No svima je jasno, da kada je krenulo sa opozivom Vlade i raspuštanjem Sabora i sa svim aktivnostima vezano za nove izbore, u jednom trenutku je izgledalo da ni sjednica saborskog Odbora za zaštitu okoliša (održana to dva dana prije) također u Slavonskom Brodu, kao ni gore spomenuti sastanak međudržavne radne grupe neće ni ovaj put imati velikih utjecaja na poboljšanje stanja brodskog zraka s obzirom na onečišćenje iz prekosavskih emisija! Prvenstveno iz Rafinerije!
Ministri u tehničkoj Vladi će rješavati problematiku onečišćenje iz Rafinerije
Ipak skepticizam koji je tada nastao, polako se splasnuo i to odmah nakon što je sad već bivši premijer, ali još uvijek premijer u tehničkoj Vladi Tihomir Tim Orešković izjavio: „činjenica je da ćemo biti tehnička Vlada četiri mjeseca, a možda i dulje“.
Nekako u isto vrijeme je objavljen u novinama intervju s Tomislavom Panenićem, kada je on kao član tehničke Vlade rekao, „da je uvjeren kako će neovisno o političkim sukobima između HDZ-a i Mosta tehnička Vlada funkcionirati do imenovanja nove vlade nakon izbora.“.
Bivšeg ministra Panenića spominjem najviše zbog toga jer je on, pored Slavena Dobrovića, ministra za zaštitu okoliša i prirode i Gordana Marasa, predsjednika saborskog Odbora za zaštitu okoliša vjerojatno najbolje upućen u problematiku onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu i u njeno (eventualno) rješavanje!
Ovih dana i naš Brođanin, ministar financija u tehničkoj Vladi, Zdravko Marić je komentirao najavu modernizacije Rafinerije nafte Brod:
- Mislim da i tehnička Vlada mora učiniti sve, u okviru svojih djelokruga i mogućnosti da se s tom problematikom bavi, odnosno da je rješava. Vrlo jasno govorimo o problemu kojeg treba rješavati i ne čekati nekakva druga vremena.
Da, tu smo! Brođani čekaju već duže od sedam i pol godina i ne mogu više čekati, čekati nekakva druga vremena!
No na trenutak se vratimo na početak i prisjetimo se o čemu se razgovaralo na 6. sastanku međudržavne Radne grupe za praćenje stanja zraka u Slavonskom Brodu i Brodu. Iz priopćenje iz Ministarstva zaštite okoliša i prirode izdvajamo ono najvažnije:
„Održan je međudržavni sastanak Radne grupe za praćenje stanja zraka u Slavonskom Brodu i Brodu“
Sastanku su uz pomoćnicu ministra zaštite okoliša Mariju Šćulac Domac i zamjenika gradonačelnika Grada Slavonskog Broda Hrvoja Andrića, prisustvovali i veleposlanik Rusije u Republici Hrvatskoj Anvar Azimov, prvi tajnik Veleposlanstva za gospodarska pitanja Vladimir Ivanov, treći tajnik Veleposlanstva Rusije u BiH Jurij Trubajčuk, direktor Optima grupe Andrej Ozerov, tehnički direktor Rafinerije nafte Brod Kiril Thachev, predstavnici Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, Općine Brod…
Na sastanku je konstatirano, da su uzroci onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu višestruki i ne mogu se pripisati samo jednom izvoru. Ali, Rafinerija nafte Brod je sasvim sigurno najdominantniji i najodgovorniji onečišćivač zraka na širem području Slavonskog Broda i Broda. …
Istaknuto je s hrvatske strane da proces nastavka modernizacije Rafinerije nafte Brod ide presporo te trenutno ne postoje čvrste garancije da će se taj proces uskoro dovršiti. U cilju zaštite svojih građana, ali i zaštite građana susjednog Borda, Republika Hrvatska će kroz svoje djelovanje inzistirati na daljnjoj modernizaciji postrojenja Rafinerije… i te će se problem onečišćenja zraka podići na višu razinu.
S BiH strane istaknuto je da okolišna dozvola za Rafineriju ističe 6. prosinca 2016. te će Rafinerija zahtjev za obnovu okolišne dozvole dostaviti u zakonski predviđenom roku a to je 6. rujan. Istaknuto je da je za očekivati da će revidirana ekološka dozvola definirati mjere za Rafineriju prema IPPC standardima kojima se definiraju ovakva postrojenja, iako je BiH strana istaknula da sukladno nacionalnom zakonodavstvu nemaju tu obvezu...
Predstavnici Optima grupe su naveli kako je rekonstrukcija energane kao jednog od važnijih izvora onečišćenja u Rafineriji nafte Brod u završnoj fazi što će, kako tvrde, rezultirati smanjenjem korištene količine ekološki neprihvatljivog mazuta te manjom emisijom onečišćujućih tvari. Također su naglasili kako su u intenzivnim pregovorima s CRODUX-om oko izgradnje cjevovoda potrebnih za plinofikaciju Rafinerije i njenu opskrbu plinom s hrvatske strane…
Na sastanku pomoćnica ministra Marija Ščulac Domac najavila je i održavanje radnog sastanka nadležnih ministara dviju država na ovu temu u razdoblju od idućih mjesec dana.
Hoće li se još jednom odigrati već viđen scenarij?
Mi smo u Građanskoj inicijativi za čisti zrak tvrdili i to još prije sastanka Voronjina i Zmajlovića krajem 2013. godine, a svakako i poslije da je plinofikacija Rafinerije jedino rješenje za Brođane. Pa bili smo i voljni sve u brodskoj ekologiji tomu i podrediti, pa tako je i osnovan i Eko-Integral i u Eko-Integralu težili smo i težimo formiranju Zajednici zaštite okoliša kako bi se ojačale brodske snage u funkciji zaštite okoliša…
Mnogi nas nisu shvatili, a nastojali nas i obeshrabriti. Govorili su kako su lebdeće čestice nisu samo iz Rafinerije, nego i iz malih ložišta, cestovnog prometa i sl.. Budući da smo pratili i vidjeli, pa smo i upozoravali, da je onečišćenje sve veće i veće zbog korištenja otpadnog mazuta za grijanje i loženje u procesu prerade nafte! Tako godišnje se u Rafineriji popali više od 100.000 tona otpadnog mazuta!
Osobno sam na sjednici saborskog Odbora govorio o tim detaljima i posebno sam podvukao spomenuti sastanak bivšeg ministra M. Zmajlovića s predstavnicima Zarubežnjefta iz studenog 2013. godine! Na žalost, dvije i pol godine su otada prošle!!!
Na kraju moramo debelo podvući kako je teško vjerovati da će se od nekih godinu i pol dana moći odraditi spomenuta plinofikacija koja u sebi sadržava ne samo velike izmjene u energani u Rafineriji nego i izgradnju plinovoda od Slobodnice do Rafinerije! No vidjet će se!
Drugi je problem vezan za smanjivanja sumpora u emisiji i u zrak… Svima je jasno da se tu nešto čudno događa.
U Janafu tvrde, a to su potvrdili i predstavnici Ministarstva za gospodarstvo na sjednici Odbora za zaštitu okoliša, da je isporučena nafta kontrolirana i u granicama normale(!), pa je jasno da Rafinerija i dalje u procesu prerade neadekvatno izdvaja sumporovodik. A sve priče oko modernizacije su bile samo želje i za nas Brođane bajke!
Uz to već duže od mjesec dana svaki dan smo svjedoci da na mjernoj postaji u Rafineriji kontinuirano se mjere velike satne koncentracije sumporovodika, ali ponekad i benzena i sumporov dioksida. Što ranije nije baš bio čest slučaj!
27.06.2016. - Slavonski Brod uz bok Pekingu (u onečišćenju)!
Ovdje je riječ o zadnjem velikom zagađenju iz emisije iz Rafinerije u Slavonskom Brodu. Taj dan duže od četiri sata je trajalo veliko onečišćenje brodskog zraka s visokim koncentracijama sumporovodika i sumporov dioksida. To na žalost, u cijelom gradu.
U jednom trenutku, između 8 00 i 9 00 sati Brođani su bili uz bok stanovnicima Pekinga, dok su u bližoj i daljoj okolici sve mjerne postaje; Osijek, Kutina, Zoljani, Pečuh… su 'bile u zelenom'! Vidi sliku!
Tako na mjernoj postaji kod Stadiona kraj Save od 7 00 do 9 00 sati, a na Jelasu od 8 00 do 10 00 sati rasle i satna koncentracija sumporovodika i satna koncentracija sumporov dioksida!
Što više satna koncentracija sumporovodika od 42,8 µg/m3, što je šest puta iznad granične vrijednosti (7 µg/m3) i satne koncentracije sumporov dioksida od 442 i 450 µg/m3 mjerene na Jelasu, kao i satne koncentracije sumporov dioksida od 439 i 600 µg/m3 mjerene kod Stadiona u centru grada (granična vrijednost je 350 µg/m3), su iznimne visoke koncentracije!!!
O svemu tome svi nadležni su informirani. No još uvijek nemamo povratne informacije o čemu se tu radilo?
Iz svega rečenog može se zaključiti kako ministri u tehničkoj Vladi za vrijeme 'mandata' od neka četiri mjeseca mogu, ali bi i morali puno toga učiniti za Brođane!