Izvješće o radu gradonačelnika Mirka Duspare za razdoblje srpanj-prosinac 2014. godine potpuno je neprihvatljivo. Prema Statutu Grada i Poslovniku Gradskog vijeća gradonačelnik je bio dužan podnijeti izvješće najkasnije do 31. ožujka tekuće godine. Gradonačelnik je podnio izvješće s punih mjesec dana zakašnjenja čime je pokazao da ne poštuje Statut Grada, Poslovnik Gradskog vijeća pa ni samo Gradsko vijeće. Zašto predsjednik Gradskog vijeća nije na ovo reagirao?

Sadržaj tragikomično kratkog gradonačelnikovog izvješća o radu upravo je neozbiljan i skandalozan. Gradonačelnik si pripisuje zasluge za realizaciju državnih ulaganja u brodsku prometnu infrastrukturu, a istovremeno odbacuje osobnu odgovornost za sve ono što zakonom nije striktno propisano u poslove iz njegovog djelokruga rada. Gradonačelnik se hvali nagradama za transparentnost, a istovremeno se od građana skrivaju izvješća s Kolegija gradonačelnika. U proteklih deset mjeseci na službenim web stranicama grada objavljena su samo dva izvješća o održanim Kolegijima gradonačelnika.

U gradonačelnikovom izvješću uopće se ne spominju: održani Kolegiji, radni sastanci, usvojene odluke, zaključci i prijedlozi općih akata, protokolarne aktivnosti i službena putovanja, rad gradskih upravnih odjela, stanje gradskih financija i obveze grada po kreditnim zaduženjima, prijem građana i suradnja s mjesnim odborima, izrada prostornih planova, uklanjanje gradskih rugla, neizvršavanje i selektivna primjena Odluke o komunalnom redu, prihodi i utrošak sredstava od spomeničke rente, katastrofalni rezultati poslovanja brodskih poduzetnika u 2013. godini i nastavak gašenja radnih mjesta, sudbina dragocjenog zemljišta u Svačićevoj ulici darovanog MUP-u za izgradnju zgrade policijske uprave, dug MORH-u u iznosu od 8.200 000 kuna za zemljište na kojem je sagrađena Billa, dug prema državnom proračunu za pripadajući dio prihoda od prodaje stanova na kojima je postojalo stanarsko pravo, a koji je koncem 2013. godine iznosio 15.475.431,00 kn, gradski sudski sporovi u kojima grad skupo plaća usluge privatnih odvjetničkih ureda, rad gradske razvojne agencije, a nema ni riječi o prostornim problemima brodskih kulturnih ustanova. Iz ovog izvješća o radu vidljivo je da gradonačelnik u spomenutom razdoblju ništa nije poduzeo na rješavanju glavnih brodskih problema. Javno pozivamo gradonačelnika da odgovori na glavna i ključna pitanja za Brod i Brođane?

1. Što su poduzeli na rješavanju problema zagađenja zraka iz rafinerije u Bosanskom Brodu?

2. Što su poduzeli na deblokiranju Croduxovog projekta izgradnje Termoelektrane i tvornice bioetanola i zašto sve do danas nisu organizirali sastanak s predstavnicima Croduxa i Vlade RH?

3. Što su poduzeli na lobiranju za financiranje izgradnje Luke Brod novcem iz državnog proračuna i na lobiranju za ubrzanu izgradnju istočne vezne ceste?

4. U kojoj je fazi provedba Strategije gospodarskog razvoja grada, turističkog Master plana, njegovog predizbornog programa i koalicijskog sporazuma sa SDP-om?

5. Zašto ništa ne ulaže u gospodarstvo i koje su aktivnosti poduzeli na traženju i privlačenju investitora u Hrvatskoj i inozemstvu?

6. Što su poduzeli na deblokiranju poduzetničke zone Bjeliš-zapad u sporu sa stečajnim upraviteljem Jasinja d.d. u stečaju i zašto se zona ne gradi dalje? Zašto javnosti ne objasne u čemu je problem?

7. Zašto ne organiziraju sastanke s brodskim poduzetnicima na kojima bi se raspravljalo o njihovim problemima i načinima na koje im grad može pomoći?

8. Zašto pasivno promatraju kako Đuro Đaković Holding propada i kakvo je mišljenje Grada Slavonskog Broda o usvojenoj Strategiji, programu restrukturiranja i financijskom planu Đuro Đaković Holdinga za period 2015. - 2019.?

9. U kojoj je fazi izrada projektne dokumentacije za kandidiranje obnove Tvrđave prema strukturnim fondovima Europske unije i zašto više uopće ne spominju ovaj projekt?

10. Koje gradske kapitalne projekte planiraju kandidirati za financiranje iz fondova Europske unije i što je dosad napravljeno na izradi projektne dokumentacije?

11. Što su poduzeli da zaustave iseljavanje Brođana i na stvaranju uvjeta za ostanak mladih?

12. Zašto još uvijek nije izvršeno darovanje državnog zemljišta Gradu Slavonskom Brodu za izgradnju Poduzetničke zone na Jelasu i što su dosad poduzeli po ovom pitanju?

13. U kojoj je fazi spor Grada Slavonskog Broda sa Slavonijom DI d.o.o. oko vlasništva nad najdragocjenijim gradskim zemljištem na Vijušu površine oko 140 ha procijenjenim na 12 milijuna eura i zašto se za ovo zemljište ne bori kao za gradska zemljišta u sporu s Novogradnjom?

14. Zašto ne rješava glavne brodske probleme?

Slavonski Brod propada, velika većina mladih odlazi iz Broda, a u gradu trenutno nema ni jednog privatnog ulaganja vrijednog spomena. Mladi i nezaposleni nemaju se čemu nadati. Gradom se upravlja stihijski i bez ikakvog plana. Brod kao da nama gradonačelnika jer glavne brodske probleme nitko ne rješava. Gradonačelnik svojim nemarom pokazuje da mu nije stalo do Broda i Brođana. Gradonačelnikovo izvješće o radu može se ocijeniti samo kao izvješće o neradu.

Krajnje je vrijeme da oporbeni gradski vijećnici iskoriste svoje ovlasti i da pokrenu sazivanje izvanredne tematske sjednice Gradskog vijeća na kojoj bi prisilili gradonačelnika na raspravu o glavnim problemima Slavonskog Broda.

Izvor: Slavica Lemaić, koordinatorica Nacionalnog foruma za grad Slavonski Brod i Brodsko-posavsku županiju