Američki predsjednik Barack Obama je upozorio da će Kina će popuniti ekonomsku prazninu koja će se stvoriti ako se ne uspije uspostaviti Trans-pacifički sporazum o slobodnoj trgovini (TPP). Osim toga, Obama je "velikom pogreškom" nazvao anti-globalističke trendove u Sjedinjenim Državama, dolazili oni s pozicija ljevice ili desnice.

"Ako mi ne napišemo pravila, to će u toj regiji učiniti Kina. Ograničit će nam poslovanje i ugroziti američku poljoprivredu, a to će značiti gubitak radnih mjesta za Amerikance", rekao je Obama u intervjuu za The Wall Street Journal.

Američki predsjednik je također upozorio na rastuća anti-globalizacijska raspoloženja u Washingtonu.

"Jačanje i zalaganje anti-globalizacijskih elemenata na desnici i ljevici vidim kao veliku pogrešku", ustvrdio je Obama.

Američki predsjednik i njegov tim uporno rade kako bi Kongres odobrio TPP, trgovinski sporazum između 12 zemalja pacifičke regije.

TPP će ujedno biti i glavna tema razgovora Obame i japanskog državnog vrha, budući da će japanski premijer Shinzo Abe Bijelu kuću posjetiti ovoga tjedna.

Ovim je intervjuom američki predsjednik Barack Obama končano odstupio od uobičajene mantre "kako je TPP sporazum suverenih zemalja, koje će s gospodarstvom Sjedinjenih Država tvoriti prirodnu cjelinu, a sve u svrhu jačanja gospodarskog rasta i prosperiteta svih zemalja potpisnica sporazuma". Naime, otvoreno je priznao da je cilj Trans-pacifičkog sporazum o slobodnoj trgovini ograničavanje utjecaja Kine u azijsko-pacifičkoj regiji.

Naravno, i ovaj je put američki predsjednik što brže postizanje sporazuma pravdao "snažnom potrebom sigurnosti domaćeg sektora", a vješto je izbjegao prikriti vladine aktivnosti u samim pregovorima. Podaci o "sporazumima o slobodnoj trgovini i ulaganjima" (TPP i europska verzija: TTIP) su namjerno krivo prikazani jer radikalno krše upravo temeljna načela o slobodnoj trgovini i trgovini općenito, a brinu se isključivo o pravima ulagača i nikakva "radna mjesta Amerikanaca", o kojima govori Obama, ovdje nisu u pitanju.

Osim toga, o ovim se sporazumima redovito pregovara u tajnosti, a TPP se predstavlja kao jedini "jamac američke prisutnosti u azijsko-pacifičkoj regiji", naravno, uz brojnu američku flotu, proturaketni štit, podmornice s nuklearnim bojevim glavama i američke vojne baze koje su preplavile Pacifik.

Srećom, pregovori oko sporazuma TPP nisu više toliko tajni zahvaljujući WikiLeaksu, koji je objavio sadržaje pregovora između stotine korporativnih lobista i pravnika koji su pisali detaljne odredbe sporazuma.

"Američki trgovinski predstavnik je tijekom pregovora predstavljao korporativne interese , a ne interese američke javnosti. Vrlo je mala vjerojatnost da će budući pregovori služiti interesima običnih Amerikanaca, a još manje običnih građana u drugim zemljama koje uđu u sporazum", izjavio je ekonomist Joseph E. Stiglitz.

Korporativna sigurnost je sektor koji je konstantna briga politike State Departmenta, što i ne čudi s obzirom na prvorazrednu ulogu korporacija u oblikovanju američke vanjske politike.

Američki predsjednik je u intervjuu za The Wall Street Journal o sporazumu TPP i pacifičkoj regiji govorio kao da je riječ o "američkom dvorištu", te stoga "što prije treba postići dogovor, jer će to umjesto Amerike učiniti Kina". Barack Obama se nije osvrnuo na specifičnosti i probleme svih drugih zemalja koje sudjeluju u pregovorima i sam intervju govori kako ga i nije briga što će biti s drugim narodima, ali ni sa samima Amerikancima, jer je njegova osnovna zadaća ionako potkopati utjecaj kineskog i ruskog gospodarstva na globalnoj razini, što i jest jedina zadaća sporazuma TPP i TTIP.

Američkoj administraciji treba "odati priznanje" za trud i velike napore koje ulaže kako bi njihovi ambiciozni projekti o " slobodnoj trgovini" zaživjeli u svim segmentima, što podrazumijeva mnogo više od zone slobodne trgovine.

Međutim, kinesko vodstvo je jasno dalo do znanja kako TPP, ali i TTIP koji vrijedi za Europu, vidi kao instrumente kojima se želi ograničiti njihov utjecaj u svijetu.

Arvind Subramanian, ekonomist s Instituta Peterson, ranije je izjavio „kako će rušenjem trgovinskih barijera između Azije i Amerike kroz projekt "Trans-pacifičkog sporazuma o slobodnoj trgovini" kineske kompanije biti diskriminirane i nametanje tog sporazuma služi isključivo "zaustavljanju utjecaja Kine na globalnoj razini", što je sada konačno priznao i sam američki predsjednik.

altermainstreaminfo