Kad nam dođu djeca

Znam da nemaju svi djecu koja nisu tu negdje, nekima su još mala pa su kod kuće, nekima su velika i isto su kod kuće, nekima su tu negdje u krugu par kilometara. Moje jedno dijete je relativno dalek, pa se sad i ne viđamo često zbog (ne)prilika. Ona dolazi noćas (stigla je noćas jer pišem puna iščekivanja!) pa sam sva radosna. Ne zanimaju me loše vijesti, ne zanimaju me nikakvi omikroni ni frke u Saboru. Samo me zanima da dovršim sve što sam planirala prije njenog dolaska, tako da što manje stvari ostane neobavljenih. Naravno, kuhanje i nešto što se radi malo prije blagdana ostaje, ali puno toga ćemo zajedno napraviti. Nadam se. Ona se raduje i što će se vidjeti s prijateljima, naravno, to je njoj (skoro) jednako kao i dolazak kući, nama.
Sjećam se tih godina, nisam toliko izbivala od kuće, jednom, dva puta nešto duže, ali više se misli na ekipu nego mamu i tatu. Neka. Mi ćemo dobiti svoje vrijeme, koliko ga odvoje, a kako je dobro poznajem, bit će to u prosjeku ( omjer očekivanja) dovoljno.

Nekima će djeca doći iz drugih gradova u Hrvatskoj pa se jednako raduju kao I ja. Za Božić, čak I kad se okupi obitelj koja je u Brodu, ali ne u istoj kući, ma I tako, lijep je doživljaj. Svečano, obiteljski, toplo.

Mi imamo desetak dana da se ispričamo, družimo, gradimo zajednička sjećanja. Još nije vidjela moju novu kuhinju, ne dovršenu do kraja, pa će i to biti novo.
Najavljuju suho vrijeme većinom, Brod su lijepo okitili, tako da ćemo šetati sigurno, a oni će još češće bez nas. Sve (skoro sve) kolačiće sam završila, sitne više neću praviti, sve zbog vremena jer to je najzahtjevnije, najsporije. Malo ću i njih animirati, neka se uključe u pripremanje, iako sam na pr. Francusku salatu pravila za snimanje za RTL inače je već godinama uvijek kćerka pravi. Nepisano pravilo i pomoć meni koja uvijek smislim previše stvari za pripremiti.

Nego, jeste pripremili poklone?

Ovih dana vidim jako puno prekrasnih ideja za poklone koji su ručni rad. Nije veliki ulog u material, ponešto je čak i reciklirano, a pokloni jako lijepi. Da li su ukrasi za jelku, prozor ili vrata, nešto korisno ili jestivo, svejedno. Pokoni ne moraju biti skupi. Ako znate što vam obitelj i prijatelji vole ili im treba, a možete kupiti, tako je najlakše. To je isto odlično i kad vam vremena nedostaje, ali osobni rad i trud, osjećaj da nekome poklanjate dio sebe, svog vremena i mašte, to je zbilja neprocjenjivo. Mnogi su već davno počeli s pripremama i pravljenje poklona. Ja imam običaj ponekda kupiti nešto mjesecima prije i ostaviti za određenu osobu jer je to nešto baš za nju.

Povremeno poklanjam  pokone koje sam sama radila, kolačiće najčešće, bilo je likera u flašama koje sam sama oslikavala, također za Uskrs ispuhana jaja ukrašena slanim tijestom. No vremena je sve manje, vrijeme leti, pa se bar potrudim kupiti nešto što mislim da će se nekome svidjeti i osobno upakiram. Ne lijepo kao kad to naprave profesionalci, ali važno je da je umotano i da lijepo izgleda. Pokloni nisu niti razlog, niti cilj, ali da razvesele sve, razvesele. Svatko voli dobiti dar, većina voli i darivati, pa vidjeti osmjeh i sreću kada netko odmota dar, to je sreća. Zato ako još niste, smislite nešto, stignete još nešto napraviti, osim ako niste baš sve živo ostavili za posljednji tjredan. Onda vam želim sreću. Iako nije ni to loše ako sve kupite gotovo, sad se doista sve prodaje od pečene pečenke, do kolača, pa onda samo pokloni, malo okititi i to je to. Voljela bih tako jedne godine. U stvari jesam, u Americi prije četiri godine, u gostima. Malo smo kuhale, što nam se htjelo, ali bilo je lijepo, baš kao u gostima. Trebalo bi ponoviti!

Nadam se uskoro. Do tada, još malo pripreme i onda uživanje.

Za ovaj posljednji advent nešto kao priprema ili ideja. Stari običaj, skoro zaboravljen. Za  Božić ili neku drugu priliku zimi. Idući petak si čestitamo, recepte koje objavim tada bit će više za Novu godinu. Tako da danas je još prijedlog, ako niste sve već odlučili. Za više ideja pogledajte na Hrana fina by Jozefina, https://hranafina.rtl.hr/ i Moj gastro http://www.mojgastro.net/.

Hladetina




Foto: Dražen Bota

Ovo je jelo koje se ili voli ili ne dolazi u obzir. Ravnodušnih je malo. Kod nas u narodu ima bezbroj naziva, pače, sulc, aspik, pihtija, drhtalica… Varijacije u receptu su male, iako se može praviti na puno više načina. Kod nas je uvijek baza svinjetina, oni jeftini dijelovi koji ostanu i koji izvrsno želiraju.
Možda jednog dana postane hit kao i čvarci, tko zna, ali dio je tradicije za blagdane i zimu, pa je red da se ta tradicija ne zaboravi.

SASTOJCI:

1 kg mesa svinje, po mogućnosti: uši, nogice, glava, rep i nekoliko očišćenih kožica, meso vrata

Ili kombinirati s teletinom, koljenicom jer dobro želira

2 lovorova lista

po želji od povrća:

3 mrkvice

1 peršinov korijen

1/4 celerovog korijena

3 češnja češnjaka

papra u zrnu za 1 žličicu

par žlica octa

soli oko 2 žličice

za dekoraciju 2-3 kuhana jaja po želji

peršinov list

PRIPREMA:

Svinjsko meso i dijelove navedene u sastojcima u većoj posudi prelijte hladnom vodom koja treba prekriti meso. Kuhajte na laganoj vatri, a kada provrije, pjenu skidajte žlicom. Kad pjenu maknete, u vodu nakon cca 3 i pol sata dodajte lovor, mrkvu, peršin i celer u korijenu kao i papar. Poklopite posudu i ostavite na laganoj vatri još minimalno pola sata. Gotovo je kada se meso počne odvajati od kosti. Tada procijedite juhu u drugu posudu, a meso pažljivo odvojite od kosti. Kožice i hrskavice ostavite. Mrkvu narežite na kolutiće, a peršin, celer, papar i češnjak odvojite jer nisu potrebni za hladetinu. Jaja, ako želite za ukras, posebno skuhate da budu tvrda ali žutog žumanjka, pa ih očistite i narežite na kolutiće. Juhu ostavite da se ohladi i slegne. Masnoću koja se stvori na vrhu pažljivo odstranite.

Ovako pripremljene sastojke i hladetinu treba pripremiti za serviranje i hlađenje. Hladiti je možete u manjim samostalnim posudicama ili u jednoj velikoj posudi. Takvu ćete hladetinu rezati na komade.

Ako ste odlučili hladetinu rasporediti u manje posude, na dno svake posudice stavite kolutić kuhanog jaja, a zatim posložite nekoliko kolutića mrkvice, preko toga kuhano meso pa sve zajedno pažljivo prelijte juhom tako da pokrijete sve sastojke. Staviti posudice u hladnjak ili na neko hladno mjesto. Ostavite minimalno nekoliko sati da se stisne. Najbolje je napravite dan ili dva prije serviranja. Kad dođe vrijeme posluživanja, nožem pažljivo odvojite hladetinu od ruba posudice, prevrnite je na tanjur i tako servirajte.

U Slavoniji je običaj hladetinu posuti crvenom paprikom, a u Zagorju je serviraju s kriškom limuna. Otkrijte koji vam je način najdraži.

Fancy kuglof s narančom




Sočni kuglof s narančom i čokoladom koji se brzo pripremi a jednostavno je super! Možete ga napraviti i sa višnjama. Ukrasiti možete s čokoladom, bijelom kao na prvoj slici, narančom, narom, borovim grančicama ( dobro oprati i posušiti!) ili samo posuti šećerom u prahu, jer je jako lijep.

Jednostavno.

SASTOJCI:

8 jaja

100 g šećera

1 vanil šećer

naribana korica pola naranče

2 veće naranče, ogulite i skinite sve bijelo, jer daje gorčinu, pa narežite na kockice ( 1 režanj na tri dijela)

100 g grubo nasjeckane čokolade za kuhanje

200 g oštrog brašna

1 prašak za pecivo

150 g maslaca

PRIPREMA:

Istopite maslac. Bjelanjke istucite u čvrsti snijeg s malo soli, pa lagano dodajte šećer i dobro umutite u čvrsti šaum. Umiješajte jedan po jedan žumanjak, pa dodajte brašno izmješano s praškom za pecivo. Na najnižoj brzini miješajte. Lagano ulijte maslac i na kraju, lopaticom umiješajte čokoladu i naranče. Ulijte u namazan i dobro pobrašnjen kalup, pecite u zagrijanoj pećnici na 170°c oko 60 min. Malo ga ohladite u kalupu, pa ga pažljivo izvadite. Pospite šećerom u prahu ili istopljenom čokoladom.