Ovih dana na svim medijima najaktualnija ‘domaća’ tema je toplinski val koji je ovog ljeta već treći, možda i četvrti put stigao do nas. Tako i brodski portali uzorno informiraju, ali i upozoravaju Brođane da “Slavonski Brod se suočava s novim toplinskim valom…. Prema najnovijim podacima Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ), građani Slavonskog Broda mogu očekivati izrazito visoke temperature…”.
Navedene su i preporuke koje smo ovog ljeta zaista više puta slušali: “Kako bi se izbjegle potencijalne zdravstvene komplikacije, iz DHMZ-a i nadležnih zdravstvenih institucija preporučuju unos dovoljnih količina tekućine, izbjegavanje teških fizičkih aktivnosti na otvorenom te nošenje lagane i svijetle odjeće. Također, važno je skloniti se u klimatizirane prostore...” (https://www.035portal.hr/vijest/zivot/clanak-32500).
Zaista, toplinski val je tu, temperatura u Brodu prekjučer i jučer se popela iznad 35 stupnjeva C, a ovih dana očekuje se i 37, možda i 38 stupnjeva C.
No svjedoci smo, bar tako je u Brodu, ali i u nekim većim gradovima u kopnenom dijelu Hrvatske i na Jadranu da toplinski val ne ide sam… Da, za vrijeme toplinskog vala neki čimbenici, prvenstveno industrija i to kemijska, pa promet veliki i to negativni utjecaj imaju na onečišćenje u zraku.
Tako, na žalost, ovih ljetnih dana situacija i s brodskim zrakom nije baš najpovoljnija. Slobodno možemo reći da se i ljeti nastavljaju zabrinjavajuća onečišćenja brodskog zraka. Koncentracija ozona zbog utjecaja UV zračenja i velike koncentracije raznih prekursora iz emisije onečišćenja iz brodskih industrija, ali i iz prometa i ove godine, a posebno posljednjih desetak dana intenzivno raste, a očekivati da će se to nastavljati za vrijeme novog toplinskog vala! Tako u kolovozu više puta su mjerene koncentracije ozona oko i iznad 150 µg/m3!!! Tako je ‘mjeren’ osmosatni prosjek koncentracije ozona od visokih 144 µg/m3, što je puno veće od granične vrijednosti (120 µg/m3)!!!
Uz sve to samo jedna opaska: prije nekoliko godina u Slavonskom Brodu u godinu dana 42 puta je osmosatni prosjek koncentracije ozona bila iznad 120 µg/m3 i tako bili su ispunjeni uvjeti da brodski zrak bude proglašen onečišćenom obzirom na prizemni ozon! No određenim neuvjerljivim ‘aktivnostima’ DHMZ-a, a o tome smo tada puno pisali na SBPeriskopu, takozvanom validacijom podataka(?) broj osmosatnih prosjeka koncentracija svelo se na 19!
Inače ozon (O3) je otrovan plin blijedo plave boje, vrlo snažno oksidacijsko sredstvo, neugodna mirisa na varikinu. U velikim koncentracijama je vrlo nestabilan. Nastaje u prirodi pod djelovanjem UV zračenja koje dolazi sa Sunca. Pod tim djelovanjem, molekula kisika (O2) koja je stabilna uzima još jedan atom kisika (O) i nastaje ozon (O3). Kako je ozon nestabilan, on se vraća u prvobitno stanje i otpušta atom kisika koji je u prvom trenutku nevezan i na tom se i zasniva vrlo snažno oksidacijsko djelovanje. U atmosferi se nalazi ozonski sloj koji je, zbog već spomenutog, uvijek u ravnoteži; koliko se ozona raspadne, toliko ga se opet stvori.
Za razliku od ozona u ozonskom omotaču, koji je neophodan za život na Zemlji, kako smo više puta pisali na ovim stranicama ozon pri tlu je nepoželjan. Prizemni ozon u manjim količinama iritira očnu sluznicu, grlo, nos i dišne putove. Izloženost ozonu rezultira negativnim učincima na ljudsko zdravlje kao što su: astma, bronhitis, srčani udar i drugi srčani i plućni problemi.
Prema Uredbi o graničnim vrijednostima onečišćujućih tvari u zraku, definirana je najviša dnevna osmosatna srednja vrijednost (prosjek) ozona proračunata iz satnih mjerenih koncentracija ozona, a kako smo već naznačili, ona je maksimalno može biti: 120 μg/m3. Posebno se definira i upozoravajuća razina za ozon, a ona je za jednosatnu koncentraciju 180 μg/m3, a kritična razina je 240 μg/m3.
Zato Brođani, pored visoke temperature pripazite i na visoke koncentracije ozona! Posebno treba uzeti na znanje da onečišćeni zrak predstavlja veliki rizik za ljudsko zdravlje, a posebno za najosjetljivije dijelove populacije, kao što su djeca, stariji ljudi i osobe s alergijama i kroničnim bolestima.