Novinari RBTH Hrvatske su porazgovarali s 19 ruskih turista na odmoru u Hrvatskoj (od Rovinja do Splita). Većina njih se izjasnila da se Hrvatska kao turistička destinacija u odnosu na prethodne godine pogoršala.

Dalmacija pruža lošiji odmor

Mlada majka Anna Jaroš puno je puta bila u Hrvatskoj, moglo bi se reći da je bila zaljubljena u nju, međutim, 2017. godine se jako razočarala: „Hrvatska je u 2017. godini kao lijepo pakiranje neukusnih bombona“. Na fotografijama je sve lijepo, a u stvarnosti su apartmani užasni, plaže pretrpane, usluga u kafićima loša. I sve bi to bilo u redu kada ne bi koštalo kao suho zlato.

 / Anna Jaroš / Anna Jaroš

No, radi ravnoteže dobra i zla u svijetu, treba dodati i pluseve: kao prvo, kava i kokteli u kafićima su ukusni, kao drugo, djetetu se sve jako sviđa (nikad nisam vidjela da je žohar koji se koprca u kafiću izazvao toliko oduševljenja), kao treće, zbog mora se isplate svi problemi.

 / Anna Jaroš / Anna Jaroš

Na moje pitanje je li normalno da u apartmanu za 75 eura po noći imamo ovakav ribež, zbunjeno su mi rekli da je to raritet, naslijeđen od bake – nisam znala bih li se smijala ili plakala.

 

Hrvatska je puno bolja od Crne Gore

 / Polina Koroljkova / Polina Koroljkova

Polina Koroljkova u Hrvatsku dolazi svake godine, no smatra da „u Hrvatskoj postoje pretrpana i ne baš čista mjesta. Upravo zato izbjegavamo plaže u velikim gradovima – ne samo u Hrvatskoj, već svugdje. U Hrvatskoj nisam vidjela ni jednu prljavu betonsku plažu, iako sam obalom prošla nekoliko puta i bila na petnaest otoka“.

Za Polinu Hrvatska ne ostavlja dojam zemlje koja je skuplja od susjedne Crne Gore, koja je, po njezinom mišljenju, puno prljavija. „Što se tiče cijena, cijena trajekta, osobito ako ste s automobilom (naš slučaj), restorana visoke kvalitete. Apartmani su primjereni svojoj cijeni. Nisu jeftini, ali su dobri…“

 / Polina Koroljkova / Polina Koroljkova

Problemi s internetom

Oleg Bragin, programer i otac dvoje male djece, već drugi put odmara u Hrvatskoj. Ove su godine posjetili Mali Lošinj i odsjeli u obiteljskom hotelu u kojem postoji usluga „all inclusive“. Hotelska hrana je za nas novac bačen u vjetar: doručak prespavamo, jer on u Hrvatskoj završava u 9-10 sati, a vrijeme ručka obično provedemo na plaži.

Oleg ima još jednu zamjerku. „Meni je, kao programeru, jako važan dobar Internet, no u hotelima postoje veliki problemi s internetom.“

 

Nedostatak usluge „all inclusive“

Ruskim se turistima jako sviđaju „all inclusive“ hoteli, ali njih u Hrvatskoj nema baš puno.

Ovdje gotovo da nigdje ne postoji klasični „all inclusive“ - odmor na kojem možete bezbrižno ležati čitav dan na plaži dok vam donose koktele moguć je, ali ne u svakom hotelu niti u svakom gradu, kaže Marija Maslovskaja, novinarka časopisa o turizmu.

U Hrvatskoj gotovo da nema hotela s pet zvjezdica. Ako putujete duž obala otoka Kos, Krf, po Turskoj i Egiptu, naići ćete na mnoštvo „petica“. S druge strane, u Poreču nema niti jedne: postoji nekoliko jakih „četvorki“ i puno „trojki“. Što južnije idete, to ste bliže skupim odmaralištima u Splitu i Dubrovniku i broj „petica“ se povećava. No takvi hoteli koštaju nekoliko puta skuplje nego oni u Turskoj i Egiptu, kaže putnik i fotograf Kirill Blohin.

 

Child-friendly država

„Mi za odmor uvijek biramo Hrvatsku jer je 100% 'child-friendly' zemlja”, govori marketologinja Aleksandra Karnickaja. Ljubav prema djeci ovdje nije samo pitanje pristojnosti ili dio usluge, već osobitost mentaliteta. To svugdje možete primijetiti. Kupujete voće na lokalnoj tržnici s bebom na rukama? Prodavač će vam sigurno pokloniti nešto fino specijalno za nju ili njega. Idete u restoran s cijelom obitelji? Tu će se sigurno naći stolica hranilica, specijalni dječji jelovnik i pribor za crtanje. Na brojnim su velikim plažama napravljeni posebni 'nasipi' kako bi se djeca mogla sigurno igrati u plićaku. Ako vam treba nešto za bebu (krevet, hranilica...), ovdje toliko vole djecu da postoji velika vjerojatnost da će vam to dati besplatno. Glavno je hotel o tome obavijestiti unaprijed, posebice ako dolazite u visokoj sezoni.“

Osim toga, turisti se žale da obala nije spremna za turističku sezonu – „na pola obale se grade nove kuće i hoteli, tako da je svugdje bučno i puno prašine“.

„S točke gledišta prirode, Hrvatskoj u Europi nema premca, no usluga se jako pogoršala u usporedbi s 2005., 2013. Posjetili smo pet različitih plaža – atrakcije na vodi su u groznom stanju, pola ih ne radi. Akvariji su prljavi, pola izložaka nema, a što se restorana tiče – hranu morate čekati barem 40 minuta“, kaže psiholog Anton Gamajuk.

rbth