Pobunjene skupine na istoku Ukrajine poručuju kako neće napustiti zgrade koje drže pod kontrolom dok to ne učini i "ilegalna hunta" koja se naziva novom Vladom u Kijevu. Time su odbacili dogovor iz Ženeve, kojeg su prihvatili predstavnici SAD-a, Rusije, Ukrajine i Europske Unije, a u kojem se navodi kako se sve okupirane zgrade u zemlji moraju osloboditi (opširnije: Analiza: Dogovor o Ukrajini u Ženevi - početak de-eskalacije ili nastavak sukoba?).


Glasnogovornik samoproglašene Narodne Republike Donjeck, Aleksandar Gnezdilov, rekao je u razgovoru za BBC kako je preduvjet za prekid okupacije vladinih zgrada na istoku zemlje odlazak ilegalnih vlasti u Kijevu. "Ilegalne vlasti moraju otići iz zgrade parlamenta i zgrade predsjedničke administracije", rekao je.


Jedan drugi lider prosvjednika u Donjecku rekao je kako se ne planiraju povući dok prosvjednici na Maidanu ne uklone svoje kampove. Objavljena je i izjava u kojoj separatističke pro-ruske skupine ističu: "Mi ne možemo prihvatiti vrijednosti hunte u Kijevu, mi imamo herojsku prošlost koja seže od Drugog svjetskog rata, mi smo ruski medvjed koji se budi"."Ne brinite, sve će biti mirno i u redu. Jedini problem je hunta u Kijevu koja želi rat", navodi se u izjavi, prenosi BBC. Ističu kako neće tražiti rusku pomoć, no u poruci se već sugerira kako računaju na Rusiju, pa i na teritorijalno pripojenje - "Imati ćemo referendum prije 11. svibnja, o nezavisnosti Donbasa, nakon toga ćemo tražiti pomoć".

Čak i da ove skupine održe referendum o nezavisnosti - koji bi prema nekim izvorima trebao postaviti pitanje - "želite li da Donbas bude dio Ukrajine ili Rusije?" (što zapravo nije "nezavisnost"), pitanje je da li bi Rusija prihvatila takvu ponudu. Podsjetimo kako je Rusija jučer usvojila sporazum u Ženevi u kojem se poziva sve skupine, pa i pro-ruske separatiste na istoku, da polože oružje.

Gradovi na jugoistoku Ukrajine u kojima pobunjenici drže kontrolu nad vladinim zgradama
Koliko će stavovi pobunjenika na istoku Ukrajine biti konzistentni današnjim izjavama, tek ćemo vidjeti. Naime, Kijev je jučer poručio kako će se vojna kampanja nastaviti unatoč dogovoru iz Ženeve, no prema posljednjim informacijama poručili su kako kampanja na istoku od danas ulazi u "neaktivnu fazu".

Da li im je netko šapnuo da tako mora biti? Hoće li netko došapnuti i pro-ruskim skupinama da je vrijeme za ustupke? Moguće je, utjecaj SAD-a i Rusije na situaciju u Ukrajini je ogroman i nema sumnje kako Washington i Moskva mogu donekle usmjeravati one aktere koji su pod njihovim utjecajem.

Izvor: advance