FOTO: Xinhua
Pet članica organizacije BRICS - Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika - jučer su potpisale ugovor o pokretanju BRICS razvojne banke, dugoočekivanog projekta za kojeg se tvrdi da bi trebao biti protuteža Zapadnim financijskim institucijama, ali i američkom dolaru.
Nova banka, od 100 milijardi USD, davati će novac za razvojne projekte i izgradnju infrastrukture u članicama BRICS bloka. U nadzornom odboru BRICS razvojne banke biti će ministri financija ili guverneri središnjih banaka država članica.
Tijekom jučerašnjeg dana BRICS banka pokrenuta je u glavnom gradu Brazila nakon što su potpis na dokument stavili ministri financija zemalja članica. Ovoj prigodi prisustvovali su svi lideri članica: brazilska predsjednica Dilma Rousseff, ruski predsjednik Vladimir Putin, indijski premijer Narenda Modi, kineski predsjednik Xi Jinping i predsjednik Južnoafričke Republike, Jacob Zuma.
Svaka od zemalja članica dati će jednako dio u formiranju temeljnog kapitala od 50 milijardi USD, s ciljem podizanja tog iznosa na 100 milijardi USD. Kako se i ranije spekuliralo, sjedište BRICS banke biti će Šangaj u Kini, a Indija će predsjedati institucijom u prvoj godini.
Ovim potezom dvije globalne dominantne financijske institucije - MMF i Svjetska Banka - dobile su konkretnu konkurenciju. Pojedini izvori prenose kako je pokretanje BRICS banke prvi korak u "rušenju dominacije američkog dolara u globalnoj trgovini". Naime, MMF i Svjetska Banka su globalne financijske institucije sa sjedištem u SAD-u, prema mnogima radi se o dvije ključne institucije američke globalne moći.
Ukupne rezerve BRICS članica (uključujući i zlatne rezerve) u komparaciji sa SAD-omFormiranje BRICS banke svakako je najveći udarac ovim monopolističkim financijskim institucijama još od Bretton Woods konferencije kada je stvoren MMF 1944.Iz BRICS-a poručuju kako bi u budućnosti dodatne zemlje mogle postati članice bloka - kao potencijalni kandidati spominju se Meksiko, Indonezija i Argentina.
Blok BRICS predstavlja 42% svjetske populacije i oko 20% do 30% svjetske ekonomije.
U budućnosti BRICS-u bi mogle pristupiti nove članice, kao ArgentinaPosve je jasno kako ovdje nije riječ samo o financijskoj instituciji, već i o formiranju bloka koji će politički djelovati kompaktnije. Političke konotacije BRICS bloka već su itekako vidljive - nijedna od članica BRICS-a nije se pridružila Zapadnim silama u kritiziranju Rusije zbog situacije u Ukrajini. Ovime Rusija pokazuje kako će biti nemoguće globalno je izolirati jer prijatelje ima među nadolazećim ekonomijama koje će formirati budućnost svijeta.
Opširnije o BRICS-u:
- BRICS i novi gospodarski poredak - protuteža sadašnjim centrima moći
- Analiza: BRICS institucije izvan dominacije SAD-a - priprema za veliki okršaj na globalnoj ekonomskoj pozornici
- Monopol na svjetskom tržištu kapitala odlazi u povijest: "BRICS Banka" kao alternativa MMF-u i Svjetskoj banci eliminirati će potrebu za korištenjem dolara ili eura u međunarodnim transakcijama
- Izbjegavanje nadzora Washingtona: strateški projekt BRICS - cable povezivat će članice BRICS-a i zemlje saveznice iz Pokreta Nesvrstanih
BRICS infografika (izvor: RT)
BRICS infografika (izvor: AFP)
Izvor: advance