Nekoliko mjeseci prije nego će i službeno nastati terorističke skupina ISIL američka vlada je obaviještena od strane Vojno-obavještajne agencije (Defense Intelligence Agency/DIA) o jačanju takfirističke skupine i neposrednom proglašenju "kalifata" u Iraku i Siriji.

No, staro oružje pohranjeno u vojnim skladištima u Libiji je iz luke u Beghaziju svejedno poslano sirijskim pobunjenicima u Baniasu (zapad Sirije) i Burj Islamu (sjeverozapadna Sirija).

Američki portal Judicial Watch je nedavno objavio niz prethodno klasificiranih dokumenata američkog Ministarstva obrane i State Departmenta koji pokazuju da je Washington bio svjestan da će golema pošiljke oružja iz grada Benghazija završiti u rukama terorista koji se bore protiv legitimne vlade sirijskog predsjednika Bashar Al-Assada.

Izvješće upozorava na rastuću opasnosti od onoga što je danas cijeli svijet poznaje kao ISIL ili "Islamsku državu", kao i činjenicu da je ogromna količina oružja iz Libije teroristima poslana je 5. kolovoza 2012. godine uz suglasnost Bijele kuće.

"Oružje iz bivših vojnih skladišta u Libiji je iz luke Benghazi poslano u luke Banias i Burj Islam u Siriji. U kontingentu su do kraja kolovoza 2012. poslane snajperske puške, protutenkovski ručni bacači i projektili 125 mm i 155 mm", stoji u izvješću.

Izvješće upozorava na daljnje pogoršanje sigurnosne situacije i da bi takav potez "mogao imati katastrofalne posljedice na situaciju u Iraku i donijeti ogromnu prednost terorističkim skupinama".

Drugo izvješće DIA-e , napisano u kolovozu 2012. (istom razdoblju kada SAD šalje oružje iz Libije u Siriju) govori "kako je oporba u Siriji u vezi s Al Qaedom i drugim ekstremističkim islamističkim skupinama – salafistima, Muslimanskim bratstvom i Al Qaedom Iraka", od kojih će posljednja kasnije uzeti ime "Islamska država Iraka i Levanta (Sirije)".

DIA tada tvrdi da su ove skupine glavna pokretačka snaga pobune u Siriji, ali i da je primjetan "rastući sektaški smjer rata, što će imati teške posljedice za Irak, što uključuje ozbiljnu opasnost od uspona Al Qaede Iraka (AQI/ISIL) ".

"Ovime se stvara savršeno mjesto za Al Qaedu Iraka koja želi vratiti svoja stara uporišta u Mosulu i Ramadiju" navodi se u izvješću, dodajući da bi "ISIL mogao proglasiti kalifat i uspostaviti jedinstvo s drugim terorističkim organizacijama u Iraku i Siriji i biti ozbiljna je prijetnja jedinstvu Iraka i zaštiti iračkog teritorija".

Unatoč upozorenjima izdanima od strane DIA-e, ISIL je kasnije s tisućama boraca iz šire regije, Europe, pa čak i Sjedinjenih Država u lipnju 2014. na okupiranim područjima u Iraku i Siriji oružjem dobivenim na poklon od Obame uspostavio takozvani "kalifat", vršeći pri tom brojne zločine protiv civila i zarobljenika, uključujući stravična  pogubljenja i masovne otmice.

Dokumenti koje je objavio bivši analitičar američke Nacionalne sigurnosne agencije (NSA) Edward Snowden potvrđuju da je ISIL stvoren od strane određenih krugova unutar tajnih službi Sjedinjenih Država, Velike Britanije i Izraela, kako bi se ostvarili interesi Washingtona i njegovih saveznika na Bliskom istoku.

Judicial Watch, između ostalog, navodi da je američko Ministarstvo obrane znalo i za plan napada na američki konzulat u libijskom gradu Benghaziju deset dana prije nego će se dogoditi, kao i da će napad izvršiti teroristi povezani s Al Qaedom. Prema tome, bivša državna tajnica Hillary Clinton i drugi visoki dužnosnici Obamine administracije su bili svjesni plana "koji za cilj ima ubiti Amerikanaca što je više moguće". Napad, koji se dogodio u rujnu 2012. godine rezultirao je smrću američkog veleposlanika Chris Stevens i još trojice državljana SAD-a.

Video: Obama je znao da će oružje poslano u Siriju uzrokovati katastrofalne posljedice 

Konačno je jasna logika zbog koje je Obama dozvolio uspon "Islamske države", kojoj je , uz ograničenu i kozmetičku intervenciju tzv. "Međunarodne antiterorističke koalicije", svrha oslabiti sirijsku vojsku i lakše svrgnuti predsjednika Bashara Al-Assada.

To je danas potvrdio – namjerno ili ne -  francuski predsjednik Hollande, koji je pozvao na "novi međunarodni pritisak kako bi se postigao mirovni sporazum u Siriji".

"Pad Palmire u ruke Islamske države je pokazao da je sirijski predsjednik Bashar Al-Assad teško oslabio. Još jednom pozivamo za pripremu novog skupa Ženevi", rekao je Hollande nakon summita Europske unije u Rigi.

François Hollande je pozivao da Assada odstupi i da se u Siriji uspostavi prijelazna vlada koju će činiti prozapadni pobunjenici,  iako i oni također trpe poraze pred naletom "Islamske države".

"Sada je jasno da je režim oslabljen, a Bashar Al-Assad ne može biti budućnost Sirije. Moramo graditi novu Siriju koja se može osloboditi, naravno, režima Bashara Al-Assada, ali, prije svega, od terorista", rekao je Hollande.

Sada su stvari puno jasnije i teško je skriti da su Washington, Turska i Saudijska Arabija, koji su pružili svu potrebnu financijsku i logističku podršku islamistima u posljednjih nekoliko pobjeda protiv sirijske vojske, ali i Europska unija oduvijek zajedno radili na rušenju Bashara Al-Assada.

Sve je naravno počelo Obaminim pošiljkama oružja islamistima 2012. godine, a sada se François Hollande pojavljuje kao "mirotvorac" koji želi da Sirija bude "slobodna i od Assadovog režima i od terorista".

Nakon četiri godine otpora sirijskog naroda i vojske i jeseni 2013. godine  kada je Rusija vetom spriječila agresiju Zapada protiv Sirije, ovo je izgleda ključni trenutak za sirijski narod koji samo pobjedom na bojnom polju može osigurati suverenitet. Poruka francuskog predsjednika Hollandea Basharu Al-Assadu ne može biti jasnija i na sirijskom predsjedniku je da pokaže je li doista toliko oslabio da vlast mora prepustiti zapadnim marionetama.

Krokodilske suze nad Palmirom i Ramadijem i laži Turske i Washingtona u borbi protiv terorizma

 

altermainstreaminfo