Ovih dana posebno pratim razvoj situacije s brodskim onečišćenim zrakom. Nikako ne zbog nekakvih ‘nagona’ dokazivanja, nego jer je očigledno da nakon što smo u Slavonskom Brodu u siječnju i veljači imali zabrinjavajuće intervale onečišćenja zraka, o čemu sam onda više puta pisao na SBPeriskopu, a posebno s dojmivim naslovom od 03.03.2024.: I dalje je zrak u Slavonskom Brodu najonečišćeniji u Hrvatskoj i šire! (3) (http://www.sbperiskop.net/objave/i-dalje-je-zrak-u-slavonskom-brodu-najonecisceniji-u-hrvatskoj-i-sire-3), evo u listopadu i početkom studenog sve se to ponavlja!
Pomalo je jasno već sada, kako Slavonski Brod, nakon što je na karti Europske agencije za okoliš (EEA) po prosječnoj dvogodišnjoj koncentraciji lebdećih čestica PM2.5 prije tri godine bio na 3. mjestu, pretprošle godine na 6., prošle godine na neslavnom prvom (1.) mjestu, kao i ove godine(!), iduće godine će ponovo završti na prvom (1.) mjestu!!! Tu više nema nikakve dileme…
Na to nam ukazuju podaci iz aplikacije Kvaliteta zraka u Republici Hrvatskoj. Srednja vrijednost (tj. prosjek) koncentracije lebdećih čestica PM2.5 ove i prošle godine, od 01.01.2023. do 31.10.2024.god. u Slavonskom Brodu iznosila je 25,035 µg/m3, što je iznad granične vrijednosti za lebdeće čestice PM2.5!!!
Inače ovih dana kvaliteta zraka u Republici Hrvatskoj i dalje je u negativnom trendu. Posebno u Slavonskom Brodu, gdje su obje mjerne postaje; na Jelasu (SB1) i kod Stadiona kraj Save (SB2), već faktički šesnaesti dan kontinuirano u CRVENOM (onečišćeni zrak), ali ponekad i u LJUBIČASTOM (izuzetno onečišćeni zrak), ili kao jučer, dana 5. studenog (odmah iza ponoći) u ŽARKO CRVENOM (jako onečišćeni zrak)! Što više, na brodskim mjernim postajama preksinoć su mjerene za početak studenog alarmantno visoke satne koncentracije lebdećih čestica PM2.5 iznad 130 µg/m3 (SB2), odnosno 140 µg/m3 (SB1)!
Mora se također istaknuti, u posljednja tri tjedna na brodskim mjernim postajama samo jedan dan i to dana 3. studenog preko dana mjerene su satne koncentracije lebdećih čestica PM2.5 ispod 13 µg/m3 i to kontinuirano i na jednoj i na drugoj postaji deset i više sati! Što je dovelo do toga da noću iza, na 6 - 8 sati brodske postaje u tih 16 dana kontinuirano visokog onečišćenja prvi put na kratko ‘požutile’, tj bile u ŽUTOM (umjerene onečišćeni zrak). U ostalim danima te postaje kontinuirano su ‘mjerile i mjere’ 24-satne prosjeke lebdećih čestica PM2.5 iznad 25 µg/m3, pa ponekad i iznad 75 µg/m3 (prilog). A to je za listopad i studeni zaista rijedak fenomen u Hrvatskoj!
Više puta sam ovih dana uspoređivao tzv. karte onečišćenja, tako i dana 01.11.2024. i to ujutro i popodne, i to 7 - 8 sati poslije (https://www.accuweather.com/hr/hr/slavonski-brod/112307/air-quality-index/112307). Vidi se u prilogu da onečišćenje naglo je naraslo u tih 7 - 8 sati, a posebno južnijim krajevima, odnosno u BiH-u i istočnije u Srbiji, pa da mogući generatori povećanog onečišćenja u Slavonskom Brodu (općenito sjeverno od rijeke Save!), pored ‘domaćih’ zagađivača, su i zagađivači iz susjednih država, kada povećano onečišćenje iz BiH-a i šire zbog južnih vjetrova djelomično završi u kopnenom dijelu Hrvatske!!!
Nažalost, nikoga to ni malo ne zabrinjava. Sve uprave, počev od lokalne, preko regionalne do državne, šute. Šuti i Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, zajedno s Povjerenstvom za praćenje kvalitete zraka u Slavonskom Brodu, kojeg je baš to Ministarstvo osnovalo prije možda 10 godina! Šuti DHMZ (Državni hidrometeorološki zavod) i dalje zajedno s Ministarstvom uporno administrira podatke i ‘pomalo’ skriva istinu o brodskom zraku. Nažalost, tako to od ‘pamtivijeka’! Također šuti i (saborski) Odbor za zaštitu okoliša, kao da njih u Saboru ta agonija Brođana ne zanima! Na kraju šute i većina medija, posebno brodski mediji! Zašto(?), to je vrlo delikatno pitanje. A Brođani i dalje udišu onečišćen zrak!