1935. g. izašao je prvi broj književnog časopisa Savremeni pogledi. Za Brod je to bila senzacija koja će tek naknadno dobiti svoju pravu povijesnu dimenziju, budući da je riječ o književnoj reviji koja je apsolutno na razini onih iz mnogo većih kulturnih središta. Uređivao ju je brodski profesor hravtskog i francuskog jezika Josip Berković koji je ujedno bio i izdavač. Tiskan je u tiskari Vilima Buka. Zabranjen je 1936. godine. Od tada Brod nije imao časopis koji bi se po ugledu mogao približiti Savremenim pogledima. U časopisa Josipa Berkovića objavljivali su svoje radove: Ivan Goran Kovačić, Dragutin Tadijanović, Marijan Matijašević, Mijo Marković, Tone Seliškar, Bratko Kreft, Dušan Matić, Aleksandar Vučo...

1959. g. Članovi brodskog Radio-centra montirali su antenu kojom je u Brodu omogućen prijem tv-programa. Bili su to entuzijasti Vjekoslav Pongračić, Ivica Kirchoffer i Josip Šimunčić.

1960. g. u Brodu je 15. siječnja postojalo šest kinematografa: Partizan, Jadran, Omladinski dom, Dilj, Radničko sveučilište i Budainka.

1960. g. za najboljeg sportaša Broda proglašen je boksački reprezentativac Stjepan Puljko, prvak Hrvatske u bantam kategoriji i treći u Jugoslaviji. Kasnije će osvojizi i titulu prvaka Jugoslavije.

1961. g. za članove Općinskog omladinskog komiteta u Slavonskom Brodu izabrani su Zdravko Tomac i Ivica Račan. Za predsjednika komiteta izabran je Ivo Politeo.

Izvor: Stribor Uzelac Schwendemann - Dogodilo se jednom u Brodu...