U iščekivanju odobrenja koncerta Marka Perkovića Thompsona na zagrebačkom Hipodromu, TikTok je prošli tjedan postao platforma za agitiranje korisnika u podršci održavanju koncerta, širenje njegovih pjesama i ideja koje proizlaze iz njih.
Thompson, devedesete, izdajice i domoljubi
Videi koji su se širili bili su različitog karaktera. Neki su samo promovirali Thompsonovu glazbu (1, 2, 3, 4). Neki su se zabavljali s montažom pa je jedan video prikazao niz praznih ulica i trgova u hrvatskim gradovima uz opis “hrvatski gradovi na dan Thompsonovog koncerta”, sugerirajući kako će svi doći u Zagreb na koncert. Jedna je korisnica objavila također montirani video u kojem bend Beach Boys navodno pjeva “Čavoglave” uz melodiju pjesme “Surfin’ U.S.A.”, a uz video stoji: “Beatles Čavoglave”. Pojavio se i niz obrada nove Thompsonove pjesme “Nepročitano pismo”.
Ponovno se popularizira sadržaj iz devedesetih, autentične snimke iz vremena Domovinskog rata (1, 2, 3, 4). Objavljen je i video kako je izgledala odjavna špica HRT-a devedesetih s pjesmom “Moja domovina” u podlozi.
Osim za promociju koncerta i glazbe, Thompsonove su pjesme korištene za naglašavanje domoljublja i “hrvatstva”. U ovom kontekstu koriste se ključne riječi kao što su “vitezovi”, “istina”, “vjera”, “sloboda”, “pobjeda”, “preci”, “ratnici”, “mučenici”, “izdajnici” i slične. Pojavili su se i videi u kojima su Thompsonove pjesme ili stihovi iskorišteni protiv vladajuće stranke i nekadašnjeg partnera u vladajućoj koaliciji SDSS-a. Jedan video počinje: “Ako ne znaš što je bilo, zato što nam državu vode oni koji ne znaju, ne priznaju i ne uvažavaju što je bilo…” U nastavku nabraja koliko je objekata uništeno u Domovinskom ratu, a srpske kulturne centre naziva “kulturocidom od Vukovara do Dubrovnika”, dok se u pozadini izmjenjuju snimke izbjeglica iz Vukovara 1991.
U jednom videu u kojem se u pozadini nalazi Thompsonova fotografija i svira pjesma “Ako ne znaš šta je bilo”, pripovjedač govori: “Ne spavajte više, domovina zbog izdaje izdiše, plaćenici je prodaju, sluge novog poretka postaju.” Poziva korisnike da se odluče hoće li biti na strani vjere i naroda ili na strani izdajnika. Ni u ovom videu, niti u brojnim drugim sličnima, nije objašnjeno o kakvoj se izdaji domovine radi. Istovremeno se ističu komunistički zločini, a oni koji kritiziraju Thompsonovu glazbu ili ponašanje publike na njegovim koncertima proglašavaju se “jugofilima i orjunašima”, “plaćenicima i izdajnicima” i slično (1, 2, 3). Brojni od tih profila otvoreni su unazad mjesec dana ili nekoliko mjeseci. Na više se TikTok profila ističe i pozdrav “Za Dom Spremni”, kao i promocija tzv. NDH i ustaških čelnika.
Prije nego što se za vikend riješila situacija oko koncerta, TikTokom se proširio i video naslovnice i teksta Hrvatskog tjednika od 13. veljače koja kaže: “Prvo dopustio pa onda zabranio klapi da pjeva Thompsona”, a onda i: “Inauguracija banana-predsjednika: Predsjednik Milanović prvo je uvrstio pa onda zabranio klapi Sveti Juraj da pjeva Thompsonovu pjesmu Ako ne znaš šta je bilo”. Premda je Ured predsjednika 10. veljače objavio kompletan popis izvođača i pjesama za službeni dio inauguracije, pitali smo ih o odluci koje će se pjesme izvoditi. Istaknuli su da je dogovor oko pjesama postignut još u siječnju, iz čega proizlazi da nema govora o natezanjima oko izvođenja pjesme “Ako ne znaš šta je bilo”. “Popis izvođača, kao i popis pjesama koje će isti izvoditi, utvrđen je i dogovoren još tijekom siječnja i niti u jednom trenutku nije se mijenjao. Dakle, na inauguraciji 18. veljače bit će izvedene upravo one pjesme koje su i bile dogovorene s izvođačima. Sve druge informacije, a koje nemaju nikakve veze s Uredom PRH, nemamo potrebu ni komentirati”, napisali su.
Ustanova za upravljanje športskim objektima koja između ostalog organizira sva događanja na Hipodromu, u petak popodne poslala je dopis Thompsonovom menadžmentu u kojem se napominje kako je u trenutku zaprimanja zahtjeva već bila zaključena rezervacija termina za svibanj i lipanj 2025. godine, a posljednji slobodni termini dostupni su u srpnju i kolovozu. Prva reakcija bilo je odbijanje termina.
“Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević i ravnatelj Ustanove za upravljanje sportskim objektima Grada Zagreba Kosta Kostanjević odbili su zahtjev našeg menadžmenta za najmom Zagrebačkog hipodroma u zatraženim terminima u svibnju ili lipnju. Isti su nam ponudili druge termine koje Menadžment MPT-a ne može prihvatiti zbog već unaprijed dogovorenih događanja”, priopćili su. Međutim, istovremeno su istaknuli kako će i dalje inzistirati na koncertu 13. lipnja jer znaju “kako u tom terminu na Zagrebačkom hipodromu nema nikakvih događanja” i da je “očito” da su ponudili “termine za koje su znali da su neprihvatljivi”. Ispod objave na Facebooku nanizao se niz uvredljivih komentara na račun Tomaševića i zagrebačke vlasti pa su i iz menadžmenta zamolili da se suzdrže od vrijeđanja. Priliku za oglasiti se iskoristio je odmah kandidat za zagrebačkom gradonačelnika Ivica Lovrić koji je napisao da je zabrana koncerta “neprihvatljiv čin diskriminacije i ograničava prava na umjetničko izražavanje”. Pojavilo se još videa koji kritiziraju zagrebačku vlast zbog odluke (1, 2).
Međutim, već idući dan menadžment i Hipodrom postigli su dogovor. “S radošću možemo najaviti veliki koncert na Zagrebačkom hipodromu u prvom vikendu mjeseca srpnja”, objavili su.
Povratak u pandemiju
Premda je Hrvatska vlada proglasila kraj pandemije u svibnju 2023., rasprava o Covidu-19 ponovno se zahuktala, cjepivo se naziva “manipulacijom farmaceutske industrije”, govorilo se o štetnosti cjepiva u Saboru, a kritizirala se i ideja dizanja spomenika koroni.
Društvenim se mrežama proširila “lista za koju se navodi da je Pfizerova i da se radi o objavljenoj listi nuspojava cjepiva”. Golemi popis nuspojava prezentiran je kao “nova lista nuspojava”, no nije riječ ni o kakvom novom popisu nuspojava već je ta dugačka lista izvučena iz izvještaja o štetnim događajima (eng. adverse events) cjepiva koji je objavljen još 2022. godine. Taj se popis dijelio društvenim mrežama još te godine.
Digitalni euro uvodimo već godinama…
Već niz godina ne prestaje rasprava ni o digitalnom euru. Na TikToku o toj temi najviše govori stranka Most, kao i njezini članovi Zvonimir Troskot i Marin Miletić koji je, primjerice, još 2023. govorio o tome kako će nam “digitalni novčanik oduzeti slobode”. Govorio je o tome i prošle godine u Saboru, a Mislav Kolakušić je o tome govorio u Europskom parlamentu. Ponavljaju da je Europa ili Hrvatska na rubu uvođenja digitalnog eura kako ga oni vide i Troskot je o tome snimio video i prošli tjedan.
U stvarnosti, ako bi i bio “uveden digitalni euro”, u prijevodu bi to bila samo dopuna gotovom novcu. O digitalnom euru zasad se još uvijek raspravlja kao o mogućnosti i nije izvjesno kada bi digitalni euro uopće mogao postojati, ali budući digitalni euro unutar Europske unije funkcionirao bi isključivo kao dopuna eurokovanicama i euronovčanicama, a ne njihova zamjena. Detaljno smo o zabludama oko digitalnog eura pisali ovdje.