Istina, odmah poslije tiskovne konferencije Ministarstva je reagiralo priopćenjem u kojem je pisalo:
„Podržavamo inicijative građana koje se bore za čist zrak i poboljšanje kvalitete života. Imamo zajednički cilj, a taj je da stanovnici Slavonskog Broda, kao i svakog drugog grada u Hrvatskoj, udišu čišći zrak… Mi poduzimamo sve što je u našoj moći, s obzirom na činjenicu da je najveći uzrok onečišćenja izvan teritorija Hrvatske…".
To priopćenje ipak nije probudilo neku veliku nadu kod Brođana. Što više, kako je vrijeme prolazilo, pa nakon što u dvadesetak dana samo je jedan odgovor (iz Ministarstva zdravlja) pristigao od onih kojima je Apel odaslan, Brođani su sve više postali sumnjičavi!
U međuvremenu dalje, skoro svakodnevno su događala velika i neobična onečišćenja u Slavonskom Brodu, pa i u široj okolici. Pričalo se, da se ovih dana gore na obroncima Dilj gore, u Grgurevićima i šire osjeti sumporovodik iz emisije Rafinerije. Također, da se smrad često osjeti i to pred Đakovom, pa možda i kod Osijeka. No, u to vrijeme mjerni uređaji za sumporovodik nisu ili samo su djelomično radili na mjernim postajama, isto i kao i same mjerne postaje!
I onda, baš kako je zatraženo sa strane Brođana, Ministarstvo je, nakon pet godina iščekivanja, ponudilo korektna i konkretna rješenja za Slavonski Brod vezano za problem onečišćenja zraka.
Izdvajamo ono najvažnije iz dopisa, kojeg je potpisao sam ministar Mihael Zmajlović:
„Ministarstvo zaštite okoliša i prirode želi uložiti dodatni i svaki mogući napor da bi se ovaj problem riješio na zadovoljstvo naših građana… U tom smislu formira 'Povjerenstvo za praćenje poboljšanja kvalitete zraka na području Grada Slavonskog Broda', kao operativno tijelo koje će intenzivno raditi na provedbi konkretnih aktivnosti:
- redovito izvješćivanje građana Grada Slavonskog Broda o kvaliteti zraka … i o svim aktivnostima koje država poduzima u cilju rješavanja problema onečišćenja zraka,
- praćenje i poticanje dinamike radova na modernizaciji Rafinerije nafte u Brodu (BiH),
- izrada Katastra emisija i Akcijskog plana za poboljšanje kvalitete zraka na području Grada Slavonskog Broda koji će biti podloga za pripremu i pokretanje konkretnih projekata.“
Kako je predviđeno, trebao bi što prije pripremiti prvi sastanak Povjerenstva koji će se održati u Slavonskom Brodu do sredine mjeseca listopada 2014. godine.
Inače kako je predviđeno „sastanci Povjerenstva redovito će se održavati u Slavonskom Brodu, kako bi (Ministarstvo) bilo u tijeku svih relevantnih događanja i u izravnom i učinkovitom kontaktu s građanima, predstavnicima lokalne i regionalne samouprave te svim uključenim sudionicima.“ Među uključenim sudionicima trebao bi biti predstavnik građana, stanovnika Slavonskog Broda, kako je više puta u 'Građanskoj inicijativi' zatraženo od Ministarstva.
Također se predviđa da „kroz kvalitetniju suradnju RH i BiH u području zaštite okoliša, pri čemu se očekuje i skoro zaključivanje pripremljenoga međudržavnog Sporazuma te njegova puna implementacija u praksi, osigurat će se objektivna podloga za rješavanje problema onečišćenja zraka na području Slavonskog Broda, uzrokovanog radom Rafinerije u Brodu, ali i drugih problema iz istog područja. S tim u vezi je intenziviran i rad međudržavne Radne skupine za praćenje stanja zraka na području Slavonskog Broda i Broda (BiH)“.
Nadalje, „na stručnoj razini Ministarstvo će kroz intenzivnije kontakte s najvišim predstavnicima ruske tvrtke 'Zarubezhneft', a u suradnji s nadležnim tijelima RH i BiH, nastaviti tražiti rješenje za daljnje ubrzanje modernizacije Rafinerije. To se naročito odnosi na dijelove postrojenja koji su mogući izvori onečišćenja zraka, prije svega emisija sumporovodika, kao najizraženijeg oblika negativnog utjecaja na kvalitetu zraka i kvalitetu življenja stanovnika na području Slavonskog Broda.“
Kako je već spomenuto, „dio stručnih aktivnosti bit će usmjeren na nastavak započetih projekata izrade emisijskog inventara (katastra emisija) za područje Slavonskog Broda i Broda, kao i nastavak razvijanja stručne suradnje RH i BiH na razini inspekcija zaštite okoliša te uspostave kvalitetne komunikacije sustava za obavješćivanje RH i BiH.“
A posebno je važno, kako je i zatraženo, „Ministarstvo planira u roku od dva mjeseca izraditi i preliminarni elaborat udjela dominantnih izvora onečišćenja na području Slavonskog Broda koji će poslužiti kao podloga za izradu Akcijskog plana za poboljšanje kvalitete zraka na području Grada Slavonskog Broda.“
Treba „naglasiti da će se ovim Akcijskim planom identificirati konkretne mjere i način provedbe s rokovima izvršenja istih kojima se može osigurati poboljšanje kvaliteta zraka i kvalitete života građana u Slavonskom Brodu.“
Istaknuto je da „u izradi navedenog Plana, koji je obveza Grada Slavonskog Broda temeljem Zakona o zaštiti zraka, ovo Ministarstvo je spremno pružiti svu potrebnu stručnu pomoć Gradu te odgovarajuću financijsku pomoć putem 'Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost'.“
Nije na odmet na kraju spomenuti i to, da „poseban naglasak u traženju trajnog rješenja dat će se na činjenicu da je RH članica EU te će se navedenom pitanju pristupiti i na razini europskih institucija.“ Što znači da postoji nada, ako se žurno i povoljno ne riješi problem onečišćenja zraka iz emisije iz Rafinerije obratiti će se Europskoj komisiji direktno ili preko naših europarlamentaraca!
Što na sve to mogu Brođani reći? Samo dvije riječi: Idemo dalje!