Šengen

Čestitam vam/nam, predzadnji korak, jedan od najvažnijih, možda i odlučujući, je tu. EU parlament je velikom većinom izglasao da od iduće godine budemo dio Šengena. Ma koliko to nekima ne značilo ništa ili mislili da je nebitno, neke stvari se ipak time mijenjaju na bolje. Mi već plaćamo članstvo, radimo kako radimo, ali robe i ljudi će od sada lakše cirkulirati i to je već pomak na bolje.

Što se eura tiče, ni meni osobno nije svejedno imati samo siću u novčaniku, ali naviknut ćemo se. Ne da imamo siću, već na cijene u Eurima. Neće biti lako, bit će prvih mjeseci dodatnih minusa ili kraj mjeseca bez 'kinte', ali uhodat ćemo se. Kad nismo?! Navikli smo se mi i na gore promjene.

Olakšat će nam se plaćanja u inozemstvu, nećemo imati preračunavanja kod narudžbi i lakše će se raditi. Krediti će nam napokon biti u našoj valuti ( znam bilo ih je i u kunama ali...), a ne kredit tražite u eurima, dobijete ga u švicarcima, isplate u kunama, a vi kupujete od nekoga u Eurima i morate sve promijeniti opet. Mi smo imali tu zavrzlamu. O švicarcima ne želim više ni da mislim. Zato našoj valuti, njihovoj, kako god. Kad gledate, naši su i tako sve naše prodali. Nikoga pitali nisu. Naši nas kradu, koče, loše vode sve sektore, politike, pa čemu onda da se bunimo kada to ne znači da će nam biti išta lošije. Možda hoće, možda neće, ali kako drugima tako i nama.

Ne znam da li primjetite kada na TV u dnevniku ili drugim emisijama govore o nekim projektima, onda kažu na pr:“ Naša vlada je za tu investiciju odvojila 1 milijaredu kuna!“, a onda :“ Iz EU fondova nam je na raspolaganju 300 milijuna eura“, Ok oni uplate eure, ali nikada ne kažu u istim valutama, tako da čovjek ima osjećaj da je više kuna. Nije to samo u ovom slučaju. Kad pričaju o statistikama ili bilo kojem poređenju uvijek je u različitim valutama makar sve bilo kod nas. Pa da ono što oni žele zvuči bolje. E sad će biti u istoj valuti. Pa da vidimo čija majka crnu vunu prede!

Koje god valute, bitno je da novčića ima. Neka nam budu novčanici puni, to je važno. U stvari, samo da ima dovoljno. Da možemo platiti račune, normalno živjeti, kupiti hranu, otići na kulturne ili sportske događaje, ponekad u restoran, na godišnji, vikend. To bi prosječna plaća trebala omogućiti.
Svi bi bili vedriji, raspoloženiji, sretniji. Manje bi bilo problema, nasilja, ružnih vijesti. Na nama je da pričekamo pa vidimo kako će biti.

Martinje je, ako ne idete na neku zabavu, nazdravite ipak danas kad se mošt pretvara u mlado vino. Neka vam vikend bude veseo i miran.

Kuhat ćemo, a kako drugačije nego s vinom.

Burgundski gulaš (Boeuf bourguignon)

Poznato francusko jelo koje doista prija. Može biti i svečano jelo koje će se svima svidjeti. Prilog mogu biti kuhani krumpiri, dobra domaća tjestenina pa čak i žganci ako ih volite. Samo jelo je fino i uz krišku dobrog crnog kruka ili nekog koji je vama najdraži.

SASTOJCI:

800 g govedine ili zrele junetine, od plećke ili vrata, eventuslno koljenice

200 g smeđih šampinjona ili drugih gljiva ( malo suhih vrganja može također)

100 g šarene slanine

1 veći luk

2 mrkve

3 režnja češnjaka

500 ml crnog suhog vina ( Burgundinac) 

500 ml temeljca ili juhe ( može i od goveđe kocke ako nemate pripremljene)

1 žlica koncentrata rajčice

sol i papr

u mrežicu za začine ili gazu stavite:

zrna šarenog papra

lovorov list

 peršinov lis

 timjana

 ružmarina

po želji malo kukuruznog škroba na koncu za gušći umak

PRIPREMA:

Francuzi kažu da se sve treba pripremiti pa tek onda kuhati. Zato nasijecite meso na kocke 2 x 2 cm, luk očistite i nasijecite na kockice, ne moraju biti presitne. Ogulite mrkvu i također nasijecite na veće komade. Slaninu nasijecite na tanje prutiće. Na tavi prvo pržite slaninu, kada je upržena, izvadite šupljom žlicom u posudu i ostavite sa strane. Na masnoći od slanine pržite meso koje ste lagano posolili i popaprili, u tri navrata, po malo, samo da izvana uhvati dobru boju, da se 'zatvori' unutra neka ostane sirovo. Vadite na slaninu. Na istoj masnoći kratko pržite luk i mrkvu, oko 5-10 min. Pa dodajte nazad meso i slaninu. Dodajte i koncentrat rajčice, pa vino i juhu. Neka prokuha. Ako stavljate suhe gljive, sad ih možete staviti. Posolite cca 1 žličica soli. Sve premjestite u posudu za pećnicu koju ste zagrijali na 190°c. Treba se dobro poklopiti da ne isparava puno. Možete i uone vrećice za kuhanje. Ubacite mrežicu sa začinima, neka je u sredini potopljena. Gaza isto može poslužiti. Stavite peći u pećnicu 2.30h. Ako pečete u vrećici, možete je gore razrezati pri kraju vremena, da dornji dijelovi mesa malo dobiju boje. Ako vam je umak rijedak, dodajte malo škroba razmućenog u malo vode, umiješajte u tekućinu pa neka još jednom prokuha. Najčešće ne treba, možda u vrećici. U međuvremenu očistite gljive i pržite na tavi, najbolje bez masnoće, ali ako se bojite da će se lijepiti, stavite malo maslaca. Pržite i dodajte gotovom jelu. Servirajte odmah uz prilog po želji. Najbolje uz malo kuhanog krumpira.

Rustikalni dalmatinski keksi

Nekada su se jeli keksi poput ovih. Tvrdi su, idealni za čaj, aromatični i dugotrajni. Jeftini, da ne zaboravim.

Vrlo jednostavno.

SASTOJCI:

320 g brašna

175 g šećera

1 dl maslinovog ulja

Pola žličice praška za pecivo

1 dl ( muškatnog ) bijelog vina

10 g sjemenki anisa ( cvjetića lavande )

1 žl likera od anisa ili ruma

1 jaje

1 vanil šećer

PRIPREMA:

Pomiješajte brašno i šećer s praškom za pecivo pa polako stalno kuhačom miješajući ulijevajte vino i ulje, dodajte anis i liker. Dobro promiješajte. Razvaljajte tijesto na debljinu oko 3 mm i premažite razmućenim jajetom. Režite cik-cak nožićem na kvadratiće, da nemate otpada, pa slažite na papirom obložen lim. Izbockajte ih vilicom. Pecite u zagrijanoj pećnici na 180°c oko 15 min, dok ne porumene. Kada se ohlade pospite ih vanilin šećerom i poslužite ili spremite u dobro zatvorenoj metalnoj kutiji.