Već tri godine Sjedinjene Države zapadnu javnost siluju s mantrom o potrebi nametanja i održavanja sankcija protiv  Rusije zbog ukrajinske krize. S vremenom je Washington, uvijek uz dogovor s europskim birokratima, uspio uvjeriti i zemlje članice Europske unije da usvoje iste mjere, a sve kako bi se sačuvale “norme međunarodnog prava i integritet Ukrajine”.

Naravno, rezultat sankcija protiv Rusije je katastrofalan. Trgovina s Rusijom se smanjila u cijeloj Europi, a samoubilački potezi Baracka Obame su pogodili brojne sektore gospodarstava EU. Postoje izuzeci, kao na primjer Njemačka, koja polako, ali sigurno, ide ka realizaciji projekta “Sjeverni tok 2“, čime će postati najveća sila za distribuciju ruskog plina u Europi. No, kako su govorili u starom Rimu, što je dozvoljeno Jupiteru, nije i biku. Osim Njemačke, imamo još jedan “zanimljiv” slučaj, jer kad netko gubi, na drugoj strani netko mora zaraditi, a to su u financijski divovi JP Morgan i Goldman Sachs.

Forbes je proučavao provođenje sankcija protiv Rusije, a rezultate istrage je u opširnom članku objavio Kenneth Rapoza. Ispostavilo se da su ove dvije američke investicijske banke  trenutno dvije od tri vodeće investicijske banke u Rusiji. Samo u prva četiri mjeseca ove godine su prikupile više brokerskih provizija nego u posljednjih godinu dana.

“Brokerske provizije su zarada koju je  Carter Page priskrbio u poslovima s Rosneftom”, piše Forbes. Zanimljivo je i da je Page bio vanjskopolitički savjetnik u kampanji Donalda Trumpa, koji je bio “primjer dobrih veza s Rusima u Trumpovom timu”.

Međutim, uredi JP Morgana i Goldman Sachsa vrlo opušteno vode financijske aktivnosti u Moskvi i okolici. Iako su tvrdili da je Hillary Clinton kandidat Wall Streeta, a Donald Trump “realnog sektora”, ni nakon inauguracije novog predsjednika se nije ništa promijenilo. Štoviše, do 20. travnja ove godine su ponude investicijskih banaka porasle za 32% u odnosu na svih 12 mjeseci prošle godine. Čini se da dokazivanje Trumpa da nema nikakvih veza s Moskvom na drugoj strani osigurava monopol u poslovanju za JP Morgan i Goldman Sachs u Ruskoj Federaciji.

Ali kako je to moguće, ako uzmemo u obzira da su sankcije nametnute Rusiji i dalje su na snazi? Forbes objašnjava “kako sankcije za ove dvije kuće jednostavno ne vrijede i da su one stvar politike, jer novac kojeg dobiju ostaje u Rusiji, a ponekad se seli u off shore tvrtke u Hong Kongu”.

Obje američke banke surađuju s najvećom ruskom investicijskom bankom u zemlji VTB Capital.

Sankcije koje su trenutno na snazi zabranjuju američkim tvrtkama zajednička ulaganja s ruskim tvrtkama u području istraživanja nafte, te da primaju ili daju novac ruskim bankama pod sankcijama. Među njima je i VTB Banka, koja posjeduje VTB Capital.

Međutim, američkim poduzetnicima iz drugih sektora gospodarstva nije zabranjeno pružanje konzultantskih usluga.

“Iako ova mjeru vlade mogu tumačiti proizvoljno, američke tvrtke u praksi mogu sklapati sporazume s ruskim tvrtkama i onima za koje Washington tvrdi da nisu prekršile pravila”, piše Forbes i pojašnjava da se ovim argumentom služe dvije glavne bake Wall Streeta, uključujući Goldman Sachs koja je čvrsto na strani Trumpove administracije.
“Mnoga investicijska društva posluju s ruskim tvrtkama pod sankcijama, a neka, kao što je JP Morgan, drže novac u Rusiji”, pojašnjava Forbes.

Forbes kao dokaz navodi slučaj obveznica Gazproma, koje su na tržištu od ožujka i vrijede oko  milijardu dolara, a imaju snažnu potražnju među američkim i europskim investitorima. Kupci su uglavnom JP Morgan i Deutsche Bank, kao i VTB Capital i Gazprombank.

“Istog mjeseca je Gazprom na tržište plasirao dodatnih 750 milijuna dolara u obveznicama, po prvi put nakon povratka Krima Rusiji. Ukupna vrijednost inicijalnih i sekundarnih ponuda u razmjeni s Rusijom je na tržištu dosegla 1,2 milijarde”, navodi Forbes, što je najviša razina u proteklih šest godina.

Ispada da se sankcija moraju pridržavati budale, a zaradu od plina i ulaganja u financijski sektor i rusko gospodarstvo općenito, čak i one pogođene sankcijama, ubirat će Njemačka i Wall Street. Obzirom da govorimo o milijardama dolara, za kraj je lako zaključiti da je politika sankcija protiv Rusije dovela do gubitaka u većine, samo kako bi se osigurala korist “odabrane nekolicine”. Uobičajena priča.

 

logično