Zastrašujući rekordni gubitak holdinga Đuro Đaković u iznosu od 64,7 milijuna kuna, u Nerevidiranim rezultatima poslovanja Đure Đakovića za 2013. godinu, ne spominje se izrijekom. Napisani su prihodi i rashodi, pa neka se adresati ove zamumuljensti hvataju za kalkulatore. Rečeno priopćenje za medije kojeg je javnosti poslala Ivana Klarić iz Korporativnih komunikacija, holdingovog Ministarstva istine, predstavlja do sada najistaknutije brodsko zaobilaženje razloga za neuspjeh, zaglupljivanje iliti zluđivanje javnosti sporednostima i paušalnim ocjenama bez odlučnih najava mjera za spas, a u krajnjem znači izbjegavanje odgovornosti za poslovno-financijsko stanje holdinga. Umjesto da je sazvana konferencija za medije na kojoj bi Kovačević odgovarao na novinarska pitanja, on od suočavanja s njima bježi kao vrag od tamjana. Samo, putem priopćenja, optužuje prethodne uprave, a o vlastitoj odgovornosti - ni mukajet.
U ovom trenutku Đurinog općeg srozavanja ne treba zanemariti ni malu činjenicu da je papir, nazvan Nerevidirani rezultati poslovanja Đure Đakovića za 2013. godinu, razaslan selektivno. Naime, po uzoru na malograđansku i neuljudnu gestu gradonačelnika Dusparu koji na blagdanske domjenke lokalnomoćnički pozvao samo odabrane novinare, blagonaklone, nekritične „prijatelje kuće“, i Ivana Klarić, nasljednica Sanje Milinović, teškaške akvizicije iz Digitela“, zaobišla je ovaj portal (samostalno ili po nalogu?), valjda mali i neugledni, ali koji je jedini pisao o krivim koracima u Đuri proteklih godinu i pol, a koji su, evo, na iznenađenje (?) Brođana, doveli do gadnog saplitanja. Ostali lokalni mediji prenijeli su Neredivirane rezultate u cijelosti, a da se ni u jednom trenutku nisu zapitali što zapravo sadrži papir koji zamućuje stvari. Zašto bi se pitali, kaže jedan član redakcije sbperiskopa, kada ih je holding „Đuro Đaković“ blagonaklono pomogao šuštećom zahvalnošću za iskazivanje „objektivnosti“! Pozadinu priopćenja na jednostavan način proanalizirao je portal www.poslovni.hr odnosno nije ga prenio bez kritičkih zapažanja. Njihov tekst smo preuzeli i kao vlastiti stav.
Priopćenje je izazvalo reakciju sindikata, koji traži hitan sastanak s upravom holdinga. Hoće li uprava sastavljena od stranačkih „stranaca“ čije je političko postavljanje bila šamarčina Brodu, njegovoj industrijskoj tradiciji i ljudima ovdje poniklim („...da nam dođe neki neiživljeni mladac koji ima neke fiks ideje u glavi, ali nikakvih praktičnih referenci...da se radi o nekom mega-sposobnom-dokazano uspješnom menadžeru koji je došao ovdje napraviti preporod, nove programe, proizvode, ali ništa od toda; ovom je najbitnije da će mu cv-u stajati da je toliko godina bio na čelu velikog industrijskog sustava, da se može negdje dalje snalaziti....“) – prihvatiti poziv sindikata i sjesti s njegovim uspaničenim predstavnicima za pregovarački stol, ostaje za vidjeti. No, ako i sjednu zajedno, s ciljem odsukavanja Đure s hridi teških problema, pitanje je hoće li naći snage, načina i novca da to i učine. Ako uspiju, niko sretniji od bespomoćnih i zabrinutih radnika.
[notice]
Nerevidirani rezultati poslovanja Đure Đakovića za 2013. godinu
Đuro Đaković je u 2013. godini ostvario ostvario prihode u iznosu od 615.486.501,00 kuna, dok su rashodi bili 680.165.844,00 kuna. Uspoređujući prethodnu godinu s dvije prijašnje (2011-om i 2012-om) u kojima je program proizvodnje borbenog oklopnog vozila (BOV) dominantno utjecao na porast prihoda, 2013-u godinu obilježio je značajan porast udjela prihoda ostvarenih kroz druge programe, tako da ukupni prihodi u 2013. godini pokazuju trend rasta, ako se u usporedbi s 2011. i 2012. godinom izuzmu prihodi od BOV-a.
Na rezultat poslovanja Grupe Đuro Đaković osim zastarjelosti opreme i višegodišnjeg neulaganja u modernizaciju strojnog parka, a što izravno utječe na profitabilnost poslovanja (divizije Industrija i energetika te Transport), značajno je utjecala još neprovedena privatizacija i restrukturiranje HŽ Carga, ključnog domaćeg kupca Đure Đakovića, te urušavanje EU tržišta teretnih vagona. Zbog potonjeg odlučeno je kako zahvaljujući specifičnim vještinama radnika u transportnom dijelu, a bez obzira na obujam posla, budu zadržani svi radnici, a razlog su poslovi koji se očekuju u 2014. godini. Uz to, na rezultat su utjecali i izvanredni rashodi nastali zbog plaćenih penala iz ugovora s JANAF-om sklopljenim 2008. godine.
Grupa Đuro Đaković počela je u 2013. dugotrajni proces otvaranja izvoznih tržišta nakon 22 godine stagnacije i zanemarivanja.
„Do sada su učinjeni značajni pomaci, posebno na promjenama u organizaciji i upravljanju, ulazak u nove programe i poslove koji su ugovoreni za 2014. godinu. Poseban je naglasak na nove programe na domaćem te otvaranje izvoznih tržišta. Trenutačno je Đuro Đaković angažiran na 9 gradilišta u Hrvatskoj, samostalno ili kao dio konzorcija. Investicije u novu opremu i centralizacija nabave su ključni koraci koji će utjecati na dugoročnu profitabilnost poslovanja Grupe Đuro Đaković.“- napomenuo je Vladimir Kovačević, predsjednik Uprave Đure Đakovića.
S poštovanjem,
Korporativne komunikacije
Ivana Klarić
iklaric@duro-dakovic.com
[/notice]