Zapad je razvio ozbiljne autoritarne tikove. Naime, jučer su britanske vlasti uhitile posljednju u nizu aktivista i novinara koji se usude izustiti nešto protiv službenog establišmentskog narativa, Sarah Wilkinson.

“Policija je došla u njezinu kuću nešto prije 7.30 ujutro. Dvanaest njih ukupno, neki od njih u civilu iz protuterorističke policije. Rekli su da je uhićena zbog ‘sadržaja koji je objavila na internetu’. Njezinu su kuću pretresli i zaplijenili su sve njezine elektroničke uređaje”, javio je član obitelji Jack Wilkinson.

Kasnije je njena kćer izvijestila da joj je “majka bila ozlijeđena, uskraćeni su joj lijekovi i odobrena jamčevina ako ‘nikad’ ne koristi telefon/laptop”. Wilkinson je inače poznata po svojoj otvorenoj kritici tekućeg genocida u Gazi te je ranije ove godine sudjelovala u “Koaliciji Flotila slobode”, inicijativi koja je pokušala dostaviti humanitarnu pomoć unesrećenim Palestincima.

X photo

Novinari kao terorist

Uhićenje Wilkinson dolazi dva tjedna nakon što je sirijsko-britanski novinar Richard Medhurst priveden i ispitan prema Zakonu o terorizmu od strane britanske policije po njegovom dolasku u zračnu luku Heathrow, za navodno “izražavanje mišljenja ili uvjerenja koje podupire propisanu organizaciju”. Kontroverzni zakon kriminalizira svakoga tko “poziva podršku za zabranjenu organizaciju” ili “izražava mišljenje ili uvjerenje koje podržava” takvu grupu. Prekršitelji se mogu kazniti kaznom zatvora do 14 godina i novčanom kaznom.

“Vjerujem da sam prvi novinar koji je uhićen po ovoj odredbi Zakona o terorizmu. Osjećam da je ovo politički progon i da koči moju sposobnost da radim kao novinar”, objasnio je Medhurst. Novinar – koji je poznat po svom radu na suprotstavljanju američkim, britanskim i izraelskim ratnim zločinima na Bliskom istoku i po podršci Julianu Assangeu – je dometnuo: “Kritizirao sam Zakon o terorizmu prije nego što sam ušao u zrakoplov , a zatim je uhićen prema Zakonu o terorizmu nakon slijetanja. Ne možeš to izmisliti.”

“Ja sam proizvod diplomatske zajednice i odgojen sam da budem protiv rata. Oba moja roditelja dobila su Nobelovu nagradu za mir za svoj rad kao mirovnjaci Ujedinjenih naroda. Imali su golem utjecaj na moj svjetonazor i perspektivu te su mi usadili važnost diplomacije, međunarodnog prava i mira”, objasnio je Medhurst, dodavši kako su ga pretražili, stavili mu lisice na ruke i odvezli u postaju gdje su ga ponovno pretražili, uzeli mu otiske prstiju, fotografirali ga i smjestili u samicu. “Osjećao sam da je cijeli proces osmišljen kako bi me ponizio, zastrašio i dehumanizirao te me tretirao kao kriminalca, iako su morali znati moje pozadine i da sam novinar”, naveo je Medhurst.

“Opasni” istraživački rad

Pred godinu dana je na sličan način maltretiran i Kit Klarenberg, novinar koji, između ostalog, piše za The Greyzone, Cradle i MintPress. Šestorica protuterorističkih službenika u civilu privela su ga odmah po dolasku te odvela u prostoriju gdje je, zbog navodnog kršenja Zakona o borbi protiv terorizma, proveo više od pet sati pod ispitivanjem. Policija mu je zaplijenila elektroničke uređaje i SD kartice, uzela otiske prstiju, DNK briseve i intenzivno ga fotografirala, prijeteći mu uhićenjem ako ne bude surađivao.

Klarenbergovo ispitivanje očito je bilo reakcija na njegova istraživačka izvješća koja su razotkrivala britanske i američke obavještajne operacije. Primjerice, Klarenberg je pisao kako su torijevci prekršili Zakon o službenim tajnama kako bi iskoristili Brexit za postavljanje Borisa Johnsona za premijera. Također je stekao međunarodnu pažnju razotkrivajući britanske planove za bombardiranje Kerčkog mosta, kao i izvješćem o CIA-inom vrbovanju dvojice otmičara aviona 11. rujna, što je izazvalo veliku pozornost na društvenim mrežama.

U sobi za ispitivanje, Klarenberga su pitali koje putovnice ima kod sebe. “Činilo se da su iznenađeni što sam sa sobom imao samo britansku putovnicu”, prisjetio se. Policija ga je zatim ispitivala o tome posjeduje li stranu imovinu, koje je zemlje posjetio i zašto. Bio je prisiljen dati svoju adresu u Beogradu, otkriti koliko je platio stanarinu i bizarno, jesu li mu uključeni troškovi energije. Policajci su tada tražili da znaju zašto Klarenberg živi u Srbiji

Zanimaju ih veze s Rusijom

Zatim su se policijski ispitivači usredotočili na Klarenbergov rad s The Grayzone. “Pitali su me za koje sam publikacije pisao, a ja sam im rekao da sam pisao za mnoge … Njihovo ogromno, ako ne i isključivo, zanimanje bilo je za The Grayzone”, prisjetio se. Policajci su ispitivali Klarenberga o njegovim člancima, uključujući njegovo izvješće o CIA-inom regrutiranju potencijalnih otmičara aviona 11. rujna te propitkivali njegova razmišljanja o teorijama zavjere o 11. rujna.

Protuteroristički službenici zatim su postavili niz neutemeljenih pitanja vezanih uz Rusiju: ​​Ima li The Grayzone bilo kakav ugovor s ruskim Federalnim uredom za sigurnost (FSB) o objavljivanju hakiranih materijala? Je li Klarenberg svjesno bio u kontaktu s nekim FSB-ovim operativcima? Je li u kontaktu sa sadašnjim ili bivšim osobljem ruskih državnih medija? Tko je vlasnik The Grayzone i sponzorira li ga Rusija?

Tijekom intervjua, protuteroristička policija agresivno je također ispitivala Klarenberga o njegovim političkim opredjeljenjima i uvjerenjima. Je li bio uključen u neke aktivističke akcije u Beogradu? Što je mislio o ruskoj vladi? Je li imao mišljenje o ruskom uhićenju Evana Gerskovicha iz Wall Street Journala?

Nepodobna i podrška Assangeu

Par mjeseci nakon toga je protuteroristička policija u zračnoj luci Glasgow privela je Craiga Murraya, novinara, zviždača i bivšeg britanskog diplomata, nakon njegova povratka s Islanda. Murray, poznati borac za ljudska prava, dolazio je iz Reykjavika gdje je sudjelovao na događaju palestinske solidarnosti i susreo se s predstavnicima kampanje za oslobađanje osnivača WikiLeaksa, Juliana Assangea.

Nakon što su mu obrađeni putni dokumenti, službenici su ga obavijestili da će biti zadržan zbog ispitivanja. U maloj prostoriji su ga ispitivali trojica neimenovanih britanskih protuterorističkih agenata, a policija je zaplijenila njegov telefon i prijenosno računalo. Murray je rekao da su ga policajci upozorili da će biti kazneno gonjen ako odbije odgovarati na pitanja, daje neistinite odgovore, namjerno skriva informacije ili ne otkriva šifre za svoje elektroničke uređaje. Tijekom ispitivanja, policajci su se fokusirali na njegova financijska pitanja, poput toga prima li novac za doprinos kampanji, plaća li ga WikiLeaks ili Assangeova obitelj.

Policija je također bila zainteresirana za sadržaj Murrayjevog osobnog bloga, tražeći informacije o pristupu i autorima objava. Murray je rekao da su pitanja o događaju palestinske solidarnosti bila zbunjujuća, uključujući i upit zašto je prisustvovao skupu. Službenici su također tražili detalje o sadržaju govora na događaju, za što Murray tvrdi da nije mogao odgovoriti zbog nepoznavanja islandskog jezika. Kada su ga pitali o mogućim budućim sudjelovanjima na sličnim događanjima u Britaniji, odgovorio je da je to vjerojatno.

Maltretiranje izraelskog povjesničara

Jedno od najčudnijih pitanja, prema Murrayu, bilo je kako će procijeniti hoće li dijeliti platformu s nekim,. Sumnja se da policija možda ima fotografije s nadzornih kamera koje povezuju Murraya s nekim koga smatraju teroristom, iako on nema pojma o kome se radi. Murray je također spomenuo da su mu računala ukradena u Njemačkoj krajem 2022. godine, što vjeruje da su možda izvršile sigurnosne službe, s obzirom na okolnosti krađe.

Nakon ispitivanja, Murray je pušten, ali mu nisu vraćeni telefon i laptop. Kaže da je naviknut na mogućnost da britanski i američki špijuni imaju pristup njegovim računalima.

No, ne guši se sloboda govora samo u Velikoj Britaniji. Tako je, u svibnju, istaknuti izraelski povjesničar Ilan Pappe, poznat po svojim izrazito anticionističkim stavovima, bio podvrgnut dvosatnom ispitivanju od strane FBI-a po dolasku u zračnu luku Detroit. Tijekom ispitivanja, američki sigurnosni dužnosnici snimali su sve njegovim telefonom.

Iscrpljen od leta

Sedamdesetogodišnji profesor je ispitivanje opisao kao “izvan ovog svijeta”, ističući da su ga agenti FBI-a pitali o njegovoj navodnoj podršci Hamasu i mišljenju o izraelskim akcijama u Gazi, posebno o pitanju genocida. “Pitali su me što mislim da je rješenje za ‘konflikt’ (ozbiljno, to su pitali!)”, napisao je Pappe.

Profesor je dodao da su ga agenti ispitivali o njegovim osobnim vezama, uključujući arapske i muslimanske prijatelje u Americi, detalje tih veza i prirodu interakcija. Pappe je odgovarao upućujući agente na svoja objavljena djela u nekim slučajevima, dok je u drugim situacijama odgovarao s “da” ili “ne”, navodeći iscrpljenost nakon dugog leta kao razlog za kratke odgovore.

Pappe je također primijetio da su agenti FBI-a obavili dug telefonski razgovor s neidentificiranom stranom, za koju pretpostavlja da bi mogla biti izraelski dužnosnik. Nakon toga, agenti su kopirali sadržaj njegovog telefona prije nego što su mu omogućili ulazak u zemlju.

 

Zabrana prijateljstva s Moskvom

Početkom kolovoza je pak FBI izvršio raciju u domu Scotta Rittera, bivšeg UN-ovog inspektora za oružje i kritičara američke vanjske politike, u sjevernom dijelu države New York. Ritter je izjavio da je nalog za pretres izdan zbog sumnji na moguća kršenja Zakona o registraciji stranih agenata. Bivši marinac Ritter je povezao pretres sa svojim javnim kritikama američke politike, posebno u vezi s Ukrajinom, te s njegovim zalaganjima za poboljšanje odnosa između SAD-a i Rusije. U nedavnom intervjuu, također je izrazio kritike prema Izraelu zbog njihovog tretmana Palestinaca, što bi također moglo biti povezano s istragom.

Koliko se Washingtonu ne sviđa promocija prijateljstva s Moskvom pokazuje i to što je Ritteru u lipnju bilo zabranjeno ući u avion za Rusiju. Tada su mu čak oduzeli putovnicu kako bi spriječili njegovo sudjelovanje na sanktpeterburškom međunarodnom ekonomskom forumu i tako omele njegove napore u borbi protiv rusofobije u Sjedinjenim Državama.

Ritter, koji se trebao ukrcati na let iz New Yorka za Istanbul, gdje bi dalje putovao u Rusiju, zaustavljen je od strane američkih dužnosnika i povučena mu je putovnica na temelju uputa Ministarstva vanjskih poslova. Ritter je tada naglasio da mu nisu pruženi jasni razlozi za ovu odluku, osim da je povezana s njegovim radom u vezi s Rusijom.

Amerika traži pirata

Prema njegovim riječima, Ritter je planirao tijekom svog posjeta Rusiji razgovarati s lokalnim stanovništvom o miru i alternativama trenutnoj politici koja, kako tvrdi, vodi prema potencijalnom nuklearnom sukobu. Najavio je  da će podnijeti službene zahtjeve za objašnjenje oduzimanja putovnice te je izrazio nadu da će mu putovnica biti vraćena prije planiranog sudjelovanja na samitu BRICS-a u Kazanu u listopadu 2024. godine.

“Ja sam američki građanin. Ja sam američki domoljub. Moja dužnost i odgovornosti leže u ovoj zemlji. Ako postoje problemi, oni se moraju riješiti. Ne rješavate ih bijegom. Popravljate ih ostajući i direktno suočavanje s problemima … Sviđa mi se Rusija. Volim Rusiju. To je prekrasno mjesto. I radujem se što ću često posjećivati ​​Rusiju i biti prijatelj s ruskim narodom. Ali bit ću prijatelj kao američki građanin i američki domoljub, Amerikanac”, naglasio je Amerikanac.

S uhićenjem se suočava i Kim Dotcom, internetski poduzetnik poznat po osnivanju platforme za hosting datoteka Megaupload. Naime, prije dva tjedna je objavljeno kako ga Novi Zeland planira – nakon 10 godina natezanja – izručiti u Sjedinjene Države, zbog optužbi za kršenje autorskih prava, pranje novca i reketiranje. Američke vlasti optužuju ga da je putem Megauploada omogućio masovnu distribuciju piratskih sadržaja, što je navodno uzrokovalo štetu veću od 500 milijuna dolara filmskim i glazbenim industrijama, dok je Dotcom ostvario nezakonitu zaradu od 175 milijuna dolara.

Youtube screenshot

I Australija u lovu na vještice

Rođeni Nijemac se na društvenim mrežama oglasio o ovoj odluci, kritizirajući američki pravosudni sustav i nazivajući izručenje nepravednim. Njegov pravni tim planira uložiti zahtjev za sudsku reviziju pred Visokim sudom Novog Zelanda, dok Dotcom ostaje u zemlji, i dalje izražavajući ljubav prema Novom Zelandu i najavljujući daljnje korake u svojoj obrani. Dotcom je prethodno uspio izbjeći izručenje koristeći različite pravne strategije, ali nedavna odluka Vrhovnog suda Novog Zelanda omogućila je njegovu deportaciju.

Dotcomovo izručenje u SAD moglo bi rezultirati dugotrajnom zatvorskom kaznom zbog težine optužbi koje se protiv njega vode, što bi označilo kraj jedne od najdužih pravnih bitki vezanih uz internetske tehnologije i autorska prava.

Aktivna je i Australija, gdje je novinarka Mary Kostakidis optužena za kršenje zakona o rasnoj diskriminaciji zbog njenih objava na društvenim mrežama. Tamo, naime, Alon Cassuto, izvršni direktor Cionističke federacije Australije, tvrdi da je Kostakidis dijelila “ekstremnu propagandu,” uključujući govor Hassana Nasrallahe, glavnog tajnika Hezbollaha, u kojem se koristila fraza “od rijeke do mora” koji, prema Cassutu, poziva na etničko čišćenje Židova u regiji između rijeke Jordan i Sredozemnog mora.

Progon se nastavlja

Kostakidis je odbacila optužbe, tvrdeći da je njena namjera bila informirati javnost o stavovima različitih strana, a ne promovirati nasilje. Na društvenim mrežama je optužila federaciju za pokušaj ušutkivanja i prikazivanja nje kao “negatora silovanja i holokausta.” Cassuto je također kritizirao Kostakidis zbog njenih tekstova u kojima dovodi u pitanje vjerodostojnost tvrdnji o masovnim silovanjima koje je navodno počinio Hamas 7. listopada, što je Kostakidis opisala kao “teorije zavjere,” pozivajući se na istragu UN-a koja, prema njenim riječima, nije pronašla dokaze o sustavnom seksualnom zlostavljanju.

Odvjetnici Cassuta zatražili su da Kostakidis prizna nezakonitost svojih postupaka i da se ispriča australskoj židovskoj zajednici, no ona još nije odgovorila na te zahtjeve.

A najnoviji slučaj je došao u srijedu, kada au službenici FBI-a priveli i ispitali Dannya Shawa, profesora latinoameričkih i karipskih studija te analitičar za međunarodne poslove. Naime, nakon što se vratio s Free Palestine Film Festivala u Londonu, agenti FBI-a tri su ga sata ispitivali o njegovom aktivizmu solidarnosti s Palestinom, zahtijevali da znaju imena njegovih kontakata i bilo koje organizacije s kojom je surađivao,te mu uskratili pravo na razgovor s odvjetnikom.

Joker “antisemit”

Kad je odbio odgovoriti na pitanja, rečeno mu je da neće biti pušten dok ne posluša njihove naredbe. Rekao je da su agenti zaplijenili njegov mobitel i računalo te postavili stotine pitanja o njegovom poslu i privatnom životu.

Inače, Shaw je dobio otkaz na John Jay College of Criminal Justice u travnju nakon koordinirane kampanje pritiska izraelskog lobija, u kojoj su komentari koje je dao na skupu protiv izraelskog genocida u Gazi iskrivljeni kako bi ga se lažno prikazalo kao antisemita.

A čitavu tekuću baladu o uvođenju orvelijanske diktature zabrane slobode govora na “slobodarskom” Zapadu je jučer zaokružio Scott Ritter, napisavši: “Kao i mnogi Amerikanci, imam europske korijene. Moji rođaci stigli su na obale Amerike iz Njemačke i Britanskog otočja. Spletom osobnih okolnosti (moj je otac bio stacioniran u Njemačkoj, gdje sam ja završio srednju školu) i profesionalnih prilika, imao sam priliku tijekom godina mnogo putovati Europom.

“Zapadne fašističke autokracije”

Moji obiteljski odmori također su bili eurocentrični. Čuda Londona, Pariza, Rima i drugih središta europske povijesti i kulture mamila su nas, a mi smo se vrlo rado odazvali pozivu. Također sam imao priliku putovati u Kanadu, Australiju i Novi Zeland u nekoliko navrata. Poput Sjedinjenih Država, ove nacije imaju anglo-europske korijene koji nas povezuju jezično i kulturno, sa zajedničkim načelima i vrijednostima koje naglašavaju individualne slobode.

Danas su ti principi i vrijednosti okrenuti sami sebi, pri čemu je sloboda—osobito sloboda govora—zamijenjena ugnjetavanjem od strane vlada koje više nalikuju fašističkim autokracijama nego predstavničkim demokracijama. Tekuće kazneno gonjenje američkih državljana zbog “zločina” korištenja njihovog prava na slobodu govora, u kombinaciji s uhićenjima Richarda Medhursta i Sarah Wilkinson u Ujedinjenom Kraljevstvu, kaznenim gonjenjem Mary Kostakidis u Australiji, tekućim izručenjem Kim Dotcom u New Yorku Zeland, uhićenje Pavela Durova u Francuskoj i tekući napori u Kanadi da se donese zakon koji kriminalizira slobodu govora, jasno pokazuju da ovih nekadašnjih bastiona slobode i demokracije više nema.

London i Pariz mi više nisu privlačne destinacije. Uz nekoliko iznimaka, to vrijedi za cijelu Europu. Isto vrijedi i za Ottawu, Sydney ili Auckland. Međutim, kad bolje razmislim, nisam tako tužan kao što sam mislio da ću biti. Putovao sam u Rusiju i naučio da postoji zemlja čuda puna iskustava koja tamo čekaju da budu otkrivena. Kina mami, kao i cijela Azija. Isto tako i Afrika i Južna Amerika. Ukratko, postoji cijeli svijet koji čeka da bude otkriven.

Twitter photo

“Zbogom, Europo. Zdravo, svijete!”

Naučio sam da se, kada se putuje, mora prilagoditi normama i vrijednostima mjesta i ljudi koji se posjećuju. Slobodu govora veći dio svijeta ne prihvaća s istim intenzitetom kao što je to slučaj u SAD-u, gdje građanima služi kao krajnje oruđe za pozivanje na odgovornost onih koje izaberu da ih predstavljaju na višim položajima. Sloboda govora je u samom srcu političkog sustava Amerike. Isto vrijedi i za one narode s kojima dijelimo zajednički jezik, povijest i kulturu.

Stalni napad na slobodu govora udaljio me od ovih mjesta. Ona su mi doista strana, a moje razočaranje njihovom mračnom preobrazbom umanjilo je privlačnost ovih zemalja koje su nekoć posjedovale u smislu željenih odredišta za odmor.

Umjesto toga, izabrat ću ostatak svijeta, posjećujući zemlje koje možda ne dijele moju kulturu i vrijednosti proizašle iz kulture, ali koje su ostale vjerne svojim kulturama i vrijednostima. Zbogom, Europo. Zdravo, svijete!

geopolitika