Za vrijeme govora na današnjem Ekonomskom Forumu koji se održao u gradu Sankt Petersbrug, ruski predsjednik Vladimir Putin nije eksplicitno odgovorio na pitanje hoće li Rusija priznati predstojeće predsjedničke izbore u Ukrajini, no rekao je kako je Rusija "spremna raditi" s pobjednikom izbora koji se održavaju ove nedjelje.Voditelj programa Ekonomskog Foruma u nekoliko navrata je pokušao od ruskog predsjednika dobiti konkretniji odgovor, no Putin je ostao pri svojem stavu te nije niti jednom rekao da će Rusija priznati, ali ni opovrgnuti, predsjedničke izbore. Naglasio je kako oni tehnički ne mogu biti legitimni pošto, prema Ustavu Ukrajine, Viktor Janukovič je i dalje predsjednik države, unatoč činjenici da je srušen s vlasti silom za vrijeme državnog udara ove veljače.

Putin naglašava kako se nada da će se situacija u Ukrajini, koju naziva "građanskim ratom", smiriti nakon održavanja izbora. Navodi kako je nužno da vlasti prekinu s napadima na istoku zemlje te ističe kako je u pojedinim gradovima ofenziva već postala drastična te kako se artiljerijom gađaju stambeni blokovi. Pritom se vjerojatno referirao na nove napade ukrajinske vojske na istočni grad Slaviansk.

"Ne surađujemo s ovim ljudima koji trenutačno (u Ukrajini) drže vlast, ali nakon izbora ćemo raditi s novoizabranim strukturama", naglasio je Putin. "Shvaćamo da narod u Ukrajini želi da se ove kriza zaustavi", istaknuo je.

Za vrijeme foruma, na kojem su se okupili predstavnici brojnih međunarodnih kompanija, kao i predstavnici pojedinih vlada - uključujući i kineskog potpredsjednika, Putin se još jednom osvrnuo i na kronologiju Ukrajinske krize. Ističe kako je Rusija od prvog dana zagovarala dijalog, dok su iz EU-a forsirali potpisivanje pakta o trgovini.Naglašava kako je Rusija bila spremna na razne kompromise kako bi se izbjegla kriza u Ukrajini, no Zapadne sile nisu htjele ni čuti za to. "To je snobizam - oni nam poručuju 'to se nas ne tiče'. Kada smo izrazili zabrinutost da bi promjene u Ukrajini mogle dovesti NATO na naše granice, oni su nam opet poručili 'to se nas ne tiče'. E pa Moskva je već umorna od takvih izjava", naglasio je ruski predsjednik.

"Mi im kažemo: 'Vojna infrastruktura se približava Rusiji', a oni nam na to odgovaraju: 'Ne brinite, nije protiv vas'. Znači sutra bi Ukrajina mogla ući u NATO i američki raketni štit bi mogao biti u Ukrajini", navodi Putin.

Stao je u obranu ruskog poteza na Krimu te navodi kako bi se tamo desila tragedija kao i u Odesi da Rusija nije intervenirala na vrijeme.

Po pitanju Zapadnih sankcija Putin vjeruje kako će one imati "bumerang efekt" te kako će u konačnici više naštetiti onima koji ih nameću nego Rusiji.

Što se tiče odnosa sa Zapadom, Putin navodi kako je Rusija uvijek željela partnerstvo, ali druga strana to odbija. "U Rusiji postoji izreka - ne možete natjerati nekoga da vas zavoli", rekao je. Upitan je i o specifičnim detaljima koji su doveli do zahlađenja odnosa između Rusije i SAD-a, pa je tako bilo govora i o azilu za Edwarda Snowdena. Putin ističe kako je SAD sam kriv za tu situaciju jer su preplašili cijeli svijet tako da se u konačnici gotovo nitko nije usudio pustiti Snowdena u zemlju te je stoga to učinila Rusija. "Mi ne okrećemo leđa šampionima ljudskih prava kao što je Snowden", istaknuo je Vladimir Putin te glasnim aplauzom dobio odobrenje publike.

Za vrijeme današnjeg sastanka govor je održao i potpredsjednik NR Kine, Li Yuanchao. Istaknuo je važnost odnosa između Pekinga i Moskve te naglasio kako je povijesni plinski sporazum dodatno zbližio dvije zemlje (opširnije: Povijesni dogovor: Nakon 10 godina pregovora Rusija i Kina potpisale plinski sporazum vrijedan 400 milijardi USD). Putin se također osvrnuo na svoj ovotjedni posjet Šangaju te je rekao da nikada u karijeri nije doživio da se u jednom danu potpišu toliki brojni i toliko važni sporazumi kao tog dana između Kine i Rusije.

Kineski potpredsjednik Li Yuanchao drži govor u Sankt Petersburgu, 23.5.2013.



Izvor: advance