UVODNA NAPOMENA: Priopćenje laburista sbperiskop objavljuje u cijelosti.


                                                                                                                                                   Poštovani,

                                                                                                                                                      dana 9. 4. objavljen je poziv na SB Plusu :

Želite upravljati zajednicom, odgovorite na 10 pitanja


                                                                                                                                                  na koji su brodski laburisti odgovorili 11.4.2013.

 

Priznajemo, ponio nas je naizgled iskren i korektan poziv, jer znali smo da imamo dobre argumente. Htjeli smo  komentirati proračun u kojem ne znamo koliko je plaćeno za oglasnik, koliko za radijsku emisiju gradonačelnika, koliko je plaćen vatromet za dan grada ili koliko je  grad plaćao pojedini kružni tok, ili koliko Slavonski Brod ima stvarno zaposlenih. Naime, zahtijevali smo i zahtijevat ćemo da svaki proračunski trošak bude vidljiv,jer to nisu sredstva gradonačelnika ili gradskog vijeća nego naših sugrađana.

 

Pravo je g. Zovaka postaviti pitanja i ne objaviti pristigle odgovore, i mi mu ga ne želimo oteti , ali želimo upoznati građane da smo mu odgovore poslali 11.4.2013. i da nam se on uredno zahvalio i odgovorio da naši odgovori  ne zadovoljavaju kriterije, što s odgovorima , a što s dužinom teksta. Nadamo se da će čitatelji procijeniti kvalitetu odgovora na drugim portalima. 

Mi se i dalje nadamo korektnoj suradnji  sa sbplusom i dostavljat ćemo im redovno pozive i priopćenja, ali smo se sad, zbog neobjavljivanja odlučili poslati ovaj tekst i ostalim portalima.

U prilogu Vam šaljemo odgovore na pitanja.

Unaprijed zahvalni 

 

Brodski laburisti




  • Navedite tri projekta, akcije ili događaja, kojima ste posebno doprinijeli boljitku lokalne zajednice u kojoj ste kandidirani?


Kao što znate u političkom životu našeg grada postojimo dvije godine i nismo ni u gradskom vijeću ni u županijskoj skupštini, pa smo tako mogli samo predlagati rješenja raznih problema u gradu, ali je velika većina naših prijedloga odbačena od strane gradonačelnika iako ima i prihvaćenih prijedloga.

Odradili smo velik broj aktivnosti, terenskih akcija, susreta s građanima, presica, seminara i edukacija, peticija i priopćenja a navest ćemo samo neke najinteresantnije:

- Skupljali smo potpise peticije za prijevoz djece koja idu u O.Š. Bogoslav Šulek iz naselja koje je udaljeno više od 2 kilometra od škole, predlažući i rješenje prijevoza. Predložili smo da autobus koji vozi djecu iz Šestinca poveze i djecu s druge strane brze ceste kako se ne bi stvarali neki posebni troškovi, ali kao što znate Gradu je trebalo nekoliko mjeseci da negativno odgovori na naš prijedlog.

- Predlagali smo rješenje za grijanje dvorane za djecu koja treniraju gimnastiku u dvorani Vijuš, tako da se grad odrekne tiskanja dva broja besplatnog oglasnika, međutim ni to nije pomoglo. Problem će izgleda biti na sjednici budućeg gradonačelnika. Čekalo se nekoliko godina bez obzira što je tehnički  neispravna dvorana primljena kao ispravna.

- Pokrenuli smo Knjigu žalbi, koja je dala i neke konkretne rezultate.

- Nekoliko puta smo ukazivali na probleme s Brod plinom odnosno izračunom cijene grijanja i stalno se borimo da se taj problem riješi.

 

  • Koliki proračunski prihod zajednice očekujete u iduće četiri godine?


Sudeći po našim gradskim proračunima, koji se godinama ne pune dinamikom kako je predviđeno i nikad nema rebalansa, mi ćemo inzistirati na stvarnim podacima. Nećemo dopustiti pumpanje proračuna kao što se u 2012. prihod od pomoći unutar opće države povećao u odnosu na 2011. za 18. 782.657,00 kuna. Naravno da se to nije dogodilo, kao ni prodaja gradske imovine.

Za očekivati je da će prihod od poreza koji je u 2012. bio očekivan u iznosu od 69.744.898,00 kuna padati, jer sve manje naših sugrađana radi, a jedini dio prihoda od poreza koji može rasti je dio koji bi naši sugrađani platili kroz porez od prodaje nekretnina koje su prisiljeni prodavati jer su svo zlato i srebro koje imaju već prodali.

 

  • Koliko planiranih proračunskih sredstava zajednice namjeravate uložiti za financiranje 'hladnog pogona' (ustanove i tekuće održavanje), a koliko u stvaranje novih vrijednosti (investicije i investicijsko održavanje)?


Rashode za zaposlene u pravilu imamo zacrtane, ali je zanimljivo vidjeti to da je u proračunu 39.941.803,00 kuna namjenjeno za rashode za zaposlene, odnosno 12. 532.960,00 za 94 zaposlena u gradskoj upravi. Podsjećamo na citat objavljen na SBplusu u tekstu "Tko su zaposlenici gradske uprave":

" Prvo: Na dan 1. lipnja 2005. godine u Gradskoj upravi radilo je ukupno 79 službenika i namještenika.

Drugo: Od 1. lipnja 2005. do 31. prosinca 2012. godine - zbog sporazumnog prekida radnog odnosa, umirovljenja ili po sili zakona - za 28 službenika i namještenika prestala je služba.

Treće: Od 2005. godine do danas nije povećavan broj radnih mjesta predviđen sistematizacijom, nego je, sukladno sistematizaciji, izvršeno popunjavanje radnih mjesta."

U prilogu stoji da je 88 zaposlenih u gradskoj upravi, naravno bez gradonačelnika i njegovih zamjenika.

Znači podatak o tome da nisu zapošljavani novi ljudi (jer još 8 uposlenika nedostaje)  je malo neobičan.

Na temelju čega je ovaj podatak o 94 zaposlene osobe u gradskoj upravi? Ili je možda podatak o 88 zaposlenih netočan?

 

  • Na koji način namjeravate poticati zapošljavanje u zajednici te koliko sredstava lokalnih poreznih obveznika namjeravate utrošiti u te svrhe u iduće četiri godine?


Ovo je ustvari osnovni problem i tu bi se trebalo, naročito u početku mandata usmjeriti najviše sredstava. Zanimljivi su podaci iz proračuna koji kažu da je za penale planirano 500.000,00 kuna. Točan iznos sredstava za radio emisiju, glasnik, vatromet ne znamo, ali kada bi se uštedila ta sredstva za koja otprilike pretpostavljamo da su minimalno isti ili u većem iznosu kao i kazne, penali i naknade štete, morate priznati da bi i to bio dobar početak. Da ne govorimo o ostalim uštedama. Zamislite koliko je to zaposlenih sugrađana, plaćom od 50.000,00 kuna godišnje, odnosno 3.000,00 neta mjesečno kada bi se  ti novci usmjerili na zapošljavanje.

Pokrenuli smo inicijativu izgradnje kampusa na području Poljoprivredne škole A. M. Reljković u kojem bi se objedinili svi fakulteti u gradu i sve ustanove koje su potrebne za rad fakulteta, kao i studentski dom. U tom kampusu našlo bi se posla za veći broj naših sugrađana, koje bi se zaposlilo pošteno, preko natječaja na temelju njihove stručnosti i sposobnosti, a ne na temelju poznanstva i stranačke pripadnosti. Veći dio sredstava za taj projekt moglo bi se omogućiti iz Europske unije.

Naravno da se tim riješava i problem osoba koje po nekoliko godina čekaju na smještaj u domu umirovljenika kod bolnice. Preko sto naših sugrađana čeka na red, a svi su oni uredne platiše. U domu bi se moralo zaposliti još radnika i to je još jedan primjer kako bi se mogli zaposliti naši sugrađani.

Druga ideja na kojoj radimo, skupa s našim stranačkim kolegom, voditeljem i koordinatorom u Fondu za zaštitu okoliša Đulijanom Grumom, je sanacija Vijuša. Vijuš je tempirana bomba, a postoji jako jednostavno rješenje za njega koje bi zaposlilo 200-tinjak građana naše županije. I za ovaj projekt bi  se moglo povući veliki dio sredstava iz Europske unije.

Postoje još neki manji projekti poput Obiteljskog centra koji imaju sve županije osim naše i sl.

 

  • Na koji način namjeravate gradskoj upravi, gradskim trgovačkim društvima i ustanovama povećati učinkovitost kako bi smanjili cijenu njihovih usluga?


 Učinkovitost javne uprave je od presudne važnosti. Provest ćemo reviziju poslovanja i rekonstrukciju radnih mjesta jer postoje radna mjesta na kojima je zaposleno nekoliko djelatnika, a posla ima samo za jedno ili dvoje kao i što na nekim mjestima nedostaje zaposlenika. Modernizacija rada javne uprave provodi se u više faza, ali je prvi korak osigurati dostupnost i jednostavnost.

Zamislite kada bi grad počeo voditi računa o svojoj imovini? Recimo da stranke koje se već financiraju iz proračuna ne dobivaju posebno besplatne prostore, što je i revizija ustanovila kao nezakonito? Zamislite kada pojedine udruge nakon samo nekoliko mjeseci postojanja ne bi dobivale prostor bez naknade, a kada bi se samo za te najmove naplaćivalo po 500,00 kuna mjesečno. Što mislite bi li to bilo dobro ili loše za grad? Grad nema viziju, iako ima dobru strategiju razvoja. Ne koristi svoje prostore kako bi mogao, a financiraju se oglasnici, fontane, kružni tokovi umjesto da se s Đurom ili nekom drugom tvrtkom krene u poduzetnički inkubator kako bi se iskoristili postojeći potencijali.

 

  • Na koji način namjeravate povećati ponudu kulturnih i prosvjetnih sadržaja u zajednici te koliko lokalnih proračunskih sredstava namjeravate utrošiti u te svrhe u iduće četiri godine?


Pa pogledajte situaciju s Muzejom brodskog posavlja,čiji se natječaj za ravnatelja muzeja povlači po svim portalima.  Postoji kulturno vijeće čiji bi se stavovi trebali uvažavati.

Veliki problem je i nekvalitetan prostor za OŠ Milan Ambruš koji bi se hitno morao riješiti.

Odbijen je nemali broj kulturnih i sportskih događanja zbog nemogućnosti financiranja. A za gradonačelnikov besplatni glasnik uvijek ima financija. Dapače, ured gradonačelnika ima 780.000,00 kuna godišnje na raspolaganju za promociju grada.

 

  • Na koji način namjeravate povećati ponudu sportskih i rekreativnih sadržaja u zajednici te koliko lokalnih proračunskih sredstava namjeravate utrošiti u te svrhe u iduće četiri godine?


Za početak, Ustanova za gospodarenje sportskim objektima treba početi raditi svoj posao, a to je organizacija raznih sportskih događanja. Dvorane zjape prazne, ne odražavaju se niti koncerti niti drugi događaji za koje je dvorana Vijuš napravljena.

 

  • Na koji način namjeravate poboljšati zbrinjavanje otpada u zajednici (te ubrzati smanjenje onečišćenja zraka)?


Već smo pokrenuli to pitanje i radimo na njemu sa stručnim ljudima.

To je veliki problem, na kojem je naša uprava pala odavno. Otpad bi s pametnim ponašanjem mogao postati izvor prihoda i zapošljavanja u našem kraju, s tim da se prvo napravi sortiranje smeća, a ako se postigne dogovor s drugim županijama mogla bi se napraviti i spalionica po najmodernijim tehnologijama i uz pomoć sredstava iz EU. Sve to ovisi o nama, dogovorima sa građanima i eko udrugama.

  • Na koji način namjeravate regrutirati upravne strukture gradskih trgovačkih društava i ustanova (Nadzorne odbore i Upravna vijeća): izborom dokazano povjerljivih, nakon odluke nadležnog samoupravnog tijela zajednice ili izborom dokazano stručnih, nakon provedenog javnog natječaja?


Samo stručni ljudi mogu svoj posao obavljati dobro. Zapošljavanje podobnih i povjerljivih nas je dovelo na dno Hrvatske.

 

  • Istaknite tri vrijednosti zbog kojih bi građanke i građani upravo vama trebali povjeriti upravljanje zajednicom iduće četiri godine.


Odgovorno upravljanje umjesto netransparentnog vladanja, stručnost umjesto nepotizma i stranačke podobnosti, promjena svjesti i ponašanja odnosno upućenost prema usluzi građanima i pravnim osobama.