Kako ofenziva sirijske vojske u istočnom Aleppu ne jenjava, retorika iz Washingtona postaje sve oštrija.

Uz stalno medijsko bombardiranje vijestima o stradavanju i patnji civilnog stanovništva, koje zapadnim medijima najvećim dijelom dostavlja Aleppo Media Centar i takozvane "Bijele kacige", prijetnje Washingtona Moskvi su sve ozbiljnije.

Kako prenosi Reuters, jučer je američki predsjednik Barack Obama izjavio kako za situaciju u Aleppu, zbog koje se svima  "slama srce", razmišlja o ozbiljnijem odgovoru na aktivnosti sirijske vojske koju podržava Rusija, uključujući i vojnu komponentu.

"Porast napetosti u odnosima s Moskvom poništava bilo kakvu nadu za diplomatsko rješenje, bilo da govorimo Bliskom istoku, u Ukrajini ili  kibernetičkom prostoru", rekao je za Reuters izvor iz Washingtona.

Vode se rasprave u "mjerama odgovora", a njihovu će razinu odlučiti Glavni stožer američke vojske. Naravno, one će biti na preporuku Obame, koji se ranije protivio bilo kakvoj vojnoj akciji protiv vojske sirijskog predsjednika Bashara Al- Assada, nastavlja Reuters.

Obama je jučer održao govor u američkoj vojnoj bazi i situaciju u Siriji nazvao "srceparajućom". Obećao je da će razgovarati sa stručnjacima i kako vanjsku politiku Washingtona prilagoditi novim uvjetima. Ponovio je poziv na oprez pri donošenju odluke o slanju američkih vojnika u rat u Siriji.

"Svijet se uvijek suočava s izazovima, a nekad se oni ne tiču izravno naše sigurnosti. Gdje smo dužni pomoći, mi to trebamo učiniti, ali slanje većeg broja vojnika nije recept", rekao je američki predsjednik.

Ranije istog dana je američki državni tajnik John Kerry rekao kako su nade za suradnju s Rusijom o političkom rješenju sirijskog sukoba sve manje i zaprijetio da će prekinuti sve kontakte s Moskvom, osim ako se istog trenutka ne zaustavi ofenziva sirijske vojske i ruskog zrakoplovstva u Aleppu. Ovo je bilo najveće nedvosmisleno upozorenje Washingtona Moskvi još od 19. rujna, dana kada je propalo primirje koje je Kerry dogovorio s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejom Lavrovom.

Američki dužnosnici kažu da je diplomatski neuspjeh u Siriji prisilio Obaminu administraciju, koja sada nema drugog izbora, na sredstva koja uglavnom uključuju "upotrebu sile" i ona su već usuglašena, ali su "odgođena za neko vrijeme".

Ove opcije uključuju opciju za zaljevske monarhije takozvanoj "umjerenoj oporbi" dostave modernija i sofisticiranija oružja.

Drugi scenarij su američki napadi na položaje sirijske vojske, ali je on manje vjerojatan, prije svega zbog mogućih žrtava na ruskoj strani, izjavili su za Reuters američki dužnosnici.

Međutim, čak i pristaše snažnijih mjera u Washingtonu su za Reuters rekli kako je malo vjerojatno da će Obama išta napraviti i sve očitije je da se radi samo o "oštrijoj retorici".

U međuvremenu je jučer Moskva priopćila da je spremna nastaviti suradnju s Washingtonom na rješavanju sirijske krize.

Jučer je izjavu novinarima dao i glasnogovornik Pentagona John Kirby, ali nije jasno je li to bilo upozorenje Rusiji ili otvorena prijetnja.

"Ako Rusija ne zaustavi nasilje u Siriji, ekstremisti će nastaviti koristiti vakuum u toj zemlji kako bi proširili svoje operacije, a to može uključivati napade na ruske interese, možda i na ruske gradove. Rusija će nastaviti slati svoje vojnike kući u ljesovima, gubiti resurse, a možda i zrakoplove", rekao je John Kirby, glasnogovornik američkog State Departmenta, prenosi RT.

Rusija: Američke prijetnje Siriji su otvorena podrška teroristima

Rusija poručuje kako su američke prijetnje Siriji de facto potpora teroristima. Ovo je izjavio zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov, prenosi Tass.

Ranije je ruski zamjenik ministra vanjskih poslova rekao da SAD samo štete daljnjim bilateralnim odnosima s Rusijom, dovodeći u pitanje sporazum postignut o Siriji.

"Amerikanci, nakon brojnih neuspjeha da ispune vlastite obveze iz sporazuma, što je sad već očito, počinju iznositi takva mišljenja da se postavlja pitanje daljnjeg nastavka suradnje i zajedničkog rada s nama i sirijskom stranom", rekao je Rjabkov.

Prema njegovim riječima, "to je u skladu s linijom Washingtona i jednostranim pristupima, koje za Moskvu nikada nisu bili prihvatljivi".

"Amerikanci su neispunjavanjem svojih obveza u Siriji sve stavili pod znak pitanja. To je njihov politički izbor i odražava njihov stav da "ratnim igrama" nanose štetu bilateralnim odnosima s Rusijom", rekao je Rjabkov.

"Aleppo ne smije pasti – Umjerenjaci će dobiti protuzrakoplovne sustave"

Ovo je naslov kojim Middle East Eye opisuje trenutnu situaciju, a koja je u skladu s izjavama američkih dužnosnika, koji vjeruju da će se Obamina administracija i Pentagon odlučiti da preko trećih zemalja "umjerenu oporbu" opskrbe prijenosnim protuzrakoplovnim sustavima zemlja-zrak (MANPADS), te na taj način pokušati smanjiti broj preleta ruskog i sirijskog zrakoplovstva iznad istočnog Aleppa.

Ovaj scenarij je otprilike na tragu i izjave glasnogovornika Pentagona Johna Kirbya, koji već vidi "oborene ruske zrakoplove nad Aleppom i drugdje u Siriji".

Middle East Eye piše "kako SAD mijenjaju politiku i kao odgovor na intenzivno bombardiranje Aleppa će militantima osigurati pošiljke sustava MANPADS, koji su učinkoviti protiv zrakoplova u niskom letu i helikoptera".

"SAD su odlučile spriječiti pad Aleppa i pripremaju se da zaljevskim monarhijama dozvole da u Aleppo pošalju protuzrakoplovne sustave", za Middle East Eye je izjavio izvor blizak takozvanim "pobunjeničkim snagama".

Reuters je ovog tjedna kontaktirao američke dužnosnike koji su potvrdili da je nedavno intenzivno bombardiranje Sirije Aleppa "pojačalo" mogućnost da Obamina administracija ukloni zabranu Kataru i Saudijskoj Arabiji, te da im da zeleno svjetlo da "umjerene pobunjenike" naoružaju prijenosnim protuzrakoplovnim sustavima.

Izvor nije potvrdio jesu li dvije zemlje počele ili kada će početi isporuku.

"SAD su dale zeleno svjetlo za početak slanja pobunjenicima protuzrakoplovnih sustava preko dobavnih pravaca koji su još uvijek otvoreni iz Jordana i Turske. Pobunjenici su rekli da će obarati samo sirijske helikoptere, a ne ruske, ali nije jasno kako se misle toga pridržavati", rekao je izvor.

"SAD neće dopustiti da Aleppo padne. Može se očekivati da vidite sirijske helikoptere kako s neba padaju unutar nekoliko tjedana", piše Middle East Eye.

Međutim, izvor je upozorio da takva eskalacija može izazvati regionalni povratni efekt i da bi Iran, saveznik sirijske vlade, mogao odgovoriti isporukom istih sustava Houti borcima koji se u Jemenu bore protiv saudijske koalicije.

Sirijsku se vojsku optužuje da koristi bombe koje probijaju nekoliko katova devastiranih zgrada u istočnom Aleppu i uništavaju sve, takoreći do podruma i nekadašnjih podzemnih garaža. Uz ove optužbe se sirijsko zrakoplovstvo optužuje za korištenje "vakuum bombi" protiv civilnih područja.

Jedan američki dužnosnik je za Reuters, rekao "kako Washington već ima spreman veliki broj sustava MANPADS, ali ih umjerenoj oporbi nije isporučio jer se težilo pregovorima s Moskvom".

"Međutim, nakon nove ofenzive sirijske vojske u Aleppu frustracija Washingtona sve više raste, što otvara mogućnost da zaljevske monarhije i Turska više ne budu mogli spriječiti bogate pojedince koji odavno traže da se islamistima isporuče ovi sustavi", piše Middle East Eye, čime sugerira kako to možda i nije službena politika Ankare, Rijada i Dohe, nego više posljedica pritiska "bogatih pojedinaca koje je sve teže držati pod kontrolom", koji na svoju ruku mogu osigurati dostavu ovih oružja teroristima u Siriji.

Ako zaista vidimo "sirijske i ruske letjelice da uskoro počnu padati s neba", ovo je prilično interesantan izgovor za skinuti odgovornost sa službenih vlasti Turske, Saudijske Arabije i Katara. Možda bi u ovom slučaju trebalo isključiti Tursku, jer je Ankari ranije oboreni ruski zrakoplov već previše.

"Saudijci oduvijek misle da je način da se Rusi povuku iz Sirije da se uradi isto što u Afganistanu prije 30 godina, te da se neutraliziraju ruske zrakoplovne snage tako da se sustavi MANPADS daju mudžahedina. Do sada smo ih uspjeli uvjeriti da su rizici danas mnogo veći, jer mi pred sobom više nemamo SSSR u povlačenju, nego ruskog lidera koji je odlučan u obnovi ruske snage i manje je vjerojatno da će odustati", za Middle East Eye je rekao drugi američki dužnosnik.

Nakon najave prekida suradnje Washingtona s Moskvom, na pitanje jesu li SAD spremne učiniti nešto izvan pregovora s Rusijom i tako pokušati okončati sukob u Siriji, glasnogovornik State Departmenta Mark Toner nije opisao druge korake, ali je istaknuo kako Washington ne želi vidjeti bilo koga da isporučuje još više oružja u ovaj sukob.

"Rezultat bi bio samo eskalacija ionako već užasne borbe. Stvari bi od loših mogle postati samo gore", rekao je Toner.

Međutim, jedan vladin dužnosnik je rekao "kako oporba ima pravo braniti se, a SAD neće bespomoćno stajati pred ovim neselektivnim bombardiranjem".

No, odbio je ulaziti u detalje o načinima suprotstavljanja sirijskim i ruskim snagama.

Sustavi MANPADS mogu biti učinkoviti  protiv niskoletećih, relativno sporih helikoptera, koje ima sirijska vojska, ali su puno manja prijetnja za brze mete na velikim visinama, kao što su zrakoplovi koje u bombardiranjima koristi rusko zrakoplovstvo.

Shashank Joshi, viši znanstveni suradnik iz Washingtona, rekao je kako ne misli da bi ovo oružje moglo promijeniti trenutni odnos snaga u Siriji.

Po njegovim riječima, "Sirijci i Rusi često koriste "glupe bombe", nenavođeno oružje, što obično zahtjeva da se leti niže nego kada se koristi precizno oružje, a tako su osjetljiviji na mogućnost obaranja.

"Ali sumnjam da bi ruski zrakoplovi letjeli dovoljno nisko i izlagali se ozbiljnom riziku. Rizik za njihove helikoptere i zrakoplove postoji samo pri polijetanju i slijetanju. Ne mislim da se bombardiranje u Aleppo provodi s takve visine da bi zrakoplovi bili u ozbiljnoj opasnosti. To će biti iritirajuće i stvorit će problem, ali neće promijeniti način ratovanja, kao ni odnos snaga", rekao je Shashank Joshi.

Mnogi su mišljenja da bi se tijek rata promijenio kada bi Washington učinio isto kao kada je afganistanskim ekstremistima isporučio sustave "Stinger" u ratu protiv Sovjeta, što je bio potez koji je promijenio tijek borbi.

Međutim, Sirija je nešto posve drugo i rat u toj zemlji se malo može usporediti s Afganistanom. Sovjeti su često koristili helikoptere za napade i prijevoz vojnika kroz afganistanske planine, gdje su bili laka meta za afganistanske militante naoružane sustavima "Stinger". Međutim, njihova učinkovitost u borbama za Aleppo, gdje se ratuje za svaku prostoriju, zgradu, i ulicu, prilično je upitna.

Naravno, ovo bi oružje, kao i sva druga ranije, gotovo sigurno završilo u rukama terorističkih skupina, čiji bi militanti tijekom polijetanja i slijetanja lako mogli uništavati putničke zrakoplove izvan Sirije.

Los Angeles Times je strahovao od tog scenarija još u svibnju ove godine, kada je CIA tvrdolinijaške frakcije u Siriji odabrala za svoje saveznike i isporučila im protuoklopne sustave i druga oružja.

"Potrebno je samo da jedan od tih protuzrakoplovnih sustava dođe do Turske i to bi bila vrlo loša stvar", piše Middle East Eye.

Shashank Joshi tvrdi kako "zaljevske države i Turska razumiju ozbiljne rizike ako se pobunjenicima isporuče protuzrakoplovni sustavi, jer će, na neki način, oni snositi najveći rizik, a njihove civilne i putničke zrakoplovne tvrtke možda više od bilo kojih drugih ".

"Stoga vjerujem da će biti vrlo oprezni u isporuci", zaključuje Shashank Joshi.

Middle East Eye se ne bavi mogućim ruskim odgovorom na uništavanje njihovih zrakoplova i helikoptera prilikom polijetanja i slijetanja, ili tijekom misija nad Sirijom. Taj bi odgovor sigurno bio drugačiji od sovjetskog u Afganistanu.

Rusija i Sirija idu dalje s kampanjom u Aleppu

U međuvremenu je rusko zrakoplovstvo potvrdilo da je od jutros provelo nekoliko zračnih udara u istočnom dijelu Aleppa , te više od 20 zračnih udara u području Khan Thumana, brda Ain Issa i drugim dijelovima jugozapadno od grada, prenosi Ahmad Marzuq za rusku agenciju FAN.

Osim toga, Rusija je upravo odbila prijedlog Washingtona o uspostavi sedmodnevnog primirja, a ruske vlasti su objasnile i zašto.

Sergej Rjabkov je rekao kako Washington tvrdoglavo inzistira na jednotjednom primirju, ali je taj period prekratak za rješavanje sirijskog sukoba, a savršen je za teroriste, koji bi ga iskoristili za predah i da se ponovo naoružaju i pregrupiraju.

"Mi smo ranije u više navrata ponudili 48-satni prekid vatre, ali su se Sjedinjene Države, iz poznatih razloga, u potpunosti usredotočile na zahtjev za primirjem od sedam dana. Za nas je to neprihvatljivo", rekao je Sergej Rjabkov.

Moskva još nije komentirala moguće isporuke prijenosnih protuzrakoplovnih sustava militantima takozvane "umjerene oporbe" u Siriji.

AMSI