Nakon što su u svojim poštanskim sandučićima pronašli dopis koji smo skenirali i kojeg objavljujemo iznad teksta, stanari Naselja Slavonije I upitali su se što učiniti. Podsjećamo da su otvorena pitanja vezana za grijanje u Sl. Brodu, uporno postavljali i slavonskobrodski laburisti, što nema potrebe ponavljati ponavljati, ali objavljujemo reagiranje jednog našeg sugrađanina koji živi u naselju Slavonija I, u jednom od više brodskih naselja sa zajedničkim grijanjem. On, za sada, želi ostati anoniman. Je li moguće da se objavom Zakona o tržištu toplinske energije, objavljenom u NN 80, iz lipnja 2013. godine, krajnji kupci mogu opet rigorozno kažnjavati, iako se i nadalje neće moći kontrolirati troškove grijanja?
PISMO STANARA SLAVONIJE I I ČITATELJA SBPERISKOPA

Svi suvlasnici stanova ne mogu znati zakone i nemaju svi mogućnost korištenja interneta. Tko je onda dužan upoznati s pravima i obvezama po novom Zakonu o tržištu toplinske energije? Kako potrošnju reguliraju i drugi zakoni isto vrijedi i za Zakon o plinskom sektoru - Zakon o korištenju usluga elektrodistribucije, Zakon o gospodarenju stambenim zgradama? Osim tih zakona, koji se kod realizacije isprepliću, postoje i pravilnici i uredbe.
Budući da nisam pravnik, a moram se opredjeliti za kalorimetre, kakve su mogućnosti da mogu kontrolirati svoju potrošnju toplinske energije, ako se ugrade razdjelnici koji se elektronski očitavaju iz nekog drugog mjesta?
Što je sa zgradama koje imaju više toplinskih podstanica?
Zar se nije moglo organizirati da svi stanovi imaju svoja brojila za vodu, grijanje i da se na taj način može kontrolirati potrošnja i računi, te povuči sredstva iz europskih fondova i potaknuti naše gospodarstvo? Vjerujem da je u većini europskih zemalja upravo takav slučaj.
Jesu li iste cijene kalorimetara i razdjelnika kod nas i u EU i koliki im je rok trajanja? Koliko učestvuju jedinice lokalne uprave u sufinanciranju?
Jesu li mjerači na radijatorima isti za sve vrste radijatora, bilo oni stari gusani koji drže dugo temperaturu , ili obični limeni?
Može li HRT osigurati javnu raspravu s pozivom stručnjaka i mogućnosti da građani učestvuju s pitanjima?
Koji je krajnji rok za potpisivanje ugovora o ugradnji kalorimettara i u kojem je zakonu to navedeno?
Ovo su samo neka pitanja na koja bih želio dobiti odgovor , jer nemam namjeru niti sam u mogućnosti plaćati kaznu od 10 000 do 50 000 kuna.