FOTO: Gore lijevo: Eric Hobsbawm, gore desno: sjedište Mi5, dolje lijevo: Christopher Hill, dolje desno: tajni dokumenti o Hobsbawmu
Britanske obavještajne agencije, uključujući i MI5, desetljećima su u tajnosti špijunirale djelovanje istaknutih akademika za koje se sumnjalo da su komunistički simpatizeri. Među njima su se našli i donatori sveučilišta Oxbridge, Christopher Hill i Eric Hobsbawm, otkrilo se u nedavno objavljenim dokumentima.
Pod rigorozni nadzor stavljeni su nakon što su agenti tajnih službi otkrili njihova politička naginjanja prema komunizmu.
Dokumenti otkrivaju do koje mjere je agencija MI5 išla kako bi saznala sve o privatnom i poslovnom životu komunista i onih za koje se sumnjalo da su komunisti.
Ipak, umjesto tajnih planova za rušenje britanskog političkog poretka, dosjei, koji su pohranjeni u Državnom arhivu, pričaju puno banalniju priču o vanbračnim vezama i akademskim razmiricama.
Kako bi izgradili opsežnu sliku o akademicima za koje se pretpostavljalo da su komunisti, tajne službe služile su se tehnikama prisluškivanja ureda i telefona.
U dokumentima je zapisan i navod jednog djelatnika obavještajne službe u kojem stoji kako je "obavještajni nadzor potreban za utvrđivanje identiteta i kretanja komunista za koje još ne znamo a među nama su."Među ostalim akademicima koji su bili praćeni zbog podržavanja komunizma bio je i A. J. P. Taylor, jedan od vodećih stručnjaka za europsku povijest, spisateljica Iris Murdoch, filozofkinja Lady Mary Warnock koja se pridružila Christopheru Hillu za vrijeme prosvjeda protiv nuklearnog naoružanja 1959. godine.
"Voljela bi vidjeti svoj dosje, ili bilo čiji, kako bi vidjela što se smatralo važnim. Mogu samo reći kako sam iznenađena, a malo mi i laska", rekla je The Guardianu Lady Mary Warnock.
Za razliku od javnih suđenja McCarthyjeve ere u SAD-u, britanska verzija, držana u puno većoj tajnosti, također je imala svoje žrtve. Političke aktivnosti nisu u potpunosti oštetile Hillovu akademsku karijeru, zbog pripadnosti komunističkoj partiji odbijen mu je zahtjev za posao predavača na Cambridgeu.
Iako je Hobsbawm, koji je preminuo 2012. godine, oslobođen sumnje za "uključivanje u širenje propagande u vojsci", navodi se kako je malo vjerojatno da će mu dopustiti pristup u obavještajne snage. Hobsbawmu je nekoliko godina prije smrti odbijen zahtjev za uvid u njegov dosje.
Na kraju Drugog svjetskog rata agencija MI5 navodi kako se Hobsbawm nalazi u kontaktu s komunistima te kako je u interesu agencije da "sazna za cjelokupnu njegovu korespondenciju."
Obavještajne službe zabilježile su i vjenčanje Christophera Hilla i njegove žene Inez Hill koju su opisali kao "neurotičnu, emocionalno i poprilično nestabilnu ženu." Iako nisu pronašli nikakve dokaze za špijuniranje od strane Sovjetskog Saveza, upustili su se u dublje komentiranje njihovog odnosa.
"Dokazi upućuju na to kako je Hillovoj ženi dozlogrdila njegova politika, a pomalo i on sam. Christopher Hill je pak zloćudna i dosadna osoba", stoji u dokumentima.
Dokumenti su objavljeni kao odgovor na tužbu žene koja je na prevaru uvučena u vezu s čovjekom za kojeg se ispostavilo da je obavještajni agent.