s malo origana. Isijecite mozzarellu na šnite, cca po šest od svake. Kada ste sve ispekli lagano namastite vatrostalnu posudu. Svaki patlidžan premažite s malo kreme, položite slaninu ili šunku pa stavite mozzarellu i sve urolajte. Pričvrstite čačkalicom da se ne otvore dok se peku.

Pecite na 180°c oko 10 min samo da se sir otopi. Servirajte na svježoj rajčici tanko rezanoj. Pospite origanom i ukrasite svježim ili bosiljkom ako imate. Poslužite uz fini kruh kao predjelo a može i kao glavno jelo.

Crumble od šljiva


Moderna šljivopita, malo dorađena po zapadnim standardima, ali još uvijek jednostavno spravljena poslastica sa šljivama, a možete je praviti i s drugim voćem, marelice, breskve, višnje, jabuke, kruške, dunje...



Crumble od šljiva

Jednostavno.
SASTOJCI:

250g brašna

125g maslaca

100g šećera

1 prstohvat soli

1 kg zrelih šljiva

cimet po želji

PRIPREMA:

Šljive operite i izvadite koštice, tako da ih polovite. Polovice stavljajte u maslacem lagano premazane keramičke kalupe, možete i u šire keramičke šalice ili na limu, svejedno. Ako su dobro zrele, ne treba ih šećeriti, ako su kisele ili nedovoljno zrele, tada ih malo pošećerite.

Brašno prosijati na radnu površinu, u sredini napraviti udubljenje. Po rubu rasporediti komadiće maslaca, u udubljenje staviti šećer i sol.

Sve sastojke s nožem ili lopaticom za torte grubo iskosati (spojiti) i zatim rukama dalje umijesiti u mrvice.

Mrvicama pospite šljive i pecite u zagrijanoj pećnici dok sok postane gust i mrvice ne porumene. Na oko 175°c do 30 min. Služite toplo ili hladno, sa tučenim slatkim vrhnjem, bez šećera, ili probajte sa masnim kiselim vrhnjem, najbolje domaćim i to toplo!!!