Rujan je, polako dolazi jesen, pisao sam prije tjedan dana na stranicama ovog cijenjenog portala. Zaista, izgleda polako, ali sigurno dolazi jesen, više nam ne prijete toplinski valovi, a prije par dana i to dvije večeri za redom, poslije mjesec, mjesec i pol dna velike suše, evo pala i nešto kiše. Valjda tri pol litre na kvadratni metar! Tako, protutnjilo jedno zaista teško razdoblje, ne samo za nas ljude, nego za cijeli živi svijet… 

Sve više pokazatelja da brodski zrak je onečišćen prizemnim ozonom!

Nažalost, o kontinuiranom toplinskom valu u Slavoniji, ali i o alarmantnom prekoračenju prizemnog ozona većinom svi stručnjaci šute. Pitanje je, dokle?

Temperature su išle preko 30 Celzijevih stupnjeva više od mjesec dana… Kukuruz, šećerna repa, soja, suncokret, krumpir i vinova loza pretrpjele su ove sezone najveću štetu. Zbog ekstremnih vremenskih uvjeta ovog ljeta, prinosi bi tih proizvoda mogli biti manji od 30 do 70 posto…

Cijelu priču - da su suša i nestablno vrijeme uzrokovano klimatskim promjenama pogodile istočnu Slavoniju, gdje je najviše domaće poljoprivredne proizvodnje, i tamo desetkovale prinose - pokrenuo je dekan zagrebačkog Agronomskog fakulteta Ivica Kisić…” - pisalo je nekidan u Jutarnjem listu (https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/u-hrvatskoj-je-na-pomolu-katastrofa-ciji-se-razmjeri-tek-probijaju-u-javnost-cijene-sigurno-idu-gore-posljedice-su-biblijske-15499391 ). 

U međuvremenu, u petak (06. rujna), u Slavonskom Brodu, suprotno najavama meteorologa i očekivanjima kojeg su te najave stvorile, ponovo su desetak sati kontinuirano mjerene povišene satna koncentracija ozona. Tako, ponovo je najveći osmosatni prosjek koncentracije ozona i to 36. put ove godine bio iznad ciljne vrijednosti od 120 µg/m3!!!

No posebno je zabrinjavajuće da od 13. kolovoza do petka (06.09.), u tih 25 dana, samo 5 dana nije, a dvadeset (20) dana je najveći osmosatni prosjek koncentracije ozona bio iznad ciljne vrijednosti (prilog)!!! Kako sam još ranije zapazio, tako nešto vjerujem da nigdje i nikada nisu zabilježili u DHMZ-u. Ipak u svemu tome se šuti.

Ponovo se vraćam na pismo kojeg smo u Eko-Integralu zaprimili iz Kabinetu Glavnog ravnatelja, Ivana Güttlera, gdje piše; “Što se tiče prekoračenja ciljne najviše dnevne osmosatne srednje vrijednosti koncentracija ozona od 120 µg/m3 u Slavonskom Brodu…, ističemo da se radi o satnim izvornim podacima koji moraju proći proces provjere i validacije podataka početkom 2025. godine. Nakon toga će se moći odrediti kategorija kvalitete zraka u odnosu  na navedenu onečišćujuću tvar. “   

Da, umjesto da u DHMZ-u pogledaju podatke koji ukazuju na alarmantno stanje, gdje ti izvorni podaci ipak do jednog nivoa istinito prikazuju stvarno stanje, što Brođani stvarno i osjete i osjećaju, o čemu sam već i pisao, oni iz DHMZ-a nude validirane podatke (na kraju godine, ili možda još za koji mjesec, možda tek u travnju iduće godine), kao napr. u 2021. godini. Tada nakon validacije u Slavonskom Brodu s 26 prekoračenja došlo je do famozne ‘nula’ (0) dana s prekoračenjem osmosatnog prosjeka ozona iznad ciljne vrijednosti od 120 µg/m3!!! Rekli bi Brođani: ČAROBNJACI iz DHMZ-a!  

Nakon objave Europskog gradskog preglednika kvalitete zraka

Kako sam još ranije pisao,  21. kolovoza 2024.god. Europske agencije za okoliš (EEA) objavila novu kartu o kvaliteti zraka u Europskoj uniji. Slavonski Brod je na toj karti i ove godine na prvom (1.) mjestu od 372 grada u Europskoj uniji, po prosječnoj dvogodišnjoj (2022. i 2023.) koncentraciji lebdećih čestica PM2.5 (prilog)! Prije tri godine Slavonski Brod je bio na 3. mjestu, pretprošle godine na 6., dok prošle godine isto na neslavnom prvom mjestu (1.), pa onda i ove godine ponovo naprvom mjestu (1.)!!! Katastrofa!

U Eko-integralu prije nekoliko dana smo zaprimili odgovor iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Službe za odnose s javnošću i protokol, (vjerojatno) umjesto Ministrice zaštite okoliša i zelene tranzicije, Marije Vučković, povodom te nove karte o kvaliteti zraka u Europskoj uniji.

Na žalost, kao i više puta ranije i ovaj put su se predstavnici Ministarstva, to nakon 16 godina kontinuiranog onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu iskazali s visokom ‘dozom administriranja’ i velikim pričama o beskorisnim, pa pomalo i neažurnim planovima i protokolima. Tako u pismu piše:

“... u slučaju prekoračenja graničnih vrijednosti onečišćujućih tvari u zraku prema Zakonu o zaštiti zraka jedinica lokalne samouprave, u ovom slučaju Grad Slavonski Brod (Upravni odjel za graditeljstvo, prostorno uređenje i zaštitu okoliša), ima obvezu donošenja Akcijskog plana za poboljšanje kvalitete zraka kako bi se u što kraćem roku osiguralo postizanje graničnih vrijednosti.

Grad Slavonski Brod je u prosincu 2022. usvojio svoj drugi Akcijski plan za poboljšanje kvalitete zraka, dostupan na linku: https://iszz.azo.hr/iskzl/datoteka?id=138124

Napominjemo i kako je nadležno ministarstvo (sada Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije) sa svojim stručnim službama kontinuirano na raspolaganju za svu pomoć jedinicama lokalne samouprave kako bi što efikasnije upravljale i riješile probleme koje pojedine od njih imaju u sektoru zaštite zraka i klime…”.

Vjerojatno, sva ta pomoć jedinici lokalne samouprave u Slavonskom Brodu je ovih 16 godina bila jako obimna, a naročito u posljednje dvije godine kada je Slavonski Brod bio i još je na neslavnom prvom mjestu! To polako primjećuju i naši mediji, pa više sljedeći naslov s odgovorno.hr nije jedini u medijskom prostoru: “Europska agencija za okoliš: Slavonski Brod i dalje ima najlošiju kvalitetu zraka u Europi” (https://odgovorno.hr/europska-agencija-za-okolis-slavonski-brod-i-dalje-ima-najlosiju-kvalitetu-zraka-u-europi/)!

Je li na pomolu povoljno rješenje o kompostani u Slavonskom Brodu? 

Još prije tri mjeseca kada sam pisao o sastanku (6. lipnja 2024. g.) zabrinutih građana s područja Mjesnog odbora Josip Juraj Strossmayer, ali i drugih dijelova grada Slavonskog Broda, zbog najavljene izgradnje kompostane, pretovarne stanice, sortirnice otpada i nove kazete za odlaganje azbesta na Vijušu, podvukao sam neke činjenice:

U Projektu za odlagalište otpada na Vijušu Grada Slavonskog Broda i TD Komunalca d.o.o.. “nigdje nije navedena studija izvodljivosti, održivosti i utjecaja na okoliš i na zdravlje Brođana! Također i to, jel postoji Nadzorni organ projekta? Jel’ netko pitao ekologe koliko daleko se može i mora takav objekat graditi od Centra Grada, a i od ostalih naseljenih mjesta u Gradu, ali i šire? I sve to bez javne rasprave!!!”.

Evo poslije tri mjeseca, “... napokon je stigao odgovor iz Ministarstva zaštite okoliša koje je ipak ponudilo alternativu samovolji slavonskobrodske Gradske uprave… Naime, Ministarstvo … izdalo je Odluku o upućivanju na javnu raspravu Stručne podloge za izmjene uvjeta okolišne dozvole za odlagalište otpada "Vijuš-jug", piše 053portal.hr (https://www.035portal.hr/vijest/politika/clanak-32715).

Javna rasprava je u Slavonskom Brodu započela u petak (06. rujna). Ta rasprava, koju organizira Upravni odjel za graditeljstvo, infrastrukturu i zaštitu okoliša Brodsko-posavske županije, trajat će do 7. listopada 2024. godine…

Javna rasprava je otvorena za sve građane i zainteresirane strane, koji će imati priliku iznijeti svoje prijedloge i primjedbe, te postaviti pitanja na javnom izlaganju zakazanom za 1. listopada 2024. godine u 11 sati. Izlaganje će se održati u velikoj vijećnici Brodsko-posavske županije, a na njemu će sudjelovati predstavnici operatera i stručnjaci zaduženi za izradu Stručne podloge.

Uz sve to građani mogu i svakog radnog dana od 8 do 14 sati, u prostorijama Grada Slavonskog Broda (Vukovarska 1) pregledati Stručnu podlogu i upisati svoje mišljenje u knjigu primjedbi. Osim toga, mišljenja i prijedlozi mogu se slati i poštom na adresu Upravnog odjela za graditeljstvo, infrastrukturu i zaštitu okoliša Brodsko-posavske županije.. Vidi opširnije:

https://www.bpz.hr/obavijesti/javna-rasprava-u-postupku-izmjene-i-dopune-uvjeta-okoli%C5%A1ne-dozvole-za-postoje%C4%87e-postrojenje-odlagali%C5%A1te-otpada-%E2%80%9Eviju%C5%A1-jug%E2%80%9C,-operatera-td-komunalac-d-o-o-,-slavonski-brod.

 

 

.