“Kraj toplinskog vala… Promjena vremena koju meteorolozi najavljuju već danima, u subotu je zahvatila Slavoniju, a … stiže i do drugih dijelova Hrvatske. DHMZ je građane upozorio da prate upozorenja.”, čitali smo jučer i prekjučer na portalima. Tako ponovo mediji su bili zaokupirani s novim velikim olujama (https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/nevrijeme-pogodilo-vis-i-split-tuca-u-zagorju-radar-pokazuje-da-najgore-tek-dolazi-dhmz-pratite-upozorenja-15493254)...

Nešto se čudno događa u području zaštite okoliša. Čini se sve manje se govori, tako i stručnim krugovima, ali i u medijima o najvažnijim stvarima, nego se nastoji  izazvati što veći publicitet i što šire praćenje vijesti…

Baš zato sam pokušao u mom posljednjem članku, komentarima uz članak dat uvid u jedno drugo drugačije razmišljanje (http://www.sbperiskop.net/objave/toplinski-val-i-prizemni-ozon-prijete-brodanima-ali-i-sire), pa i prikazati praćenje situacije u Slavonskom Brodu na određen, drugačiji način.

Kako je iz toga svega vidljivo, taj spomenuti toplinski val je trajao nešto više od šest dana i temperatura u Slavonskom Brodu brzo se popela iznad 35 stupnjeva C, pa često se mjerila i 38, a i 39 stupnjeva C.

No, kako sam već u članku naveo, svjedoci smo bili da u nekim većim gradovima u kopnenom dijelu Hrvatske i na Jadranu, tako i u Slavonskom Brodu, kako toplinski val ne ide sam i za vrijeme toplinskog vala neki čimbenici, prvenstveno industrija i to kemijska, pa promet imaju jako veliki i to negativni utjecaj na onečišćenje u zraku.

Koncentracija ozona zbog velikog utjecaja UV zračenja i velike koncentracije raznih prekursora iz emisije onečišćenja iz brodskih industrija, ali i iz prometa u posljednjih šest- sedam dana ponovo je narasla.

Više puta su mjerene koncentracije ozona oko i iznad 150 µg/m3, a skoro svaki dan kontinuirano 5 - 6 sati mjerene su koncentracije ozona iznad 140 µg/m3, pa 17. kolovoza i od 174,9 i 176 µg/m3, što je tik uz upozoravajuće razine za ozon (180 μg/m3). Tako su ‘mjereni’ osmosatni prosjeci koncentracije ozona od  visokih 140 µg/m3, pa i od 161,7 µg/m3, što je puno veće od granične/ciljne vrijednosti od 120 µg/m3 (https://iszz.azo.hr/iskzl/podatak.htm?pid=165)!!!

Inače u Slavonskom Brodu za 6 dana toplinskog vala, svih 6 dana je osmosatni prosjek koncentracije ozona bio je daleko iznad ciljne vrijednosti od 120 µg/m3! Tako to već 22 puta ovog ljeta (prilog). S tim da po Uredbi ciljna vrijednost ne bi smjela bit prekoračena više od 25 dana u kalendarskoj godini (usrednjeno na 3 godine)!

To znači, nedostaju samo tri (3) dana s osmosatnim prosjekom koncentracije ozona iznad ciljne vrijednosti od 120 µg/m3 da bi DHMZ i (možda) Povjerenstvo za praćenje kvalitete zraka verificiraju zatečeno stanje u Slavonskom Brodu. U što mi u Eko-Integralu duboko sumnjamo, to najviše zbog dosadašnjih postupaka DHMZ-a u sličnim situacijama. O čemu sam više puta ‘zborio’ na SBPeriskopu. 

Možda vezano za to dovoljno da ponovim jedan komentar na moj posljednji članak kojeg potpuno prihvaćam:

“Iz ovog članka, kao i iz mnogo drugih sa stranice Periskopa, mogu se isčitati krivci za brodski onečišćeni zrak. Mislim tu prvenstveno na one koji su odgovorni i imaju zadaću da sprečavaju onečišćenje, a ne one koji to stvaraju. No oni to ne čine, makar imaju jake alate u rukama.

To je kao prvi: Ministarstvo zaštite okoliša, neovisno da u posljednjih 5 - 6 godina bar četiri puta je to Ministarstvo svoje ime promijenilo, Ministarstvo zajedno s Povjerenstvom za praćenje kvalitete zraka u Slavonskom Brodu, pa DHMZ (Državni hidrometeorološki zavod) koji uporno administrira podatke i ‘pomalo’ skriva istinu o brodskom zraku i to tako od ‘pamtivijeka’!

Treći je Grad Slavonski Brod, na čelu s gradonačelnikom, Gradskom upravom, ali i Gradskim vijećem!!!  Svi oni kreiraju i provode neku čudnu politiku, gdje uopće ne mare na velika onečišćenja brodskog zraka. Najočitiji primjer je izgradnja kompostane na Vijušu… ” Kompostana u ovakvim uvjetima?

Ako je riječ o DHMZ-u, zaista mora se priznati da previše se nakupilo to administriranje s njihove strane,  umjesto da se malo prorade u stvarnim problemima vezano za onečišćeni brodski zraka. Da, “spletom okolnosti još uvijek je Slavonski Brod na prvom (1.) mjestu od 375 gradova Europske unije po prosječnoj dvogodišnjoj (2021. i 2022.) koncentraciji lebdećih čestica PM2.5, od 28 µg/m3 (https://www.eea.europa.eu/themes/air/urban-air-quality/european-city-air-quality-viewer)! NEVIĐENO!!!”.