Glasnogovornik Bijele kuće Trump i dalje prijeti. Svijet nikada nije vidio tako slabog predsjednika jedne od najvećih svjetskih sila. U njegovom društvu uživaju psihopati poput Boltona i Pompea, a Trump ih pokušava zabaviti.
Ipak, anglosaksonski i cionistički savez Londona, Washingtona i Tel Aviva polako prekriva paranoja, koja postupno prožima cijelo zapadno društvo. Za mnoge svijet u ovako opasnoj situaciji nije bio u posljednjih 70 godina.
Do 6. studenog, kada se održavaju takozvani srednjoročni izbori u Sjedinjenim Državama, nije isključeno da izbije novi rat. Naime, “Deep State” u Sjedinjenim Državama je odavno prešao granicu na kojoj je bio moguć dogovor sa suparnicima i ne vidi drugi način rješavanja problema nego oružanim sukobom. To je i ranije bila omiljena američka opcija u sličnim situacijama.
Rat će otpisati sve američke dugove, a ako ga ne bude, onda je nadolazeći scenarij kolaps dolara i druga velika depresija.
Fantapolitika i pesimistično predviđanje? Možda, ali pogledajmo činjenice.
Zapad kojeg poznajemo u ovom obliku, nazovimo ga tako, traje i propada već 30 godina, od pada Berlinskog zida. Prethodno se vodio Hladni rat, koji je završio kapitulacijom Gorbačova i pobjedom Zapada. NATO i njegov parazitski blizanac EU su krenuli na Istok, porobljavajući i uništavajući državu za državom. Sad su na red došle Ukrajina, Gruzija i Armenija.
Ali Trump je bio taj koji je prešao točku s koje nema povratka, iako ruski ministar vanjskih poslova Lavrov tvrdi da takva točka ne postoji i da iz svake ulice postoji izlaz.
No, pogledamo trenutnu situaciju u kojoj SAD vode rat protiv svih i svugdje.
1. Trump je uveo carine i naknade za sada za 50 milijardi dolara kineskog uvoza, a prijeti da će uskoro ta brojka biti 20 milijardi, na kraju i na ukupan kineski uvoz u SAD vrijedan 500 milijardi dolara. Američki predsjednik se nada da će tako poboljšati trgovinsku bilancu, ali se ništa slično neće dogoditi. Američki državni dug iznosi oko 22 000 milijardi dolara i nastavlja rasti.
Kina je odgovorila i uvela recipročne carine na 5200 američkih proizvoda, uvoz ukupne vrijednosti također 50 milijardi dolara. Kada ispuni bonus i uvede carine na ukupni američki uvoz u Kinu vrijedan 175 milijardi dolara, Peking će obećao poduzeti druge mjere za nanošenje recipročne štete Sjedinjenim Državama. Osim toga, Kina neće odustati od kupnje nafte iz Irana.
Nastavlja se i izgradnja Novog puta svile, uz važnu ulogu Irana i Turske. Peking je odustao od američkog ukapljenog plina i dobit će ruski iz kompleksa “Yamal LNG”.
Do sada Kina nije žurila da potakne ovakav razvoj događaja, ali postoje znakovi ubrzanog oslobađanja američkog duga. Ako se to dogodi, Amerika će se urušiti u nekoliko sati.
2. Dana 22. kolovoza je stupio na snagu novi paket sankcija protiv Rusije na kredite, robu s dvojnom namjenom i ruske energetske kompanije. SAD žele blokirati izgradnju “Sjevernog toka 2”, zabraniti letove Aeroflota u SAD i uvesti druge “drakonske mjere” protiv ruskog gospodarstva. Izgovori su uvijek isti i ponavljaju se unedogled, a ako Rusija ne promijeni svoje ponašanje, od studenog se uvode nove sankcije.
Za Moskvu je ovo bila objava ekonomskog rata i Rusija će odgovoriti na gospodarski, politički ili “neki drugi” način. Zanimljivo je što znači “neki drugi način” o kojem je Dmitrij Medvedev govorio na Dalekom istoku, gdje su SAD na dometu ruskih projektila?
Zapravo, Moskva je upozorila Trumpa da nije vrijeme za još jedan neprijateljski korak, jer će dobiti rat kojeg želi – ekonomski, financijski, a zatim i stvarni.
Američki cilj je jasan. SAD kao oružje žele koristiti financijski sustav, koji je u Rusiji u određenoj mjeri povezan s dolarom, kako bi se organizirali nemiri i unutarnji državni udar. Sve druge opcije su isprobane i nisu dale nikakav rezultat.
No, Rusija se priprema za ono što je Trump rekao. Davno je uspostavila svoj sustav plaćanja MIR, analogan sustavu međunarodne naplate SWIFT, a ranije se riješila 85 posto američkih državnih obveznica i vratila u Rusiju sve rezerve iz američkih banaka. To znači ubrzanu “nacionalizaciju” ruskog financijskog sustava, što će dovesti i do promjena društvenog uređenja.
Sustav koji će se pojaviti u Rusiji će bit će potpuno drugačiji. Kao što Kina gradi socijalizam s kineskim karakteristikama, Rusija će vjerojatno započeti s izgradnjom sustava s ruskim karakteristikama, koji će imati malo sličnosti s liberalnim zapadnim demokracijama. U Moskvi su svjesni te potrebe i kurs je već određen. Može se promijeniti brzina, ali ne i smjer.
Rusija je ranije napravila povijesni izbor i odbacila hegemoniju Zapada. Sada na tom putu mora ići do kraja.
3. SAD su uvele sankcije protiv Turske, a Erdogan je odgovorio jačanjem veza s Rusijom, Iranom i Kinom i pooštrio svoj stav prema izraelskom režimu. Ankara je uvela sankcije protiv Washingtona, što je više nego jasan dokaz kakvom se brzinom izmjenjuju zastarjeli predlošci međunarodnih odnosa.
4. Sjeverna Koreja je rekla kako ne može biti jednostranog nuklearnog razoružanja i potvrdila da se to može dogoditi samo s mirovnim ugovorom između dviju Koreja, povlačenjem svih američkih snaga s Korejskog poluotoka i njegovom punom denuklearizacijom. Kao što smo više puta naveli, Kim Jong-un je pažljivo pročitao četiri točke sporazuma s Trumpom, kako kasnije ne bi ispalo da oružje mora položiti samo Sjeverna Koreja, a na Korejskom poluotoku će sve ostalo ostati nepromijenjeno.
5. Spiralu raznih sankcija je Trump počeo nametati i Iranu. Bijela kuća najavila je uvođenje sankcija protiv Irana u dvije faze – 4. kolovoza i “možda 6. studenog”, točno na datum srednjoročnih izbora u Sjedinjenim Državama. Kakva glupost?! Osim toga, Iran sve “može izbjeći” ako ispuni točke ultimatuma Washingtona i otvori sve svoje vojne objekte međunarodnim inspektorima i ekspertnim timovima, odrekne se balističkog programa i suradnje s regionalnim partnerima, te hrpetinu besmislica koje u Teheranu vjerojatno nisu imali volje ni čitati do kraja.
Teheran je odgovorio preustrojem nacionalne ekonomije i zamjenom dolara s eurom, juanom, rubljom i bilo koju nacionalnu valutu koju će moći zamijeniti za potrebne robe ili zlato.
To znači da se napad na Iran, kojeg mnogi ocjenjuju vrlo mogućim, može se podudariti s početkom studenog. Zajednički akcijski plan Sjedinjenih Država, Saudijske Arabije, Izraela je već spreman. “Nulti sat” može biti u prvoj polovici studenog, kada će se Iran suočiti s krizom i problemima u izvozu nafte i američkim trupama i saveznicima u regiji može zatvoriti Hormuški tjesnac.
Strah od Irana je ogroman. Sjedinjene Države i Izrael žele da se Teheran povuče iz Sirije, Iraka, Jemena, Libanona i da prekine sve veze s Palestincima. Ako
Islamska Republika ne ispuni njihove zahtjeve, vrlo lako bi u Perzijskom zaljevu mogli vidjeti prvo lokalni, a onda i veliki vojni sukob.
Iran nije zemlja koja će pokleknuti pred ultimatumima kojima je cilj gospodarska i politička destabilizacija zemlja. Ultimatumi protiv Teherana su izravni put do rata.
Čak je i umjereni predsjednik Hassan Rohani upozorio Trumpa da će “rat protiv Irana biti majka svih ratova”, a general Qassem Suleimani je Bijeloj kući poručio da SAD mogu i pokrenuti rat, ali će Islamska Republika biti ta koja će ga završiti, odnosno slaviti pobjedu.
Tu je i sve veći sukob Sjedinjenih Država s Europom, koji se za sada primjetan u ekonomiji i trgovini, ali je već prerastao u otvorenu netrpeljivost. Nakon vrelog ljeta dolazi još toplija jesen, vjerojatno s novim velikim ratom. Jedina nada je da je u Washingtonu i Tel Avivu ostalo trunke razuma i da će se katastrofa izbjeći.
Sve je manje svjetski priznatih stručnjaka, čak i onih koji cijeli život podržavaju atlantističku agendu, koji vide izlaz iz ove situacije. Istovremeno vršiti pritisak svim raspoloživim sredstvima na Kinu, Rusiju, Iran, Siriju, Venezuelu, Sjevernu Koreju, čak i EU ne može dobro završiti.
logično