Plodovi jeseni


Jesen je jako lijepa kada ima sunčanih dana, kada djeca skupljaju njene plodove za raznorazne kreativne izričaje i kada uživamo u njenim plodovima. Lijepi dani zovu na šetnje, na sakupljanje i branje plodova, na putovanja. Što na one sve dane nečega, sajmove, gastro prezentacije, što na neka malo dalja putovanja. Ma, to ja vama želim reći da sam daleko, dosta daleko i da sad uživam dok vi ovo čitate. Idući tjedan ću malo o putovanju, mali putopis, da razbijemo jesen. Putovanje sam dobila kao poklon za jedan okrugli rođendan, a sad je došao datum putovanja. Znaju djeca što mama voli. Naravno, putovanje je za dvoje, pa ćemo uživati suprug i ja. Mora se žrtvovati 😉

Približava se i datum sadnje drveća u akciji „Posadi drvo ne budi panj“, pa vas podsjećam da si planirate taj petak i subotu za malo korisnog rada za nas sve. Jer će trebati vrijednih ruku, vjerujem da će sadnica biti dosta, ali treba njih i posaditi. Prošetajte do Poloja, nekih školskih dvorišta koja su se prijavila, mislim IGK i još neka, na vrijeme ću vam još napisati. Bit će to lijepo, puno entuzijasta i pozitivna atmosfera. Kažu u Hrvatskim šumama da nam je još uvijek dobar odnos područja sa šumom na spram ostalih, međutim, pozdravljaju ideju i pošumljavanje, jer požari su sve veći i češći kao i ljudski faktor, bez osjećaja za ekološku ravnotežu. Gradonačelnici nekih gradova koji bi sve betonirali i izgradili. Priroda to podnosi sve do jednom, ali ne za uvijek. Kao što se zna da bi bez pčela živjeli samo još četiri godine i zbog toga su pčele proglašene za najvažnija bića na planeti. Poznanica mi je preporučila knjigu Povijest pčela, pa ću je pročitati. Na netu ima puno, ali dobra knjiga je ipak bolja. Kad malo pročitate barem na netu o njihovoj važnosti, vidite koliko je važno paziti i čuvati sve. Pa onda se vidi i smisao pravljenja onih domaćih sredstava za zaštitu biljaka, a ne kupovati pesticide bez krajnje potrebe. Veliki proizvođači najviše truju, naravno, ali i mi svi ako ne pazimo i idemo onom :' Bolje malo više, pa da pobije te štetočine'! Najopasnije! Vrlo blizu važnosti pčela su i šišmiši, što mnogi ne znaju. Opasno je narušavati prirodne cikluse i ravnotežu, pa ako možemo išta dobro učiniti, na nama je da se uključimo. Naravno, možete posaditi drvo u dvorištu, pred kućom, vikendicom, kod prijatelja pomoći. Stavite cvijeće na prozore u stanu ljeti, pčele će vam biti zahvalne. Male stvari čine razliku.
Kao što kaže moja omiljena izreka: ' Tko hoće nađe način, tko neće nađe izgovor!'

Meni ni putovanje nije izgovor da ne napišem nešto unaprijed, da imate neki prijedlog za skuhati nešto novo preko vikenda. Pa iako možda i nije novo za vas, podsjeti vas možda na nešto što niste dugo kuhali. Često čujem da se izgubi inspiracija za kuhanje, jer ta svakodnevna potreba i navika pređu u rutinu, a onda obično kruže neka ista jela i teško se nađe volja i prilika da se pravi nešto novo, jer ako ne uspije, gladni će ostati gladni. Tako misli većina, a iskreno, nije baš tako lako toliko pogriješiti. Samo prvo pročitajte recept do kraja, da ne bude iznenađenja. Ocijenite možete li to napraviti i pokušate. Pročitati treba da ne bude ono :“ U receptu piše otopite 70 g čokolade. Otopila. Kad na kraju piše naribajte 30 g što su vam ostali….Pa kako ostali, pojela sam odmah višak!“
Tako da ne bude iznenađenja, prvo prostudirajte recept, pa onda kuhanje.
Nešto jesenje što grije i tijelo i dušu.

Juha s različitim gljivama


Jednostavna bistra juha s gljivama, kada ih nađete više vrsta u sezoni, probajte.

Jednostavno.

SASTOJCI:

1 vrganj

250 g lisičica

50 g suhe šitaki gljive

3-4 šampinjona

pola sunčanice, po želji

ako imate trubica, stavite ie 150 g, što zbog boje, što arome

pola poriluka

1 veća mrkva

1 manji peršin

1 češanj češnjak

peršinov list

sol i papar

maslinovo ulje

po želji ( ali jako dobro ide uz juhu ) soja sos

PRIPREMA:

Prvo shitaki gljive stavite u vodu da omekšaju oko 10 min.

Bijeli dio poriluka izrežite na kolutiće, a gornji na trakice oko 4 cm. Mrkvu i peršin isto na kolutiće, ako je mrkva debela, prerežite ju po dužini. Na maslinovom ulju kratko prodinstajte ovo povrće pa protisnite češnjak i čim zamiriše podlijte s temeljcem, ili vodom i dodajte kocku za juhu s povrćem. Tekućina neka samo pokrije povrće. Kada povrće malo omekša, dodajte gljive sa vodom od shitaki gljiva i kuhajte par minuta. Začinite po potrebi solju i paprom i po želji s malo soja sosa ili ga poslužite uz juhu da svatko sebi može začiniti. Pospite sjeckanim peršinovim listom.

Bakina torta od sira


Prekrasna, jednostavna torta od sira. Možete je kombinirati s voćem, na pr. izrezati breskve iz kompota na prhko tijesto, a preko toga staviti smjesu sa sirom, može i dr. voće, višnje ili sl., a i kad je gotova, možete je servirati s umakom od svježeg voća ili kupovnim. Iako sama je tako dobra da ćete je vjerojatno najčešće tako i praviti!

Vrlo jednostavno.

SASTOJCI:

Za prhko tijesto:

300 g brašna

100 g šećera

1 paketić vanil šećera

malo soli

2 jaja

200 g hladng maslaca

Za punjenje.

1 kg manje masnog glatkog ( kremastog ) svježeg sira

8 jaja

250 g šećera

2 žlice brašna

200 ml vrhnja za šlag

PRIPREMA:

Za tijesto izmiješajte sve suhe sastojke, dodajte jaja i komadiće maslaca. Sve brzo umiješajte u mrvice, izvadite iz zdjele pa brzo rukama umiješajte u glatko tijesto. Umotajte u foliju i stavite u hladnjak 30 min.

Za punjenje miješajte sir, jaja, šećer i brašno. Šlag čvrsto umutite i lagano umiješajte. Tijesto izvadite iz hladnjaka, na radnoj površini razvaljajte u krug, da njime možete obložiti kalup fi 26 cm s rubom od oko 5 cm. Kalup obložite papirom za pečenje i stavite tijesto. Vilicom ga izbodite i ulijte smjesu sa sirom. Pecite oko 80 min na 160°c. Nakon tog vremena, ostavite ga još 30 min u malo otvorenoj pećnici. Polako ga izvadite da ne "padne", kad se malo ohladi, skinite rub i do kraja ohladite. Po želji pospite šećerom u prahu.

Najljepša je kad se jede isti dan iako može bez problema stajati u hladnjaku i više dana.